МЕРЕЖЕВІ ТЕХНОЛОГІЇ ЯК ІНСТРУМЕНТ ПОСИЛЕННЯ ВЗАЄМОДІЇ ВЛАДИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
О. О. Ворожейкін, м. н.с.
Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України В умовах інформатизації суспільства та підвищення ролі комп’ютерних технологій в економічному та суспільному житті швидкість прийняття ділових рішень може стати однією із ключових переваг підприємництва у конкурентній боротьбі. У той же час, відсутність однозначного трактування законодавства, бюрократична тяганина заважають підприємцям адекватно реагувати на зміни в економічному середовищі. Ця проблема у значній мірі стосується не тільки України, а й більшості світу.
Проте у розвинутих країнах було знайдено механізм пришвидшення взаємодії влади та підприємництва. Так, у рамках загальноєвропейського Access-eGov у Словаччині був розроблений пі - лотний проект, який пришвидшував отримання дозволу на будівництво [1]. Польський уряд розробив сценарій реєстрації підприємства. Для покращення надання урядових послуг та подолання мовних невідповідностей в ЄС діє проект SemanticGov. Це перші кроки на шляху до створення Європейського електронного уряду. В Україні на відміну від ЄС фактично відсутні інституційні проекти у веб-просторі, що зменшували б витрати часу для підприємств у повсякденній діяльності. Органи місцевої влади контактують із підприємцями лише шляхом інформаційних сайтів. І це вважається значним досягненням.
У той же час, багато українських підприємців ще не готові в повній мірі використовувати можливості мережі. Для прикладу, приведемо дані опитувань ООН з приводу готовності до впровадження системи електронного уряду. Країни ЄС здебільшого опинилися у першій двадцятці, у той час як Україна посіла 68 місце поруч із Тринідадом та Панамою. Слід визнати, що за людською складовою Україна входить до 30-ки, проте низька якість онлайн - послуг та комунікаційної мережі не дозволяють у повній мірі використовувати можливості веб-простору [2].
Використання мережевих систем для покращення зв’язку бізнесу та влади можливе при виконанні наступних умов: 1) збільшення кількості користувачів Інтернету за допомогою покращення якості інформаційно-комунікаційних послуг; 2) створення або пок-
65
Ращення технічних можливостей для передачі даних у мережі; 3) реклама Інтернету не тільки як розваги, а й як потенційного ділового середовища.
Мережеві технології в Україні можуть стати дієвим механізмом для прискорення процесу реєстрації підприємства. Окрім отримання свідоцтва про державну реєстрацію підприємства процедура реєстрації передбачає відвідання ще 7 районних інстанцій (Управління статистики; Податкова інспекція; Управління Пенсійного фонду України; Управління (відділ) Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності; Управління (відділ) Фонду загальнодержавного страхування з нагоди безробіття (центр зайнятості); Управління (відділ) Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві; Дозвільна система місцевого управління МВС України). Фактично, більшість із візитів перетворюється на формальну, бюрократичну тяганину, яка сповільнює процес реєстрації. Використання мережевих технологій, а саме створення віртуального центру реєстрації та ліквідації суб’єктів підприємницької діяльності на базі уповноваженого органа виконавчої влади, введення електронного документообігу знизить витрати часу на реєстрацію та навантаження на вище зазначені органи.
Наступним кроком впровадження інформаційних технологій повинно стати створення G2B-центрів віддаленої консультації підприємців з приводу чинного законодавства та змін до нього на базі органів місцевої влади.
Ефективність впровадження мережевих технологій в Україні може виявитися нижчою за очікувані результати, проте процес інформатизації суспільства невпинно триває, і українське суспільство має рухатися у напряму світових тенденцій.