Конкурентні стратегії в стандартизованому виробництві
Великі підприємства, які функціонують у сфері масового виробництва, є стрижнем будь-якої сучасної розвинутої економіки. Так, у США, Західній Європі або Японії, вони складають не більше 1-2 % від загальної кількості фірм, але створюють від однієї третини до половини валового національного продукту цих країн і випускають більше половини всієї промислової продукції. Західні економісти в останні десятиріччя ХХ ст. почали дуже критично ставитись до зростання кількості великих підприємств. Їх обвинувачують у бюрократизмі, негнучкості, монополізмі та ін. І для цього є достатні підстави. Але, все ж поряд зі слабостями, великі підприємства у переважній більшості дотримуються силової стратегії конкурентної боротьби.
Як свідчать дослідження, у кількісному відношенні попит концентрується навколо деякого середнього, типового на даний момент і для даної економіки, рівня якості і, відповідно, ціни товару. Якщо випускати товари з характеристиками, близькими до найбільш популярних, можна за допомогою відносно невеликого асортименту товарів задовольнити суттєву частину всього платоспроможного попиту.
До переваг великого виробництва можна віднести:
- підвищення продуктивності праці внаслідок дії ефекту зростання масштабу виробництва;
- ефективне проведення НДДКР, які пов’язані з впровадженням у виробництво нових товарів та послуг.
Разом з тим, для великого підприємства, як і для будь-якого іншого, особливо небезпечним є недовантаження виробничих потужностей. Якщо витрати не будуть розподілятися на величезні обсяги виробленої продукції, то і велике підприємство може стати неконкурентоспроможним і, навіть, розоритися. А тому, особливо важливим є успішне вирішення проблеми залучення споживача. Його треба стимулювати низькими цінами, доброю якістю продукту і сервісу, повнотою асортименту. Спираючись на низькі витрати, великі підприємства можуть встановлювати привабливі ціни (наприклад, Форд). Але справа не тільки в цінах. Ті ж кошти, які велике підприємство витрачає на здешевлення товару, можна витратити на підвищення якості або покращення сервісу, тобто підвищення конкурентоспроможності.
Важливого значення в рамках силової стратегії набуває асортиментна політика. В більшості великі підприємства пропонують повний асортимент найбільш популярних різновидів товару, але ціна більш якісного товару не повинна бути надто високою для масового споживача. великі фірми, які виробляють товари масового споживання, використовують стратегію придушення конкурентів. Як правило, дрібніша фірма лідирує на ринку із значним відривом від інших. Лідируючі фірми відзначаються підвищеною стабільністю. Перші великі компанії в промисловості та сфері послуг виникли понад сто років тому. Це такі фірми як “Даймлер-Бенц” - піонер світового автомобілебудування, найбільша фірма ФРН, німецькі фірми “Байер” та “Херст”, американський концерн “Дженерал-електрик” - найбільше електротехнічне підприємство світу. Навпаки, випадки, коли фірму № 1 витіснила менша компанія, трапляється дуже рідко (“Дженерал моторз” обігнала “Форд”).
Майкл Портер вважає, що кардинальним правилом наступальної стратегії є те, що лідера не можна атакувати прямо в лоб. Двобій лідера і претендента може привести до виснаження ресурсів претендента раніше, ніж лідера.
Зі світового досвіду відомо, що виникнення великого підприємства можливе лише на базі великомасштабних інвестицій. Для досягнення успіху велика корпорація повинна здійснити взаємозв’ я - зані інвестиції в трьох напрямках створення:
- великого виробництва;
- загальнонаціональної (а потім і інтернаціональної), збутової і маркетингової мережі;
- дієздатного управлінського апарату.
Слідом за масштабними інвестиціями, коли компанія перетворюється на гіганта, наступає етап швидкого зростання. Особливості позицій цих компаній на ринку пов’ язані з технічними та організаційними перевагами у важливому і перспективному сегменті ринку.
Так, наприклад, “Філіпс” зростав разом з високою потребою його електроламп, “Нестле” - розчинної кави та шоколаду, “Тойота” - компактних автомобілів і т. ін.
В умовах жорсткої конкуренції важко постійно бути першим у випуску на ринок нових товарів. Але широке охоплення ринку в асортиментному та географічному відношенні дозволяє стати менш залежним від наслідку самої гонки. Ні одна новина, яка запроваджена суперниками, не торкнеться всіх сегментів ринку. Таким чином, у корпорації завжди залишається час і знайдуться ресурси для того, щоб наздогнати конкурентів.
Великі фірми часто застосовують тактику, яка одержала спеціальний термін - тактика “спритного другого”. Суть цієї тактики полягає в тому, що фірмі зовсім необов’язково бути першою для того, щоб одержати від нововведення найвищий зиск. Треба мати на увазі, що відкриття стає комерційне вигідним лише при масовому тиражуванні і застосуванні в різних галузях. У фірмі повинні бути створені спеціальні структури, які слідкують за чужими досягненнями і які забезпечують швидке створення аналогів, що переважає оригінал і т. ін. Загальна мета - зниження ризику та зменшення витрат на НДДКР за рахунок заміни вільного пошуку наслідуванням перевіреним зразкам.
У результаті спостережень над довгочасними змінами найбільших корпорацій встановлені деякі закономірності, які характеризують їх типову “лінію життя”:
1. Нові великі фірми частіше всього з’ являються в нових галузях або підгалузях, а у міжнародному масштабі - в нових країнах, які динамічно розвиваються.
Процес оновлення корпоративної верхівки, як правило, полягає не в тому, що старі лідери стикаються у гострій боротьбі з новими гігантами і витісняються останніми. Оновлення йде не за рахунок “слонів”, які міцно утримують свої позиції, а за рахунок “левів”, які улаштовуються в нових сегментах ринку, що швидко зростають.
2. Компанії - невдахи не деградують, а зникають зовсім в результаті захоплення більш потужнім конкурентом.
У цілому, процес ротації провідних компаній має такий вигляд: молоді гіганти не займають місця старих, а стають поряд з ними. У свою чергу, виробничий потенціал корпорацій, які втрачають життєздатність, вбудовується в систему більш потужних компаній.