Запрошуємо розробників корисного устаткування до співпраці

Екологічні та економічні аспекти використання енергії морів та океанів

Для ПЕС, які розташовані на річках, для збільшення вироблення електроенергії необхідно збільшувати розміри загородження, які блокують канал гирла річки. Зі збільшенням розміру водоймища зростає негативний вплив на екологію даного регіону. До того ж, блокується навігація; виникають перепони для міграції риби; риба гине, проходячи через турбіни; змінюється природа припливно - відпливної зони; змінюється режим припливів і відпливів у нижній течії річки; знищується середовище мешкання птиць, які живуть на мілководді; залишок, що накопичується позаду загородження, може зменшити об’єм гирла річки.

Вплив енергетичних установок, що розташовані в морях та океанах, на довкілля може зводитися до зміни гідродинамічного і теплового навантаження прилеглих районів.

При використанні теплової енергії океану на поверхню буде виходити значна кількість холодної води (більше 10 тис. м3/рік на кожний мегават потужності), що буде відігравати більш позитивну, ніж негативну роль, - зменшення впливу парникового ефекту. Одночасно можливе виділення СО2 з холодних глибинних вод, що піднімаються на поверхню зі зменшенням тиску і збільшенням температури.

Припливні і хвильові електростанції в результаті локального ефекту дадуть зниження механічного (ударного) впливу океану на берегову смугу.

Глибинна морська вода багата на нітрати, що можна використати для створення плантацій водоростей з енергетичною метою, а також для розведення риби.

Вважається економічно доцільним будівництво ПЕС у районах з припливними коливаннями рівня моря не менше 4 м. Проектна потужність ПЕС залежить від характеру припливу і району будівництва станції, від об’єму і площі припливного басейну, від кількості турбін, що проектуються в тілі дамби.

Будівництво гідротехнічних споруд ПЕС із двома басейнами коштує значно дорожче, але забезпечується більш рівне вироблення електричної енергії. Цікавою є комбінація ПЕС з одним басейном і ГАЕС, при якій нічне вироблення електричної енергії ПЕС використовується на перекачування води у верхній басейн ГАЕС.

Пілотні електростанції, що використовують теплоту води морів, існують у Японії і США. ККД цих електростанцій - від 1 до 3 %, питомі капітальні вкладення становлять 4000-5000 дол. США/кВт.

Сьогодні будівництво ОТЕС може бути виправданим лише при комплексному використанні всіх переваг технології: одночасному отриманні електричної енергії і прісної води (особливо в районах, де вартість прісної води досягає 15 дол. США за 1000 галонів), при використанні холодної води глибинних шарів для кондиціонування повітря, в сільському господарстві і при розведенні риби.

Загальний гідроосмотичний енергетичний потенціал річок світу, навіть при використанні частини їхнього стоку, дорівнює орієнтовно 700 млрд кВт-год/рік. У разі побудови гідроосмотичної електростанції при впаданні Дніпра у Чорне море можна отримати близько 10 млрд кВт-год/рік [5]. Орієнтовні оцінки показали, що питома вартість гідроосмотичних електростанцій становить близько 10000 дол. США/кВт, що приблизно у 10 разів вище за вартість звичайних ГЕС.

4.8.7 Використання енергії морів та океанів у світі

Експериментальна Кислогубська ПЕС у Росії розташована на узбережжі Кольського півострова, має один гідроагрегат потужністю 400 кВт. Проектується Лумбовська ПЕС на Кольському півострові потужністю 320 МВт із виробленням електроенергії 800 млн кВт-год/рік. У віддаленій перспективі розглядається спорудження Мезенської ПЕС потужністю 6000 МВт; висота припливу - 10 м, довжина греблі становитиме 45 км, у ній буде встановлено 2000 обернених турбоагрегатів, річне вироблення електроенергії має дорівнювати 36 млрд кВт-год.

В Китаї в експлуатації знаходиться ПЕС Цзянсян потужністю

3,2 МВт, в Канаді - Аннаполіс потужністю 20 МВт.

У Великобританії розроблений проект припливної станції Северен потужністю 7000 МВт, у Франції проектується припливна станція Шозе потужністю 12000 МВт.

Лідерами на світовому ринку ОТЕС сьогодні визнані Гаваї і Японія, де експерименти проводяться в найбільших масштабах.