Лізинг як інструмент залучення довгострокових інвестицій
Протягом останніх років спостерігається швидке зростання ринку лізингу в Україні. Сьогодні іноземні банки виходять на ринок, спрощуючи доступ до фінансування та збільшуючи можливості таких фінансових інструментів, як лізинг. Збільшується кількість лізингових компаній, засновниками яких є банки, що сприяє більш широкому розповсюдженню лізингу як альтернативного інструмента фінансування. Згідно з даними огляду ринку лізингу, який щороку проводиться Міжнародною фінансовою корпорацією, п’яте місце за популярністю активів, що виступають предметом лізингу, після легкових автомобілів, транспорту для вантажних перевезень, виробничого обладнання та транспорту для па - сажироперевезень займає сільськогосподарська техніка.
Перевага лізингу в агросфері полягає, крім іншого, в тому, що він не виключає, а навіть передбачає й інші форми державного регулювання, зокрема податкові та кредитні пільги. Лізинг суттєво розширює доступ до високовартісної техніки та обладнання, супроводжується фірмовим сервісом.
Слід відзначити, що темпи зростання технічного забезпечення в аграрному секторі не відповідають сучасним організаційно - технологічним вимогам сільськогосподарського виробництва. Забезпеченість сільськогосподарських підприємств машинами та обладнанням за останні п’ять років скоротилася на 45 %. Рівень забезпечення аграрних підприємств основними видами техніки не перевищує 50% технологічної потреби. Отже, питання технічного забезпечення аграріїв так і залишилося невирішеним та, більш того, загрозливим. Навантаження на техніку значно зросло за останні роки. Уся застаріла техніка вимагає значних грошових вкладень для підтримання її відносно робочого стану. Відповідно, якість виконуваних нею робіт є низькою, призводячи до значних втрат урожаю та простоїв у роботі через проведення ремонтних і налагоджувальних робіт. Необхідна докорінна модернізація матеріально-технічної бази аграрного виробництва. Аналіз останніх публікацій В. В. Адамчука, В. М. Булгакова, Д. Г. Войтюка, В. Іва - нишина показує, що при вирішенні проблеми переоснащення більшість з них розглядають лише дві сторони відносин — виробни-
Ка техніки (вітчизняного чи зарубіжного) та її споживача, тобто посередницькій ланці відносин присвячується недостатньо уваги, у більшості випадків звертаючись до застосування банківських кредитних ресурсів за браком власних. Тим актуальніше сьогодні, у кризових умовах, коли кредитні ресурси практично недоступні для аграріїв, необхідно для оздоровлення ситуації активно застосовувати лізингові механізми.
Фінансовий лізинг є однією з найбільш ефективних форм державної підтримки матеріально-технічного переоснащення вітчизняного сільськогосподарського товаровиробника, адже надає йому можливість купувати техніку, ціна якої у 2-2,5 раза перевищує наявні в них кошти. У сучасних умовах найбільш перспективними тенденціями розвитку лізингових відносин в Україні є: корпо - ратизація, диверсифікація та міжнародна інтеграція. В усьому світі механізм лізингу відіграє важливу роль у стимулюванні залучення інвестицій для придбання нових і оновлення існуючих виробничих фондів, є привабливим та заохочувальним для іноземних інвестицій.
Сьогодні широко диверсифікована національна компанія «Ук - рагролізинг» сприяє структурній перебудові вітчизняного аграрного сектору економіки, забезпечує умови ефективного функціонування сільськогосподарського виробництва у ринкових умовах. Компанія є представником держави на лізинговому ринку сільськогосподарської техніки в Україні, на якому, до речі, на сьогоднішній день є провідним оператором серед існуючих структур - операторів лізингового бізнесу. Це підтверджують показники поставки техніки за рахунок коштів Державного лізингового фонду в 1998-2009 рр., що наведені в табл. 6.8.
Компанія була заснована з метою сприяння реалізації державної політики в агросфері, забезпечення ефективного функціонування і розвитку сільськогосподарського виробництва шляхом надання сільгоспвиробникам на умовах фінансового лізингу машин та обладнання, здійснення виробничих послуг, організації технічного сервісу, отримання прибутку від ведення підприємницької діяльності.
Таблиця 6.8 Поставка техніки і сільськогосподарського обладнання на умовах фінансового лізингу через НАК «Украгролізинг» у 1998-2009 рр.
