Чинники, що формують підприємницький ризик
Класифікація ризиків. Побудувати цілісну ефективну систему управління підприємницьким ризиком неможливо без розкриття сутності чинників, джерел та наслідків і класифікації ризиків.
Чинник ризику — це причини або рушійні сили, що породжують ризиковані процеси.
Наприклад, ступінь надійності транспортних організацій, послугами яких користується фірма, може бути чинником ризику, бо своєчасне і в повному обсязі виділення підприємству вантажних автомобілів вплине на результати виробничо-господарської діяльності.
Джерела ризику — це конкретні складові елементи чинників, що зумовлюють можливість втрат.
У наведеному вище прикладі джерелом ризику може бути якість керівництва, рівень організації виробництва на підприємствах, з якими певна фірма має ділові контакти, тощо.
■»■у* *-у* »"У** ••'■у* •■'У* •"У* •'У* •"У* •"У* •■'У* •'"У* *"У* •'У* •'У* •'"У* *"У* *■***■“* •"У* *"У* *-у* 4
Знання чинників і джерел ризику дає змогу розробляти систему запобіжних заходів щодо зменшення їхнього негативного впливу на результати діяльності підприємств і об’єднань.
Відповідно до визначення сутності ризику до його чинників належать лише ті, що мають випадковий характер, не підлягають передбаченню. Якщо чинник, що призводить до втрат, заздалегідь відомий, систематичний, то його наслідки слід ураховувати в бізнес-планах і не вважати ризикованим. Такого самого підходу потребує і теорія ймовірності, положення якої використовують у розрахунках показників ризику, оскільки вона має справу з випадковими, а не детермінованими величинами.
У зв’язку з цим доцільно зауважити також, що планування діяльності первинних ланок промисловості за командно-планової економіки ґрунтувалося на передумові, що виробничо-господарські процеси відбувалися винятково в нормальних умовах. Тому різного роду порушення, які мали систематичний характер, у плані не враховували. Це призводило до того, що планова за формою діяльність підприємств набувала за своєю сутністю ознак виробництва з непередбачуваними заздалегідь результатами.
Звичайно, нормальна діяльність фірм у ринкових умовах не може відбуватися без добре організованої системи планування ланок господарства. Це підтверджує досвід зарубіжних фірм. Проте вона має враховувати і дію негативних чинників, що систематично виникають і наслідки яких можна передбачити. Тому в бізнес-планах слід ураховувати негативні чинники, які завдають втрат і які можна безпосередньо визначити. Крім того, внесення до його складу такого розділу, як оцінювання ризику, дасть змогу зменшити вилив на результати діяльності випадкових чинників, які не є неминучими.
У системі ефективного управління ризиками важливе місце належить класифікації їх.
Розділ 13 |
Автори, які вивчають проблеми ризику, мають різні позиції щодо побудови кваліфікації ризиків. Пропонуючи ту чи іншу класифікацію ризиків, вони часто не враховують її призначення і ролі у системі управління ризиком. Питання, пов’язані з визначенням розмірів ризику, розробленням заходів, спрямованих на запобігання йому, вони висвітлюють зазвичай без взаємозв’язку із запропонованими видами ризику. В окремих випадках передбачені кваліфікаціями різновиди ризику позбавлені логічної сутності. Важко, наприклад, погодитися з поглядами тих авторів, які у своїх класифікаціях виділяють об’єктивний і суб’єктивний ризики. Під першим вони розуміють ризик, що діє незалежно від волі людей. Суб’єктивний ризик пов’язується ними з вольовими діями людей.
^ Насправді ризик завжди об’єктивний, навіть тоді, коли він 'л пов’язаний з діями працівників, оскільки його наслідки зумовлені
Об’єктивними чинниками. Наприклад, ризик, який є наслідком прорахунків, допущених виконавцями, має об’єктивну основу: недостатній теоретичний рівень підготовки працівника, відсутність практичного досвіду тощо.
