Методичні підходи до управління збалансованістю грошового потоку у фінансуванні проекту інноваційного розвитку підприємства
На сьогоднішній день фінансування інноваційного розвитку промислових підприємств перебуває у кризі через недолік власних коштів для самофінансування, відсутності достатньої держа-
Вної фінансової підтримки, високої вартості й ризикованості інновацій, довгострокового характеру окупності інноваційних проектів і т. д.
У цих умовах від удосконалювання фінансування багато в чому залежить успіх інноваційного розвитку, особливо успішна реалізація інноваційних проектів у промисловому виробництві. При цьому довгострокова збалансованість грошових потоків з урахуванням їх нерелевантності й специфіки стадій інноваційного проекту дозволить збільшити обсяг та ефективність фінансування інноваційної діяльності в довгостроковому періоді.
Управління коштами здійснюється за допомогою прогнозування грошового потоку, тобто надходження (приплив) і використання (відплив) коштів [21, 32]. Визначення грошового потоку у фінансуванні проектів інноваційного розвитку в умовах нестабільності й інфляції може бути досить важким і недостатньо точним, особливо на фінансовий рік, тому автор пропонує надалі використовувати економіко-математичні методи прогнозування грошового потоку з урахуванням невизначеності й нестабільності [18].
При цьому розраховується величина передбачуваних припливів коштів за стадіями усього інноваційного процесу. Паралельно прогнозується відплив коштів, тобто передбачувана оплата рахунків за товари (послуги), погашення кредиторської заборгованості (на пізніх стадіях інноваційного процесу). Передбачаються платежі в бюджет, податкові органи, виплати дивідендів, відсотків, оплата праці працівників підприємства.
У результаті визначається різниця між припливом і відпливом коштів — чистий грошовий потік у фінансуванні проектів інноваційного розвитку зі знаком плюс або мінус. Якщо сума відпливу більше, то для забезпечення прогнозованого грошового потоку розраховується величина короткострокового фінансування інноваційної діяльності на даному періоді інноваційного процесу.
Аналіз і управління грошовим потоком у фінансуванні проектів дозволяють визначити його оптимальний рівень, здатність підприємства розрахуватися за своїми поточними зобов'язаннями і здійснювати інноваційний розвиток.
Від ефективності управління коштами у фінансуванні інноваційного розвитку залежать: фінансовий стан інноваційного підприємства, можливість швидко адаптуватися у випадках непередбачених змін на фінансовому ринку, а також точне визначення моменту виходу інвестора з даного проекту [14-15].
Враховуючи приблизні тимчасові періоди за стадіями інноваційного процесу, наведені в підручнику «Основи інноваційного менеджменту» А. К. Казанцевої і Л. Є. Мінделі, можна скласти наочну діаграму залежності величини грошового потоку за стадіями інноваційного процесу (рис. 6.1) [22].
4
3
5
2
І, роки
Рис. 6.1. Діаграма залежності витрат на реалізацію проекту інноваційного розвитку за стадіями його життєвого циклу
Де 1 — фундаментальні дослідження; 2 — прикладні дослідження; 3 — досвідно_конструкторські розробки та освоєння виробництва; 4 — масове виробництво; 5— реалізація
Цю залежність можна виразити формулою, яка дозволить розрахувати величину грошового потоку, необхідну для фінансування інновацій, що перебувають на тієї або іншій стадії життєвого циклу:
Х - 2 , 6Л)
Де і=0, 1, ..., 4.
При використанні класифікації видів інновацій за стадіями життєвого циклу легко простежити величину грошового припливу й відпливу, у відповідно до кожного підвиду, використовуючи формулу 6.1 квадратичної залежності грошового потоку від стадії до стадії.
За допомогою формули 6.1 можна визначити величину грошового потоку для кожної стадії життєвого циклу інновацій. Однак у ній не враховується коефіцієнт фінансової залежності. Тому формулу 6.1 рекомендується використовувати для приблизного (пер-
Вісного й полегшеного) розрахунків нерелевантного грошового потоку у фінансуванні проектів інноваційного розвитку.
Грошовий потік, у якому припливи й відпливи коштів змінюють один одного неодноразово, можна розглядати як коливання грошового потоку в часі. Для опису такого виду грошового потоку автор пропонує скористатися рівнянням:
X = хт СОЯ(шҐ +Ф0) , (6.2)
Де х - величина чистого грошового потоку в момент часу ґ Хт — максимальне значення грошового потоку; п — число раз зміни припливу коштів відпливом; (ро — початкова фаза спостереження, тобто період часу, у який почалося спостереження; ґ — часовий період, у якому розраховується величина грошового потоку, Ш = 2ті_ — частота зміни припливу коштів відпливом.
Однак цей вид потоку не враховує зміни зовнішнього середовища й величину фінансової залежності при формуванні величини припливу або відпливу коштів.