% |
Млн грн. |
Поставлено техніки |
К-сть од. |
![]() |
|
|
|
Зернозбиральні комбайни |
534,1 |
31,5 |
805 |
Трактори |
580,3 |
34,1 |
6282 |
Ґ рунтообробна і посівна техніка |
229,1 |
13,5 |
9842 |
Обладнання для тваринництва і птахівництва |
121,0 |
7,2 |
1375 |
Інша техніка і обладнання |
231,7 |
13,7 |
2014 |
Разом |
1 696,2 |
100,0 |
20 318 |
Крім того, через Сумську філію НАК «Украгролізинг»: |
□ Комбайни □ Сівалка □ Тракторі Техніка для оброблення грунту □ Інше Рис. 6.4. Обсяги поставленої техніки Сумською філією НАК «Украгролізинг» за період 1998-2009 рр. |
Кількість лізингоодержувачів НАК «Украгролізинг» за період 1998-2009 рр. |
0 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 Рік ♦ кількість лізингоодержувачів —■— із них нових |
Рис. 6.5. Динаміка кількості лізингоодержувачів НАК «Украгролізинг» за період 1998-2010 рр. Основна стратегія Компанії — поставка ефективних, високотех - нологічних машин на умовах фінансового лізингу, акцентуючи свою діяльність на реалізацію саме комплексних інноваційних проектів та підходів. Практика останніх років показала, що май- |
7000 6000 5000 4000 3000 2000 1000 |
Досвід роботи колективу Компанії у сфері лізингу сільгосптехніки становить більше 10 років і за цей період серед клієнтів більше 6000 господарств різних форм власності (рис. 6.5).
Же всі кошти, одержані після збору урожаю, спрямовуються господарствами на фінансування оборотного капіталу, зокрема на придбання мінеральних добрив, насіння, засобів захисту, паливно - мастильних матеріалів, закриття кредитних ліній, відкритих напередодні проведення весняно-польових робіт. Як наслідок, все частіше господарства звертаються до сторонніх організацій для виконання основних технологічних операцій, що призводить до зниження показників прибутковості, вимивання фінансових ресурсів із сільськогосподарської галузі. Морально застарілий, фізично зношений МТП гальмує впровадження прогресивних технологій виробництва продукції. Таким чином, технології є основним шляхом реалізації досягнень науково-технічного прогресу в галузі. Застарілі технології і обладнання та низька якість конструкційних матеріалів не дозволяють виготовляти конкурентоспроможну техніку. Складаються сприятливі передумови для активного заповнення вітчизняного ринку зарубіжними фірмами, у тому числі технікою, що вже була у використанні (вторинний ринок). При цьому ризик даного вторинного ринку полягає в тому, що після нетривалого періоду використання такої техніки вони будуть витрачати значні кошти на підтримання такої техніки у працездатному стані. Дана проблема набирає загрозливих масштабів і у майбутньому може призвести до повного вимирання вітчизняного машинобудування. Необхідні докорінні зміни, перш за все на державному рівні. НАК «Украгролізинг», успішно впроваджуючи механізм надання техніки на умовах фінансового лізингу із залученням бюджетних коштів, стала ефективною ланкою в системі гармонійного поєднання сільськогосподарських виробників та машинобудівників.
Проголошений владою інноваційний курс розвитку національної економіки передбачає широке використання суб’єктами господарювання нових технологій виробництва, впровадження у виробництво новітніх наукових розробок, стимулювання інвестиційно - інноваційної активності підприємств. У світовому сільськогосподарському машинобудуванні поглиблюються процеси концентрації та корпоратизації виробництва. Досвід міжнародної кооперації у створенні спільних підприємств, набутий у галузі сільськогосподарського машинобудування, доводить її перспективність. В умовах обмеження власних інвестиційних ресурсів та браку обігових коштів, необхідних для простого відтворення повноцінного виробничого процесу, не говорячи про його розширення, залучення іно-
Земного капіталу в поєднанні з досвідом та досягненнями матимуть пріоритетне значення. На сьогоднішній день стримуючим фактором у співробітництві з іноземними інвесторами є високий ступінь нестабільності інвестиційного клімату в Україні. Слід відмітити, що на сьогоднішній день Компанія є одним з найприваб - ливіших об’єктів для міжнародного співробітництва, адже в результаті корпоратизації вона володіє 100-відсотковим пакетом акцій 28 відкритих акціонерних товариств: регіональних машинно - технологічних станцій, підприємств-виробників техніки. При цьому державу як учасника корпоративного управління слід розглядати не тільки з позиції особистої участі як власника, але й як сторону, зацікавлену в підвищенні ефективності діяльності суб’єктів господарювання та виконанні ними соціальних функцій. Необхідне законодавче врегулювання коректування вітчизняного відсотка комплектуючих частин при спільному виробництві техніки, що буде сприяти активізації процесу міжнародної корпора - тизації - згідно з діючим законодавством на сьогодні цей відсоток становить 50. У такій ситуації кооперація з вітчизняними підприємствами як виробниками комплектуючих техніки дає змогу, з одного боку, значно зменшити вартість техніки, що робить її більш доступною для вітчизняного аграрія; з іншого боку, забезпечується завантаженість вітчизняних машинобудівних підприємств, підвищуючи їх прибутковість та піднімаючи на більш високий рівень якість їх роботи, створюючи додаткові робочі місця.
