ФОРМУВАННЯ СТАТУТНОГО КАПІТАЛУ АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ТА ШЛЯХИ ЙОГО ЗМІНИ
Статутний капітал акціонерного товариства можна визначити як капітал товариства, що утворюється з суми номінальної вартості всіх розміщених акцій товариства. Статутному капіталу притаманні певні функції: стартова, гарантійна і функція визначення паю кожного учасника.
Стартова функція полягає в тому, що статутний фонд складає матеріальну основу господарської діяльності, яка необхідна товариствам для початку своєї діяльності. Відповідно до Закону України “Про акціонерні товариства” мінімальний розмір статутного капіталу акціонерного товариства становить 1250 мінімальних заробітних плат, виходячи із ставки мінімальної заробітної плати, що діє на момент створення (реєстрації) акціонерного товариства.
Статутний фонд формується за рахунок вкладів учасників, а саме: грошових коштів, матеріальних цінностей, цінних паперів, матеріальних прав (права на користування земельною ділянкою, водними та іншими природними ресурсами, будинками, спорудами а також права на інтелектуальну власність).
Гарантійну функцію статутний фонд виконує щодо задоволення обґрунтованих вимог кредиторів. Це зумовлено тим, що акціонерне товариство несе майнову відповідальність перед кредиторами в межах майна, що належить йому на праві власності. Зафіксований в установчих документах розмір статутного капіталу розглядається як величина, в межах якої товариство гарантує відповідальність за своїми зобов’язаннями.
Статутний фонд також виконує функцію визначення паю кожного учасника. Від паю учасника у статутному фонді або від кількості акцій, яка належить акціонеру, залежать:
• ступінь його впливу на управління товариством;
• розмір частки прибутку, який він отримує;
• вартість майна товариства, на яку має право акціонер при виході з товариства або при його ліквідації.
Оскільки статутний фонд у певному розумінні є неподільним майном акціонерного товариства, то порядок його зміни (збільшення або зменшення) регулюється Законом “Про акціонерні товариства”.
Основні цілі збільшення статутного капіталу підприємства зводяться до:
• збільшення частки капіталу, в межах якої власники акціонерного товариства відповідають за його зобов’ язаннями перед кредиторами. Таким чином підвищується кредитоспроможність суб’єкта господарювання та його фінансова незалежність;
• мобілізація фінансових ресурсів для реалізації інвестиційних проектів, планів санації, модернізації існуючих потужностей, переобладнання чи розширення виробництва;
• поліпшення ліквідності та платоспроможності акціонерного товариства, оскільки збільшення статутного капіталу пов’язане, як правило, із залученням додаткових грошових ресурсів;
• акумуляція фінансового капіталу для придбання корпоративних прав інших підприємств.
Статутний капітал товариства збільшується шляхом підвищення номінальної вартості акцій або розміщення додаткових акцій існуючої номінальної вартості у порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (рис. 6.1).
Акціонерне товариство має право збільшувати статутний капітал після реєстрації звітів про результати розміщення всіх попередніх випусків акцій. Збільшення статутного капіталу акціонерного товариства із залученням додаткових внесків здійснюється шляхом розміщення додаткових акцій. Переважне право акціонерів на придбання акцій, що додатково розміщуються товариством, діє лише в процесі приватного розміщення акцій та встановлюється законодавством.
Рис. 6.1. Шляхи збільшення статутного капіталу акціонерного товариства |
Збільшення статутного капіталу акціонерного товариства без залучення додаткових внесків здійснюється шляхом підвищення номінальної вартості акцій. Акціонерне товариство не має права приймати рішення про збільшення статутного капіталу шляхом публічного розміщення акцій, якщо розмір власного капіталу є меншим, ніж розмір його статутного капіталу. Слід також зазначити, що збільшення статутного капіталу акціонерного товариства для покриття збитків не допускається.
До основних цілей зменшення статутного капіталу належать такі:
• підтримання курсу корпоративних прав, якщо він падає. Зменшення статутного капіталу здійснюється для зрівноваження або перевищення номінальної вартості акцій (часток) і їх ринкової ціни;
• одержання санаційного прибутку, який спрямовується на покриття балансових збитків;
• концентрація статутного капіталу у найактивніших власників;
• зменшення високого рівня капіталізації підприємства. Зменшення капіталу при цьому є складовою обраної підприємством дивідендної політики чи політики диверсифікації інвесторів;
• зменшення надлишку ліквідності. Якщо чистий грошовий потік перевищує інвестиційні можливості підприємства, доцільно спрямувати вільні кошти на повернення внесків власників для того, щоб вони могли вкласти отримані кошти в інші інвестиційні проекти.
Статутний капітал акціонерного товариства зменшується в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, шляхом зменшення номінальної вартості акцій або шляхом анулювання раніше викуплених товариством акцій та зменшення їх загальної кількості, якщо це передбачено статутом товариства. Після прийняття рішення про зменшення статутного капіталу акціонерного товариства виконавчий орган протягом 30 днів має письмово повідомити про таке рішення кожного кредитора, вимоги якого до акціонерного товариства не забезпечені заставою, гарантією чи порукою. Кредитор, вимоги якого до акціонерного товариства не забезпечені договорами застави чи поруки, протягом 30 днів після надходження йому зазначеного в частині другій цієї статті повідомлення може звернутися до товариства з письмовою вимогою про здійснення протягом 45 днів одного з таких заходів на вибір товариства: забезпечення виконання зобов’язань шляхом укладення договору застави чи поруки, дострокового припинення або виконання зобов’язань перед кредитором, якщо інше не передбачено договором між товариством та кредитором. Якщо кредитор не звернувся у строк, передбачений цією частиною, до товариства з письмовою вимогою, вважається, що він не вимагає від товариства вчинення додаткових дій щодо зобов’язань перед ним.
Зменшення акціонерним товариством статутного капіталу нижче встановленого законом розміру має наслідком ліквідацію товариства.