Сумнівним є поділ видів ризику, який запропоновано тими самими авторами, на такі, що підлягають вимірюванню, і такі, які неможливо виміряти.
По-перше, питання про можливість чи неможливість вимірювання розміру ризику залежить від глибини дослідження ризикованої ситуації.
По-друге, якщо ризик не можна виміряти, то при цьому втрачається до певної міри сенс необхідності його вивчення, оскільки без кількісної характеристики розміру ризику неможливо ним ефективно управляти.
Отже, класифікація видів ризику має відповідати, як мінімум, двом вимогам:
♦мати практичне застосування і вписуватися у систему управління ризиком;
♦відображувати певну сторону сутнісної характеристики ризику. Залежно від конкретних ознак його можна розподілити на різні види. Класифікаційні ознаки та види ризиків, що їм відповідають, подано у табл. 13.2.
Ознака класифікації ризику |
Вид ризику |
Характер впливу на кінцеві результати Вид підприємницької діяльності Розмір втрат Можливість здійснення ризикованих операцій Період часу, в якому ризик 1 відбувається Можливість страхування втрат Обґрунтованість заходів щодо зменшення негативних наслідків від ризику Характер поведінки юридич - 1 них осіб |
1. Позитивний 2. Негативний 1. Виробничий 2. Комерційний 3. Фінансовий 4. Валютний (на підприємстві) 5. Банківський 6. Страховий 1. Допустимий 2. Критичний І 3. Катастрофічний 1. Прийнятний 2. Надмірний (недопустимий) 1. Перспективний 2. Поточний 3. Оперативний 1. Ризик, який може бути застрахований 2. Ризик, який не підлягає страхуванню 1. Виправданий 2. Невиправданий 1. Моральний |
Таблиця 13.2. Види підприємницького ризику |
Негативним ризиком називають такий, який призводить до втрат виробничих ресурсів.
Позитивний ризик передбачає отримання фірмою додаткових доходів порівняно із заздалегідь визначеним розміром їх.
Наприклад, підприємство може внести вільні кошти на рахунок у банк або вкласти їх у підприємницький проект. У першому випадку воно отримає гарантований за наперед установленим розміром дохід у вигляді відсотків, у другому — розмір прибутку, що надійде інвестору, може бути більшим або меняіим від доходу, який гарантує банк. Отже, тут є ризик. Якщо другий варіант є у кінцевому підсумку ефективнішим від першого, то маємо позитивний ризик, у протилежному разі — негативний.
Дослідження негативного підприємницького ризику передбачає розроблення таких заходів, які б дали змогу уникнути або знизити розмір впливу ризику на кінцеві результати діяльності фірми.
Виробничий ризик — це ризик виробничих ланок, пов’язаний з виготовленням продукції, виконанням робіт, наданням послуг, призначених для реалізації споживачам.
Комерційний ризик характерний для товарно-грошових і то - рговельно-обмінних операцій.
Фінансовий ризик пов’язаний зі здійсненням купівлі - продажу таких товарів, як гроші, валюта, цінні папери.
Інколи фінансовий ризик називають ринковим. Так, Б. Кури - лін, характеризуючи ринковий ризик, притаманний банківській діяльності, зазначає, що він виникає у зв’язку з проведенням банками операцій з цінними паперами і залежить від можливої несприятливої зміни ринкового курсу цінних паперів на момент продажу порівняно з моментом їх купівлі. Звичайно, це фінансовий, а не ринковий ризик.
Коли йдеться про вид ризику, то слід виходити з його сутнісної характеристики, а не місця виникнення. До речі, у зазначеній праці автор виділяє, і цілком обґрунтовано, валютний ризик. Не має сумніву, що він може бути лише на певних ринках. Проте було б нелогічно з урахуванням цього чинника називати його ринковим. Ринкові умови, за яких здійснюються господарські операції, є окремою, досить важливою групою чинників ризику.
Валютні ризики — це певна група ризиків, пов’язана із зовнішньоекономічною діяльністю фірм.