Формула, що описує такий нерелевантний грошовий потік, має вигляд:
• TOC o "1-5" h z і (
Х = хт • 8т(Ш + ш0)—Ґ• соьаґ, ^
2ш 6.3)
Необхідно відзначити, що рівняння показують величину грошового потоку, яка періодично зростає від стадії до стадії інноваційного процесу, що є не зовсім потрібним на завершальних стадіях. Пунктирна лінія, яка є обмеженням величини припливу й відпливу коштів, є графіком функції:
- А (
Х = 2ш 6.4)
Де N =м — коефіцієнт фінансової залежності; М— величина пот
Зикового капіталу; т — власний капітал, ґ — часовий інтервал, у якому розраховується величина грошового потоку.
За допомогою рівняння 6.4 можна визначити величину максимального притоку (відпливу) коштів, що відповідає тій чи іншій
Стадії життєвого циклу інновацій, яка буде відповідати значенню Хт формули 6.1.
Однак перед тим, як проводити аналіз і прогнозування збалансованості грошового потоку, необхідно визначити фактори, що впливають на інновації (табл. 6.7) [25].
Таблиця 6. 7 Фактори, що впливають на величину грошового потоку у фінансуванні проекту інноваційного розвитку
|
Враховуючи розглянуті вище фактори, що мають вплив на грошовий потік у фінансуванні проекту інноваційного розвитку підприємства, можна побудувати економіко_математичну модель грошового потоку у фінансуванні інноваційного проекту з урахуванням економічних і виробничих факторів, зважаючи на те, що на стадії масового виробництва інновації починають робити певний внесок у припливи коштів, отже, потреба в зовнішньому фінансуванні зменшується й, виходячи із цього, можна спрогнозу - вати момент виходу інвестора із проекту (рис. 6.2).
Рис. 6.2. Вплив стадій життєвого циклу інноваційного проекту на вид грошового потоку у фінансуванні інноваційного розвитку підприємства Експонента, зображена на рис.6.2, описується формулою: |
(
* = Х-{Є-'Г'- 6.5)
Де х — величина чистого грошового потоку в момент часу Ґ Хт — максимальне значення грошового потоку; е=2,7 — експонента;
Ь = ^ - показник, що характеризує взаємовплив факторів зовнішнього середовища й величини власних коштів на вид грошового потоку у фінансуванні проектів інноваційного розвитку підприєм-
1 сопр
Ства; к = —- — показник, що характеризує здатність підприєм
Ства протистояти факторам зовнішнього середовища; ¥сопр — показник, що характеризує фактори, що впливають на інноваційне підприємство, чисельне значення якого можна визначити за допомогою ЕЕЛБ-аналізу [17]; V — швидкість реакції підприємства на фактори зовнішнього середовища.
Звідси знаходимо
!г_к_- ^сопр, (6.6
2т 2шу )
Грошовий потік у фінансуванні проекту інноваційного розвитку на стадії масового виробництва й на стадії реалізації буде описуватися такою формулою:
X = еи' X хт X 8іи(®1І +Ф0 ) , Ч
ШвИдкість реакції інноваційного підприємства на зміну економічних і виробничих факторів визначається за допомогою методу експертних оцінок, використовуючи EFAS-анаЛз.
Таким чином, необхідно розглядати грошовий потік у фінансуванні інноваційної діяльності, розбиваючи його на стадії життєвого циклу інновацій.
Для ефективного здійснення інноваційного розвитку підприємства необхідно достатнє фінансування на кожній стадії інноваційного процесу. Для цього необхідна збалансованість грошових потоків у фінансуванні інноваційних проектів.
Збалансованість грошового потоку у фінансуванні проектів інноваційного розвитку — це знаходження оптимального значення величини грошового потоку у фінансуванні інноваційного проекту, що забезпечує високу ліквідність і платоспроможність інноваційного підприємства в будь-який момент часу. Принцип забезпечення збалансованості грошового потоку у фінансуванні проектів інноваційного розвитку полягає в забезпеченні збалансованості грошових потоків підприємства за видами, обсягами, тимчасовими інтервалами й іншим істотним характеристикам. Реалізація цього принципу пов’язана з оптимізацією грошових потоків підприємства в процесі управління ними. Реалізація цього принципу пов'язана з оптимізацією, синхронізацією й прогнозуванням грошових потоків підприємства у фінансуванні проектів інноваційного розвитку. Основу опти - мізації грошових потоків у фінансуванні інноваційних проектів підприємства становить забезпечення збалансованості обсягів позитивного й негативного їх видів. На результати інноваційної діяльності підприємства негативно впливають як дефіцитний, так і надлишковий грошові потоки у фінансуванні інноваційної діяльності.