Придбання техніки на умовах фінансового лізингу є одночасним об’єднанням проблем в один вузол — оновлення машиннотракторного парку сільськогосподарських виробників, по-перше; стимулювання розвитку національного машинобудування, подруге (адже закупівля техніки на умовах фінансового лізингу за повну вартість для деяких заводів-виробників є основним джерелом фінансування подальшого виробництва техніки), та технічне обслуговування і ремонт сільськогосподарської техніки, надання агротехнічних послуг, поставка запасних частин, по-третє. До того ж фінансовий лізинг зменшує навантаження на державний бюджет, кошти якого виділяються на умовах зворотності та виступають джерелом фінансування на наступні роки у міру повернення лізингових платежів (рис. 6.6)
Роки □ Прямі витрати держбюджету □ Зворотні лізингові платежі Рис. 6.6. Джерела фінансування закупок сільськогосподарської техніки на умовах фінансового лізингу через НАК «Украгролізинг» |
Переваги розвитку даного фінансового інструмента очевидні, зокрема, для вітчизняних машинобудівників це збільшення потенційних можливостей для оновлення матеріально-технічної бази підприємств та нарощування обсягів виробництва внаслідок збільшення їх прибутків; гарантована передоплата виготовленої продукції; вирішення соціальних питань робочих колективів, значне збільшення робочих місць; оптові, навіть несезонні, форми торгівлі; можливість використовувати лізингодавців як партнерів у створенні дилерської мережі; стабілізація положення у конкурентному середовищі, адже лізингові інвестиції спрямовуються лише на техніку вітчизняного виробництва.
Щодо сільгоспвиробника, то за роки існування компанії вже склалася й категорія постійних клієнтів, які, пересвідчившись в ефективності лізингу, спрямовують свої обігові кошти на розширення матеріально-технічної бази. Купівельна ж спроможність переважної більшості господарств не перевищує 100 тис. грн на рік, і саме лізинг дає можливість сільгоспвиробнику користуватися технікою не втрачаючи свої обігові кошти одразу на її придбання, і більш масштабно розподілити, дозволяючи сплачувати її вартість поступово.
Необхідно враховувати, що різні підприємства з різних причин не завжди спроможні вчасно і повною мірою адаптуватися до пос-
Тійних змін ринкової кон’юнктури, хоча всі вони прагнуть цього, проте різкими темпами і в неоднакові терміни впроваджують досягнення НТП. Таким чином, потенціальних і реальних споживачів, виходячи зі ступеня їх реагування на новий товар, можна поділити на п’ять груп. Першими реагують на новий товар «новатори» (їх частка у загальній чисельності покупців становить 2,5 %), за ними — ранні послідовники (13,5 %), потім — рання більшість (34 %), наступні — пізня більшість (34 %) і наприкінці — 16 % відстаючих. Як наслідок, відбувається процес розшарування, диференціації виробників за прибутковістю й рентабельністю, що призводить до формування і виділення таких груп, як «лідери» та «аутсайдери». Проблема аутсайдерів має дві сторони: перш за все це брак достатніх коштів для забезпечення модернізації виробництва, а також утримування банків від кредитування проблемних позичальників.
За останні роки все більше аграріїв, використовуючи інструмент фінансового лізингу, поступово переходить в категорію новаторів.