Розділ 13 |
Зміст цієї діяльності різний, а саме: здійснення експортно - імпортних торговельних операцій; отримання кредитів від інших держав у іноземній валюті; відкриття дочірніх фірм за кордоном тощо.
Тому валютний ризик, у свою чергу, можна розподілити на такі різновиди:
♦операційний;
♦трансляційний;
♦економічний.
Операційний валютний ризик — це можливість донесення втрат, пов’язаних із впливом на грошові потоки зміни обмінного курсу іноземної валюти. Втрати від ризику для національного експортера товару можливі у разі зниження курсу іноземної валюти, яка є ціною укладання контракту.
Вітчизняний імпортер матиме втрати від ризику також тоді, коли курс іноземної валюти зросте.
Трансляційний валютний ризик є ризиком втрат у разі перерахунку статей балансу фірм чи дочірніх компаній за кордоном у національну валюту. Його ще називають балансовим ризиком.
Економічний валютний ризик — це потенційний ризик втрат унаслідок несприятливих змін обмінного курсу валют, які впливають на позиції компаній на ринку. Це стосується обсягу продажу товарів, рівня цін на матеріальні ресурси та готові вироби тощо. Особливо відчутний цей вид валютного ризику в умовах посилення конкурентної боротьби між товаровиробниками.
Операційний, трансляційний та економічний ризики іноді можуть набувати прихованої форми і на перший погляд не є очевидними. Наприклад, певна фірма не здійснює експортно-імпортних операцій, проте вона може користуватися послугами вітчизняного постачальника, який імпортує матеріальні ресурси з-за кордону. Коли вартість витрат постачальника внаслідок знецінення національної валюти підвищується, ця фірма може понести втрати від зростання цін на матеріальні ресурси.
Банківський ризик може бути під час здійснення різних банківських операцій (кредитних, валютних, фінансових тощо), що зумовлюють відхилення фактичних результатів від очікуваних.
Страхового ризику зазнають страхові компанії тоді, коли частота і розміри виплат платежів за договорами страхування для покриття понесених збитків фізичними і юридичними особами перевищують імовірнісні розміри їх.
Оскільки ми досліджуємо ризик виробничих структур (підприємств, об’єднань, фірм), то банківський і страховий ризики не розглядатимемо.
За видами підприємницької діяльності ризик класифікують для визначення розміру втрат, методика якого для виробничого, комерційного та фінансового ризиків різна. Крім того, класифікацію застосовують під час розроблення конкретних заходів щодо зменшення ризику та скорочення втрат від нього.
Допустимим є ризик, який призводить до втрат, що не перевищують розміру прибутку.
Критичний ризик — це ризик, що може спричинити втрати в межах, які вищі за розмір очікуваного прибутку і досягають роз - міру доходу. 1
Катастрофічний ризик — де ризик, який вимірюється втратами, що перевищують розмір очікуваного доходу до вартості майна фірми.
Прийнятним є ризик, за якого підприємець зважується на здійснення господарських операцій. Ними можуть бути допустимий, критичний і катастрофічний ризики, які не перевищують граничного рівня їх.
Для надмірного ризику характерні високі втрати виробничих ресурсів. Тому до підприємницьких справ, яким він притаманний, не слід вдаватися взагалі або здійснювати їх, попередньо розробивши програму заходів щодо зменшення втрат.
Знання цих різновидів ризику дає змогу фірмі правильно вирішувати питання, пов’язані зі здійсненням чи відмовою від реалізації підприємницьких проектів.
Перспективний ризик може виникнути за межами поточного року. Такий ризик важче прогнозувати, є більш прихованим. Його передбачення та виявлення потребують значних зусиль.
Поточний ризик може бути в плановому році. Результати такого ризику безпосередньо впливають на річні тєхніко-економічні показники. Тому цей вид ризику потрібно найдокладніше вивчати і аналізувати.