Негативні наслідки дефіцитного грошового потоку проявляються в зниженні ліквідності й рівня платоспроможності інноваційного підприємства; зростанні простроченої кредиторської заборгованості постачальникам сировини й матеріалів; підвищенні частки простроченої заборгованості за отриманими фінансовими кредитами, затримками виплати заробітної плати (з відповідним зниженням рівня продуктивності праці персоналу); зростанні тривалості фінансового циклу, а у кінцевому підсумку — у зниженні рентабельності використання власного капіталу й активів підприємства.
Негативні наслідки надлишкового грошового потоку проявляються у втраті реальної вартості тимчасово невикористовуваних коштів від інфляції, втраті потенційного доходу від невикористовуваної частини грошових активів у сфері короткострокового їхнього інвестування, що у кінцевому підсумку також негативно позначається на рівні рентабельності активів і власного капіталу підприємства.
Таким чином, можна зробити висновок, що необхідні оптимізація, синхронізація й прогнозування припливу й відпливу коштів для запобігання негативними наслідкам незбалансованості останнього.
Для аналізу збалансованості грошового потоку у фінансуванні інноваційної діяльності необхідно розрахувати такі потокові коефіцієнти:
Коефіцієнт ліквідності грошового потоку у фінансуванні інноваційної діяльності:
( 6.8) |
КЛдп = [ПДП~{ДАК -ДАН)]/ОДП,
Де КЛдп — коефіцієнт ліквідності грошового потоку у фінансуванні проекту інноваційного розвитку в розглянутому періоді; ПДП — сума валового позитивного грошового потоку (надходження коштів); Д4к — сума залишку грошових активів підприємства на кінець розглянутого періоду; ДАн — сума залишку грошових активів підприємства на початок розглянутого періоду; ОДП— сума валового негативного грошового потоку (витрати коштів).
( 6.9) |
Коефіцієнт ефективності грошового потоку у фінансуванні інноваційного проекту:
КЭдп = ЧДП / ОДП,
Де КуЗдп — коефіцієнт ефективності грошового потоку підприємства в розглянутому періоді; ЧДП — сума чистого грошового потоку підприємства в розглянутому періоді.
Коефіцієнт реінвестування грошового потоку у фінансуванні інноваційного проекту:
КРчдп = (ЧДП - Ду )/{ари + АФИд )
Де КРчдп — коефіцієнт реінвестування чистого грошового потоку в розглянутому періоді; Ду — сума дивідендів (відсотків), сплачених власникам підприємства на вкладений капітал; АРИ— сума приросту реальних інвестицій підприємства (у всіх їх формах) у розглянутому періоді.
Коефіцієнт достатності чистого грошового потоку у фінансуванні проекту інноваційного розвитку:
КДчдп = ЧДП/(ОД + &ЗТМ + Ду) , (6.11)
Де КДчдп — коефіцієнт достатності чистого грошового потоку підприємства в розглянутому періоді; ОД— сума виплат основного боргу по довго - і короткостроковим кредитам і позикам підприємства; АЗтм — сума приросту запасів товарно-матеріальних цінностей у складі оборотних активів підприємства.
Розрахувавши ці коефіцієнти в динаміку, можна простежити закономірність їх зміни, вчасно виявити розбалансованість грошового потоку й внести відповідні коригування в його збалансованість.
Прогнозування величини грошового потоку для кожної стадії життєвого циклу проекту інноваційного розвитку підприємства
Визначення величини грошового потоку на початкових стадіях інноваційного проекту
X = X X $Іп(іШ + Щ )------------------- Ґ X СОБ ШҐ
2ш
Встановлення оптимальної величини грошового потоку
Визначення величини грошового потоку на стадії масового виробництва та реалізації проекту інноваційного розвитку підприємства
X = еЫ X хт X БІп(ШҐ + Щ )
Встановлення оптимальної величини грошового потоку
Визначення прогнозованої величини збалансованості між припливами та відпливами грошових коштів залежно від стадії реалізації проекту інноваційного розвитку
Управління грошовими коштами в процесі фінансування інноваційного проекту
Аналіз збалансованості грошового потоку у фінансуванні проекту інноваційного розвитку підприємства
Розрахунок потокових коефіцієнтів
=С
Коефіцієнт ліквідності грошового потоку коефіцієнт ефективності грошового потоку коефіцієнт достатності грошового потоку
Коефіцієнт реінвестування грошового потоку
Виявлення розбалансування грошового потоку
Внесення коригувань у збалансованість грошового потоку
Встановлення рівноваги між припливами та відпливами грошових кошті в в залежності від стадії реалізації проекту інноваційного розвитку
Рис. 6.3. Модель управління збалансованістю грошових потоків у процесі фінансування проекту інноваційного розвитку підприємства Реалізація даної моделі дозволить знайти оптимальне значення величини грошового потоку в процесі фінансування проектів інноваційного розвитку, що забезпечує високу ліквідність і платоспроможність підприємства у будь-який момент часу за рахунок установлення рівноваги між припливами й відпливами коштів.