Формування підприємницького середовища в аграрній сфері економіки
Підприємницька діяльність в аграрній сфері економіки має низку особливостей:
1.
❖ 57 |
Необхідність особливого підприємницького середовища для сільського господарства пояснюється двома його різноспрямова - ними функціями: задоволенням потреб усіх верств населення в
Доступних за ціною і високими споживчими якостями продуктах споживання та реалізацією економічного інтересу сільськогосподарських товаровиробників.
2. Параметри складових двох сторін підприємницького середовища мають бути диференційовані. В сільському господарстві основою підприємницького середовища є зовнішнє підприємницьке середовище, яке формується законодавчо і є відносно сталим з незначними відхиленнями в галузевому розрізі під впливом ринкових важелів, і внутрішнє середовище, що формується безпосередньо за участю сільських підприємців.
3. Складові підприємницького середовища започатковуються і по - різному координуються на основі інтеграційних зв’язків сільського господарства з іншими сферами народногосподарського комплексу.
Координування сільськогосподарської діяльності з іншими сферами агропромислового комплексу може здійснюватися за допомогою відкритого ринку, контрактної, кооперативної, вертикальної і комбінованої інтеграції. Відкритий ринок агробізнесу передбачає купівлю необхідних засобів і продаж продукції сільськогосподарськими виробниками на основі економічної доцільності, які беруть на себе весь ризик. Проте такий спосіб узгодження окремих технологічних стадій у процесі виробництва продуктів харчування не є поширеним в Україні. В економічно розвинених країнах найбільшого поширення набули сільськогосподарські кооперативи і. вертикальні інтегровані структури.
4. Внутрішнє підприємницьке середовище слід розглядати як багаторівневе формування: на національному, регіональному (обласному, районному) мікрорівні. та на внутрішньогосподарському рівні. Грані такого поділу не завжди досить жорсткі, частина складових формується на різних рівнях.
Для нормального і різнобічного функціонування сільськогосподарських товаровиробників у ринковій економіці має бути сформована потужна інфраструктура — організаційно-технічна сфера. Йдеться про створення сільськогосподарських кооперативів з надання різних послуг, у тому числі маркетингових, страхувальних, закупівельних, збутових, обслуговуючих, постачальницьких, переробних. Важливо також сформувати торговельну інфраструктуру — біржі, торгові доми.
Розділ 2 |
Складові внутрішнього середовища формуються на різних ієрархічних рівнях. Згідно з економічною теорією, в умовах перехідної економіки для сільського господарства України важливого значення набуває внутрішньогосподарське середовище, оскільки для набуття колективними формами підприємницьких рис необхідно забезпечити кожному підрозділу умови, ідентичні індивідуальному підприємцю. Для цього потрібно насамперед сформувати внутрішньогосподарський ринок з відповідною інфраструктурою, А цінами, розмірами кредитів тощо.
Такий підхід до формування підприємницького середовища має забезпечити необхідні умови для становлення І. розвитку підприємництва в сільському господарстві.