Оперативний ризик пов’язаний зі здійсненням підприємницької діяльності в межах короткого періоду часу (до одного місяця). Здебільшого оперативний ризик є додатковим (новоутвореним) щодо поточного ризику. Заходи щодо зменшення втрат від нього мають бути терміновими і дієвими.
До ризиків, які можуть бути застраховані, належать такі, втрати від яких відшкодовуються страховими компаніями. їх перелік визначається відповідними нормативними актами. Більшість ризиків у нашій країні поки що не підлягають страхуванню. Поділ ризиків на ті, що підлягають, і ті, що не підлягають страхуванню, дає змогу розробляти ефективну систему заходів щодо запобігання їм і зниження втрат від негативних явищ.
Розділ 13 |
Виправданим е ризик, обґрунтований заходами щодо зменшення втрат від нього, причому кошти, витрачені на здійснення цих заходів, є меншими від розміру вигоди, яку буде отримано від упровадження їх. У цьому разі фірма має корисний результат. Із рис. 13.2 бачимо, що виправданий ризик характерний для зони IV. Виправданим є і той ризик, вжиті заходи щодо якого дали можливість уникнути значної шкоди.
Невиправданий ризик пов’язаний з понесенням фірмою великих втрат. Цей вид ризику характерний також для ситуацій, за яких вартість запобіжних заходів перевищує розмір зменшення % зумовлених ними втрат. У ринкових умовах виправданий підпри - ^ ємницький ризик виступає як ступінь компетентності господарсь - кого керівника.
Моральний ризик — де поведінка індивіда, який свідомо або підсвідомо підвищує ризик втрати, сподіваючись на відшкодування страховою компанією. Це може виявлятися, зокрема: по-перше, у недостатній увазі (наприклад, тимчасова відсутність працівника на об’єкті, який він охороняє); по-друге, у неправді (наприклад, інсценування крадіжки матеріальних цінностей). Для запобігання моральному ризику страхові компанії вживають запобіжних заходів (виконання клієнтами певних обов’язкових умов, залучення сторонніх фахівців для розслідування причин, що призвели до втрат).
Поняття комерційного ризику. Діапазон чинників і джерел комерційного ризику досить широкий. Проте на відміну від виробничого ризику він обмежується переважно сферою купівлі - продажу товарів. Перелік чинників і джерел комерційного ризику подано у табл. 13.3.
Таблиця 13.3. Чинники і джерела комерційного ризику
|
Як бачимо з табл. 13.3, класифікація чинників і джерел комерційного ризику за формою мало відрізняється від аналогічної класифікації у виробничому підприємництві. Проте за сутністю вони різні. Відмінності між класифікацією чинників і джерел виробничого і комерційного ризиків випливають із характеру та змісту виробничого і комерційного підприємництва.
Сутність підприємницького та фінансового ризиків. Наслідки ризику — це безпосередній результат дії чинників ризику на рівень можливих втрат. Вони залежать конкретно від видів підприємницького ризику. 'Л
Можливими наслідками виробничого ризику є: перевитрати матеріальних ресурсів; зменшення обсягів виготовленої та реалізованої продукції; зниження цін на вироблену продукцію; зростання поточних витрат; втрата основних виробничих фондів; втрата прибутку від підвищення ставок податку, розміру банківського відсотка; введення нових обов’язкових відрахувань; перевитрати фонду споживання.
Комерційний ризик може спричинити підвищення закупівельної ціни товару, яке не блоковано умовами договору про закупівлі, зниження ціни, за якою реалізується товар, зменшення обсягу закупівель та продажу продукції, зростання витрат обігу, псування і нестачу товарів, зменшення розміру прибутку, втрату майна фірми, матеріальних цінностей.
Фінансовий і валютний ризики призводять до втрат певної суми грошей.
До окремої групи належать наслідки ризику, що виникли внаслідок нещасних випадків, які призвели до нанесення шкоди здоров’ю та працездатності працівників підприємств.
Як правильно зауважують X. Драганов, Б. Ілієв і В. Камєнов, ці втрати складаються з трьох складових:
♦втрат, спричинених тілесним ушкодженням;
♦моральних втрат;
♦втрат, зумовлених неможливістю використання працівника у виробничо-господарській діяльності фірми.
