Кредитний договір
Кредитні відносини агропромислових підприємств з комерційними банками, які передбачають планування, видачу і погашення позики, зменшення чи збільшення відсоткових ставок, будуються на основі кредитних договорів.
Кредитний договір визначає взаємні зобов’язання й економічну відповідальність за дотримання принципів кредитування двох сторін: підприємства та обслуговуючого його банку. Термін дії кредитного договору зумовлюється особливостями обороту оборотних коштів агропромислових підприємств. Він може укладатися * на рік чи на більш короткий період. *
У кредитному договорі вказують мету кредитування, умови, порядок надання й погашення позики, спосіб забезпечення кредиту, відсоткові ставки за кредит, права і відповідальність сторін та інші умови. Кредитний договір зазвичай містить такі розділи:
1. Загальні положення.
2. Права та обов’язки позичальника.
3. Права та обов’язки банку.
4. Відповідальність сторін.
5. Порядок вирішення спорів.
6. Термін дії договору.
7. Юридичні адреси сторін.
1. Загальні положення включають: найменування сторін,
Предмет договору — вид кредиту, суму і розмір відсоткової ставки, умови забезпечення виконання зобов’язань за кредитом (застава, гарантія, поручительство), порядок надання та погашення кредиту, порядок нарахування й сплати відсотків за кредит.
2. Права та обов’язки позичальника.
2.1. Права підприємства-позичальника: вимагати від банку кредит в обсягах і в термін, зазначений у договорі; достроково погасите заборгованість (за наявності фінансових можливостей); розірвати договір у разі невиконання банком умов.
2.2. Обов’язки підгіриємства-позичальника: використовувати
Отриманий кредит на цілі, обумовлені договором; повернути наданий кредит в обумовлені терміни; своєчасно сплачувати банку відсотки за користування кредитом; своєчасно надавати банку баланс та інші документи для здійснення контролю за позикою; забезпечити достовірність відомостей, наданих для отримання кредиту, і можливість контролю за його використанням; інформувати банк про зміни організаційно-правової форм підприємства; інше (згідно з договором).
3. Права та обов’язки банку.
3.1.
Розділ 10 |
Права банку: проводити перевірку забезпеченості наданого кредиту і його цільового використання; припиняти видачу нових позик і пред’являти претензії щодо раніше наданих у разі порушення підприємством умов кредитного договору, а також виявлення недостовірної звітності, недоліків у веденні бухгалтерського обліку, затримання сплати відсотків за кредит; стягувати з підприємств за пролонгацію кредиту відповідну комісійну винагороду; переглядати відсоткові ставки за користування кредитом у разі зміни рівня облікової ставки НБУ; здійснювати нарахування і стягнення компенсації за невикористаний кредит (за офіційної відмови підприємства від кредиту чи його частини впродовж терміну дії договору).
3.2. Обов’язки банку: надавати підприємству кредит в обсягах і у терміни, обумовлені договором; інформувати підприємство про факти і причини дострокового стягнення банком кредиту; інфор-
Мувати підприємство про зміни у нормативних актах з питань кредитування і розрахунків, унесених рішенням Національного банку.
4. Відповідальність сторін. У разі порушення підприємством узятих на себе зобов’язань банк може: припинити подальшу видачу кредиту; вимагати його дострокового повернення; зменшувати суму кредиту, обумовлену договором; збільшувати відсоткову ставку за кредит; за несвоєчасне повернення кредиту й відсотків стягувати пеню у розмірі, обумовленому договором, але не більше від двократного розміру офіційної облікової ставки НБУ.
Підприємство може вимагати від банку відшкодування збитків, що виникли внаслідок порушення зобов’язання надати кредит або надання його не в повному обсязі.