Лізингове кредитування
З переходом до ринкової економіки виникає об’єктивна потреба у розвитку нетрадиційних джерел фінансування і кредитування, які дають змогу залучити інвестиції для фінансової підтримки агропромислового виробництва. Одним із таких джерел є лізинг.
331 |
Під лізингом розуміють довготермінову оренду машин і обладнання або договір оренди машин і обладнання, куплених лізинго - давцем для лізингоодержувача з метою виробничого використання за збереження права власності на них за лізингодавцем на весь термін договору. Лізинг можна розглядати як специфічну форму фінансування вкладень в основні фонди за посередництва спеціалізованої лізингової компанії, котра здійснює придбання майна для третьої особи і віддає йому в оренду на довготерміновий період. У такому разі лізингова компанія фактично кредитує лізингоодержувача. Тому лізинг розглядають як кредит, який на - *
|
SHAPE \* MERGEFORMAT
Дається у товарній формі лізингодавцем лізингоодержувачу. Суб’єктами кредитних відносин тут виступають: у ролі кредитора — лізингодавець, позичальника — лізингоодержувач.
Об’єктами лізингу можуть бути: машини та обладнання; засоби обчислювальної техніки; транспортні засоби; виробничі будівлі і споруди та інші основні фонди. До об’єктів лізингу не належать: об’єкти оренди державного майна; земельні ділянки та інші природні об’єкти.
Класичному лізингу притаманний тристоронній характер відносин між лізингодавцем, лізингоодержувачем і постачальником.
Лізингодавець — це суб’єкт підприємницької діяльності, який передає об’єкт лізингу згідно з договором.
Лізингодавцями можуть бути лізингові компанії; комерційні банки; виробники машин, обладнання; державні і місцеві органи влади.
Лізингоодержувач — це суб’єкт підприємницької діяльності, який отримує об’єкт лізингу за договором.
Лізингоодержувачами можуть бути юридичні і фізичні особи.
Постачальник лізингового майна — це суб’єкт підприємницької діяльності, який виготовляє машини і обладнання та передає власне майно, яке є об’єктом лізингу.
До категорії продавців майна належать: виробники машин та обладнання; оптово-збутові організації; торгові фірми; власники майна та інші учасники лізингової угоди.
Розрізняють два види лізингу: оперативний і фінансовий.
Оперативний лізинг — це лізингова угода, за якої витрати лізингодавця, пов’язані з придбанням та утриманням об’єктів, що здають у лізинг, не покриваються орендними платежами впродовж одного лізингового контракту.
Фінансовий лізинг — це лізингова угода, яка передбачає впродовж періоду своєї дії виплату лізингових платежів, що покривають повну вартість обладнання або більшу її частину, додаткові витрати та прибуток лізингодавця.
Розділ 10 |
Лізингові відносини ґрунтуються на лізинговій угоді. Механізм укладання та реалізації лізингової угоди такий. Агропромислове підприємство з метою отримання необхідних машин чи обладнання в лізинговій компанії або банку подає останнім заявку на лізинг, де вказує найменування обладнання, постачальника (під - приємства-виробника), тип, марку, ціну, термін користування обладнанням або іншим майном, в якому орендар має потребу. В заявці також мають бути дані, що характеризують виробничу і фінансову діяльність лізингоодержувача. До них належать: загальні відомості про підприємство (найменування, адреса, обсяг основних і оборотних коштів тощо); характер основної діяльності (вид продукції, що виробляють, дані про експортну діяльність); наявність використовуваного на підприємстві обладнання, у тому
Числі власного та орендованого; призначення обладнання, в якому лізингоодержувач має потребу.
До заяви додають: бізнес-план (економічне обґрунтування), нотаріально засвідчений; копії установчих документів; бухгалтерський баланс; звіт про використання прибутку; інші документи на вимогу лізингодавця.
Лізингодавець має оцінити платоспроможність агропромислового підприємства. Після позитивного висновку лізингодавець доводить до відома лізингоодержувача загальні умови лізингового контракту, а постачальника обладнання інформують про намір лізингоодержувача придбати обладнання. Далі лізингоодержувач узгоджує ціну з постачальником обладнання, а в разі потреби перевіряє надійність та ефективність об’єкта угоди. Лізингоодержувач, ознайомившись із загальними умовами лізингової угоди, надсилає листа лізингодавцю з підтвердженням — зобов’язанням з підписаним примірником загальних умов контракту, додавши до нього бланк замовлення на обладнання. Цей документ заповнює фірма-поєтачальник і візує лізингоодержувач.
Після отримання перелічених документів лізингоодержувач підписує замовлення і надсилає його постачальнику обладнання.
Замість бланка замовлення можна використовувати договір купівлі-продажу обладнання, який укладається постачальником і лізинговою фірмою, або наряд на постачання, де вказують загальні умови поставки. Постачальник обладнання відвантажує його лізингоодержувачу, який приймає на себе обов’язки з приймання обладнання. Постачальник зазвичай здійснює монтаж і введення в експлуатацію об’єкта угоди. Після закінчення роботи складають протокол приймання, який засвідчує фактичну поставку обладнання, його монтаж і введення в дію без претензій до постачальника. Протокол приймання підписують усі учасники лізингової операції, і лізингодавець сплачує вартість об’єкта угоди постачальнику.
Отже, для оформлення лізингової угоди використовують такі документами:
♦акт приймання-передавання об’єкта лізингу в експлуатацію;
♦лізинговий договір між лізингодавцем і лізингоодержувачем;
♦ договір купівлі-продажу або наряд на постачання об’єкта угоди;
♦ договір на технічне обслуговування майна, якщо воно здійснюється лізингодавцем.
333 |
Важливою позицією лізингової угоди є лізингова плата, яка є ціною користування об’єктом лізингу. До лізингової плати включають: амортизаційні відрахування; суму відсотків; винагороду лізингодавця; страхові платежі та інші витрати лізингодавця, пе- редбачені договором лізингу. .
Останнім часом лізингові відносини набувають подальшого розвитку. Створено державний лізинговий фонд, кошти якого спрямовують переважно в сільськогосподарське машинобудування. Вироблена техніка передається на умовах лізингу машино - технологічним станціям і аграрним підприємствам. Створюються лізингові компанії при деяких комерційних банках. Практика свідчить, що значна частина підприємств має потребу у залученні машин, обладнання та іншої техніки на умовах лізингу. Це особливо важливо для сільськогосподарських підприємств, котрі мають відчутний дефіцит коштів для фінансування капітальних вкладень, а лізинг може значно поліпшити оновлення основних фондів. Надання лізингових послуг необхідне селянським (фермерським) господарствам у зв’язку з їх невеликими розмірами та обмеженими фінансовими можливостями.