Перших два види втрат є персональними і мають відшкодовуватися фірмою працівнику. Третій вид втрат є наслідком підприємницького ризику, який завдає шкоди лише фірмі.
Отже, наслідки ризику досить різні. Без зведення їх до певної системи може ускладнитися порядок визначення розміру відповідних втрат. Тому потрібно класифікувати наслідки підприємницького ризику за ступенем послідовності їх виникнення та розрахунку. За цією ознакою розрізняють прямі та побічні втрати від упущеної вигоди та узагальнені наслідки (втрати) підприємницького ризику.
До прямих належать такі втрати:
♦матеріальних ресурсів (сировини, основних та допоміжних матеріалів, палива, енергії, комплектуючих виробів, запасних частин);
♦
Розділ 13 |
Основних виробничих фондів від наслідків ризикованих дій, коли ці втрати не досягають розміру майнового стану фірми;
♦зниження цін на продукцію в разі відхилення фактичних показників якості від нормативних;
♦готової продукції внаслідок її нестачі, псування, крадіжок;
♦грошей унаслідок їх безпосередньої втрати чи зменшення вар-
♦ втрати від підвищення ставок податку, відсотка за банківський кредит тощо;
♦ фонду споживання.
Прямі втрати є первинними. їхній розмір впливає на розмір як побічних, так і узагальнених втрат.
Побічні втрати — де втрати, безпосередньо не пов’язані з підприємницьким ризиком, а є наслідком прямих втрат. Наприклад, унаслідок землетрусу завдано шкоди виробничим будівлям цеху, що унеможливлює подальше використання потокових ліній, що залишилися нєушкоджєними. Втрати від їх простоїв будуть побічними. Якщо втрати основних виробничих фондів досягають розміру майнового стану, то побічні втрати не визначають.
До побічних втрат належить також зростання умовно-постійних витрат у розрахунку на одиницю продукції.
Побічні втрати мають дві характерні особливості:
♦ їхній асортимент ширший за прямі втрати;
♦ на відміну від прямих втрат вони є прихованими, менш піддатливими до виявлення. Втрати від упущеної вигоди характерні для альтернативних господарських операцій. Якщо реалізований варіант виявився гіршим, то фірма несе втрати від упущеної вигоди.
Приклад. Фірма вклала кошти в підприємницький проект, який дає дохід 8 %, водночас придбання акцій іншого підприємства забезпечило б їй дивіденди 12 %. Ця різниця у 4 % доходу і становить втрачену вигоду.
Узагальнені втрати є розрахунковими і складаються з прямих і побічних втрат та упущеної вигоди:
(13.1) |
Ву-Вл+ Впб + Вв,
Де Вп — прямі втрати; Бпб — побічні втрати; Вв — розмір упущеної вигоди.
До узагальнених втрат належать:
♦ сукупні втрати виробничих ресурсів, які виявляються у зростанні поточних витрат;
♦ обсяг недовиробленої (недореалізованої) продукції внаслідок усіх різновидів ризику;
♦ втрати прибутку;
♦ втрати основних виробничих фондів.
На характер чинників і джерел фінансового ризику впливають такі особливості фінансового підприємництва:
♦ товаром у фінансовому підприємстві є гроші, цінні папери і валюта;
♦ залежність фінансового стану фірми від розміру курсу грошей, валюти і цінних паперів, обмеження на валютно-грошові операції тощо;
♦ вплив на вартість грошей, цінних паперів чинника часу (гроші сьогодні завжди більш вартісні, ніж завтра);
♦ можливість різноваріантності здійснення інвестицій у підприємницькі проекти;
♦ можливість формування активів підприємства за рахунок різних позик: коротко - чи довготермінових.
Ці особливості фінансового підприємництва зумовлюють відповідні чинники ризику. Одним із них є чинник часу. Сума грошей, яку має фірма у певний період, має для неї завжди більше значення, ніж той самий розмір коштів у майбутньому.
