Методика розрахунку виробничої потужності
Виробнича потужність підприємства визначається за потужністю основних (провідних) виробничих одиниць - цехів, ділянок. Виробнича потужність цехів і ділянок визначається за потужністю основного технологічного устаткування (агрегатів, установок, груп устаткування тощо). Розрахунок виробничої потужності підприємства здійснюється в усіх його виробничих підрозділах - від групи технічно однотипного устаткування до виробничих ділянок, від цехів до виробничих одиниць, від виробничих одиниць до підприємства в цілому.
Потужність провідного підрозділу (наприклад, групи устаткування) визначає потужність підрозділу наступного рівня (дільниці); за потужністю провідної дільниці встановлюють потужність цеху тощо. За наявності на підприємстві декількох провідних виробництв, цехів, ділянок, агрегатів або групи устаткування виробнича потужність визначається на тих з них, які виконують найбільший за трудомісткістю обсяг робіт. Якщо є декілька виробництв або цехів із замкнутим циклом виробництва з випуску однотипної продукції, то виробнича потужність комплексу визначається як сума потужностей провідних виробництв або цехів.
Метод розрахунку виробничої потужності дільниці, цеху, заводу багато в чому визначається типом виробництва. На заводах серійного і одиничного виробництва розрахунок ведеться за групами обладнання і виробничими підрозділами. Визначення виробничої потужності починається зазвичай з розрахунку пропускної спроможності агре - 230
Гатів або групи устаткування. Розрізняють агрегати періодичної дії, наочно-спеціалізовані та агрегати з технологічною спеціалізацією.
Виробнича потужність (ВП) цеху або дільниці, оснащеної однотипним наочно-спеціалізованим устаткуванням (ткацькі верстати, прядильні машини тощо), визначається за формулою:
ВП = ПоЯхТ хЯ,
Гоа гиі у
Де П д - годинна продуктивність устаткування; Т - плановий (ефективний) річний фонд часу роботи одиниці устаткування, год.; Н - середньорічний парк цього виду устаткування, врахований при розрахунку виробничої потужності.
Виробнича потужність (ВП) агрегатів періодичної дії (хімічні агрегати, автоклави тощо) визначається за формулою:
Fj
T
V ч-я у
Де В - маса сирих матеріалів; Т - плановий річний фонд часу роботи устаткування, год; t - тривалість циклу перероблення сировини, год.; КВГ-коефіцієнт виходу готової продукції з сирих матеріалів.
Виробнича потужність (ВП) цехів масового і великосерійного виробництва визначається виходячи з планового (ефективного) фонду часу, ритму, або такту, роботи конвеєрів:
T
Де Т - плановий фонд часу роботи конвеєра (доба, рік),хв.; t - такт сходу готових виробів з конвеєра, хв.
Виробнича потужність (ВП) підприємства або цеху при однорідному устаткуванні (текстильна фабрика тощо) розраховується за формулою:
ВП = х Н
Tod
Де Тпл - плановий фонд часу роботи устаткування, год.; tod - затрати часу на одиницю продукції (трудомісткість), год./од.; Н - середньорічна кількість однотипного устаткування.
Для агрегатів і верстатів з технологічною спеціалізацією потужність розраховується шляхом визначення потреби в верстато - годинах за цими агрегата або за групою верстатів і зіставлення результатів з наявним фондом часу.
Розрахунки за виробничими площами проводяться в основному тільки на маломеханізованих складальних і ливарних цехах, обсяг випуску яких лімітується розміром виробничої площі. Пропускна здатність за виробничими площами Р (м2 х дні) визначається за формулою:
Р =П хТ,
Ил и ИЛ 7
Де П - виробнича площа цеху, м2 ; Т - плановий (ефективний) річний фонд часу роботи цеху (дільниці), днів.
Під час розрахунку виробничої потужності підприємства необхідно одночасно з розрахунком виробничих потужностей провідних цехів визначити потужність устаткування інших цехів і служб, щоб виявити «вузьки місця» та намітити шляхи їх усунення. Під «вузьким місцем» слід розуміти ті цехи, дільниці, агрегати та групи устаткування основного і допоміжного виробництва, чия пропускна спроможність не відповідає потужності провідної ланки, за якою встановлюється виробнича потужність підприємства.
Виробничу потужність провідного цеху (ВПц) розраховують за формулою:
Мц = М1а1,М2а2, ...,Мпап,
Де М1У М2,..., М - виробнича річна потужність однотипного устаткування; ар а2,..., ап - кількість одиниць певного виду устаткування.
Розрахунок виробничої потужності підприємства в цілому не зводиться до простого підсумовування потужностей однорідних ділянок. Вона визначається на провідних дільницях і цехах на основі попереднього вирівнювання завантаження, тобто узгодження рівня використання устаткування за його групами та стадіями оброблення з розшиванням «вузьких місць».
Ступінь використання виробничої потужності підприємства характеризується коефіцієнтом використання потужності (К ), який визначається за формулою:
*■ -0* акт
В п'= впс р ’
Де 0,факт - фактичний обсяг випуску продукції; ВПср - середньорічна виробнича потужність.