Процеси глибоких інституційних перетворень, становлення і розвитку нових структур ринкової економіки характерні для більшості підприємств України. На сьогодні проявляються тенденції диверсифікації та інтеграції як найбільш перспективних напрямків зміни господарських структур. Диверсифікація являє собою поширення виробничої і комерційної діяльності за межі сформованої раніше спеціалізації в інші секції економіки та сфери господарювання, які не пов’язані між собою виробничою кооперацією і не конкурують один з одним. Паралельно з процесом кор - поратизації диверсифікація буде виступати посилювальним і страхувальним фактором водночас. Закріпленню потенційних і реальних клієнтів буде сприяти розширення спектра послуг, які надаються споживачам, проникнення й вихід на нові ринки, досягаючи тим самим синергічного ефекту взаємного посилення у різних видах діяльності, в результаті чого закладається основа для зниження витрат і збільшення споживчої вартості продукції. Адже на сучасному етапі в умовах жорсткої конкуренції для лізингової компанії стає вже недостатнім свою діяльність обмежувати лише фінансовими операціями щодо придбання-передачі техніки та повернення платежів, а також необхідно максимально наближатися до самого процесу виробництва, гарантійного та післяга - рантійного обслуговування. Саме такий курс і взяла Компа-
Нія «Украгролізинг». її метою є створення потужної бази і широке освоєння ринку технічних послуг у регіонах.
Рівень науково-технічного прогресу, специфічність геополітич - ного становища нашої країни та зростаюча потреба в розширенні зовнішньоекономічної діяльності служать передумовами для участі України у сфері міжнародного лізингу, зокрема актуальним є відновлення зв’язків з партнерами країн колишнього Радянського союзу, оскільки спільне економічне минуле значно спрощує процес інтеграції.
Україна суттєво відстала у розвитку лізингу від своїх сусідів насамперед через відсутність послідовної державної політики та низьку активність державних інститутів стосовно проблем розвитку лізингу протягом кількох останніх років.
У Росії та інших країнах СНД, на відміну від України, лізинг став основним інвестиційним інструментом для оновлення основних фондів. Так, у Російській Федерації діє потужна державна лізингова компанія ВАТ «Росагролізинг» (аналог НАК «Украгролізинг»), яка закуповує не лише сільгосптехніку, а й агротехнології, племінних тварин і передає їх у лізинг на 5-10 років під 7 % залежно від об’єкта лізингу. Так, Росія взяла курс на комплексний розвиток аграрного лізингу на федеральному та регіональному рівнях як найбільш захищеної форми інвестицій у сільське господарство, і щороку виділяє 8 млрд рублів (або 270 млн дол. США) на державну лізингову програму.
Необхідно також відмітити роль лізингу у вирішенні проблем екологічного розвитку аграрної сфери в нових ринкових умовах через активізацію інвестиційної діяльності з метою придбання техніки для впровадження ґрунтозахисних, енерго-, ресурсо-, во - логозберігаючих технологій і технологій щодо підвищення родючості ґрунтів та здійснення інших заходів зі збереження довкілля.
Мета інвестицій, спрямованих на підвищення економічної ефективності ведення сільського господарства з урахуванням екологічних інтересів (тобто еколого-економічних інвестицій) у сільському господарстві, на наш погляд, повинна полягати не у руйнації елементів попередньої системи аграрного виробництва, а у їх переході на якісно новий рівень, який би відповідав сучасним вимогам розвитку суспільства.
За основні критерії, що визначають ефективність сільськогосподарської техніки в цьому напрямку, прийнято мінімізацію питомої енерго-, ресурсомісткості за максимально можливого збіль-
Шення продуктивності і обсягів виробництва продукції заданої якості з одиниці орної землі та збереження довкілля. Модель еко - лого-економічної окупності лізингу рухається за таким ланцюгом: «використання нової технології (техніки)» (на умовах фінансового лізингу через НАК «Украгролізинг») — «підвищення родючості» — «додаткова продукція» — «розміщення додаткових ресурсів» — як один із можливих варіантів: використання фінансового лізингу як інструменту для удосконалення технологій та технічного рівня.
Проблема якості вітчизняної техніки є дуже актуальною на сьогодні. Раніше вважалося, що удосконалення технічного й технологічного рівнів машин є справою виробників техніки, проте на сьогоднішній день лізингові компанії є основними замовниками цієї техніки, уособлюючи вимоги її споживачів. Тому стратегічним напрямом у машинобудуванні повинна бути інноваційна діяльність з урахуванням екологозберігаючого фактора. Стратегічним напрямом розвитку лізингу в сучасних умовах є інноваційна діяльність через тісну взаємодію із заводами-виробниками техніки.
Отже, для сільгоспвиробника лізинг вирішує одразу два питання: придбання техніки та її фінансування. При цьому підвищує конкурентоспромоність вітчизняного машинобудівника та одночасно забезпечує його гарантованим ринком збуту. В системі заходів щодо виходу з кризи, стабілізації та підйому АПК організація лізингової діяльності виступає важливим напрямом державної політики.