Цілі та завдання діяльності підприємства
Залежно від мети діяльності будь-яка юридична особа належить до однієї з двох категорій - комерційної організації або неко- мерційної організації (рис. 2.1). Діяльність комерційної організації спрямована на отримання прибутку, що є її основною метою. Не - комерційна організація не ставить за мету отримання прибутку і не розподіляє його між учасниками. У структурі чисельності підприємств України приблизно 80% становлять комерційні організації, некомерційні - 20%.
Підприємства можуть бути в державній, муніципальній власності, у власності громадських організацій, у приватній, змішаній, у тому числі з іноземною участю.
Підприємства можуть класифікуватися за рядом ознак (рис. 2.2). Класифікація підприємств має важливе значення для розроблення однорідних підприємств типової документації, застосування типових конструктивних і технологічних рішень, виробничої структури й іншої мети.
Рис. 2.1. Організаційно-правові форми юридичних осіб |
Юридичною особою є організація, яка має у власності, господарському веденні або оперативному управлінні відособлене майно і відповідає за своїми зобов’язаннями цим майном, може від свого імені набувати й здійснювати майнові та особисті немайнові права, нести обов’язки, бути позивачем і відповідачем у суді. Окремими видами діяльності, перелік яких визначається законом, юридична особа може займатися тільки на підставі спеціального дозволу (ліцензії). Правоздатність юридичної особи виникає в момент його створення і припиняється в момент завершення його ліквідації.
За характером споживання сировини
Підприємства добувної промисловості; підприємства оброблювальної промисловості
За призначенням готової продукції
Випуск засобів виробництва; випуск предметів споживання
За ступенем технічної й технологічної спільності
З неперервним процесом виробництва; з дискретним процесом виробництва; з перевагами хімічних процесів виробництва; з перевагами механічних процесів виробництва
За часом роботи протягом року
Цілорічної дії; сезонної дії
За розміром
Великі, середні и малі
За спеціалізацією
Спеціалізовані, диверсифіковані і комбіновані
За масштабом виробництва однотипної продукції
Масове, серійне та індивідуальне
За методами організації виробничого процесу
Поточнии, партюнниита одиничнии
За ступенем механізації і автоматизації
Комплексно-автоматизоване; частково автоматизоване; комплексно-механізоване; ручне;
Машинно-ручне;
Частковомеханізоване
За характером діяльності
Промислові, виробничі, торгові, транспортні, інвестиційні тощо
За ступенем залучення різних стадій
Одностадіині;
Виготовлення окремих частин продукції; комплексні
За характером процесу переробки сировини
З аналітичним процесом виробництва; із синтетичним процесом виробництва; з прямим процесом виробництва
Рис. 2.2. Класифікація підприємств
Юридична особа підлягає державній реєстрації в органах юстиції в порядку, визначеному законом. Фірмове найменування включається в єдиний державний реєстр юридичних осіб. Юридична особа вважається створеною з моменту його державної реєстрації.
Вона діє на підставі або статуту, або установчого договору і статуту, або тільки установчого договору. В засновницьких документах юридичної особи повинно бути визначено його найменування, місцезнаходження, порядок управління діяльністю, а також міститися інші відомості, передбачені законом.
Юридична особа набуває цивільні права і приймає на себе громадянські обов’язки, здійснювані через його органи.