Гроші з часом частково втрачають свою вартість через інфляцію, ризик, схильність до ліквідності.
Інфляція пов’язана із загальним підвищенням цін. Унаслідок цього купівельна спроможність грошової одиниці зменшується.
Ризик також приводить до зменшення втрат грошей, яке спричинюється:
А) неможливістю точного передбачення повернення грошей, вкладених сьогодні, оскільки немає твердої гарантії фінансової стійкості компанії у майбутньому;
Б) відсутністю впевненості в інвесторів щодо отримання дивідендів на придбані акції, оскільки умови купівлі їх не передбачають ніяких формальних щодо цього зобов’язань продавців про розміри дивідендів;
В) імовірністю падіння цін на акції, в які вкладено кошти. Ліквідність — це показник того, як швидко можна продати активи й отримати гроші. Вона також є чинником втрати грошима своєї вартості.
Інвестори, схильні до ліквідності, віддають перевагу наявним грошам. Якщо вони зважилися на їх вкладення у певні справи, то розраховують на значні майбутні доходи, аби виправдати ризик. У цьому разі висока винагорода є компенсацією за втрату ліквідності. Коли інвестори віддають перевагу неризикованим проектам, сподівані доходи будуть досить низькими.
Розділ 13 |
Часовий чинник ризику характерний для інвестицій у проекти, що потребують для свого здійснення різних термінів. Для тривалішого періоду часу ризик більший. Тому кредитор має отримати додаткову винагороду порівняно з варіантом, коли кошти вкладають у короткотермінові проекти.
Отже, чинник ризику в разі інвестування в різночасові проекти зводиться до вибору таких двох альтернативних варіантів:
♦ інвестування короткотермінових проектів за гарантованих, але низьких доходів від них;
♦ інвестування довготермінових проектів, що можуть забезпе - ^ чити вищі доходи, але без достатньої гарантії. Фінансовий ризик
Пов язании також із чинником інвестування проектів різних власників. Фірми характеризуються неоднаковими рівнями організації виробництва, результативністю виробничо-господарської діяльності, обсягами виробництва і реалізації продукції, розміром прибутку, позиціями на ринку тощо. Інакше кажучи, фірми розрізняють за рівнем ризику. Все це впливає на можливість своєчасного повернення інвестованих коштів, розмір відсотка, під який позичають гроші.
Підприємець ризикує, вкладаючи кошти саме в цей проект, а не в інший, або навпаки. Немає ніякої гарантії, що вибраний варіант буде найбільш вдалим. Цей різновид фінансового ризику називають ризиком упущеної вигоди.
До чинників фінансового ризику належить вибір джерел фінансування активів фірми. У ринкових умовах ними можуть бути коротко - або довготермінові заборгованості. За нормальних економічних умов довготермінові позики вважають дорожчими, ніж короткотермінові. Причиною цього є чинник часу. Що триваліший період, на який видаються позики, то більшою мірою позикодавці опиняються перед невизначеністю. Тому і ризик неплатоспроможності та вплив інфляції для довготермінових позик є значно більшими. Часткового його компенсування досягають подорожчанням цих позик. Такий ризик і вплив інфляції для короткотермінових позик є меншими, тому їх вважають дешевшими.
Крім того, довготермінові позики дають змогу використовувати кошти упродовж тривалішого періоду часу, не поновлюючи їх із року в рік. Це забезпечує ліквідність фірми, без якої вона не може успішно здійснювати господарські операції.
У разі використання короткотермінових позик ліквідність фірми може бути забезпечена за вчасного повторного отримання нових позик.
Отже, використання довготермінових позик як джерела фінансування активів фірми має перевагу під кутом зору забезпечення її ліквідності, однак вони є дорожчими. Короткотермінові позики дешевші, проте існує непевність щодо вчасного повторного отримання їх. Тому фінансування активів фірми за рахунок довго - чи короткотермінових позик має певний ризик.