Механізм випуску та обігу акцій, облігацій і векселів
Умови і порядок випуску цінних паперів, регулювання посередницької діяльності визначає Закон України «Про цінні папери і фондову біржу».
Цінні папери — це грошові документи, що засвідчують право володіння або відносин позики, визначають взаємовідносини між особою, яка їх випустила, та їх власником і передбачають виплату доходу у вигляді дивіденду або відсотків.
В Україні найбільше випускають і перебувають в обігу такі види цінних паперів, як акції, облігації внутрішніх державних і місцевих позик, облігації підприємств і векселі.
Акція — це цінний папір без установленого терміну обігу, що засвідчує часткову участь у статутному фонді акціонерного товариства, підтверджує членство в акціонерному товаристві та право участі в управлінні ним, дає право його власникові на отримання частини прибутку у вигляді дивіденду, а також на участь у розподіленні майна в разі ліквідації акціонерного товариства.
Акції поділяють на іменні та на пред’явника, привілейовані та прості.
Обіг іменної акції фіксують у книзі реєстрації акцій, що ведеться товариством. До неї вносять відомості про кожну іменну акцію, включаючи відомості про власника, час придбання акції, а також кількість таких акцій у кожного акціонера.
Розділ 10 |
Щодо акцій на пред’явника, то у книзі реєструють лише їх загальну кількість.
Привілейовані акції дають власникові переважне право на отримання дивідендів, а також на першочергову участь у розподіленні майна акціонерного товариства у разі його ліквідації. За - '* звичай, власники таких акцій не мають права брати участь в *'* управлінні акціонерним товариством.
••'у-* •"‘У* •'“У* •"‘У** •‘‘ТГ4* •''У* •'■Ж"* ^'"У - •'‘У* •’ТР* •"‘У* •"‘У* •"‘У*
Привілейовані акції можуть випускатися із фіксованим у відсотках до їх номінальної вартості щороку виплачуваним дивідендом. Виплата дивідендів здійснюється у розмірі, зазначеному в акції, незалежно від розмірів отриманого товариством прибутку у відповідному році. У разі, коли прибуток є недостатнім, виплата дивідендів за привілейованими акціями здійснюється за рахунок резервного фонду. Привілейовані акції не можуть бути випущені на суму, що перевищує 10 % статутного фонду акціонерному товаристві.
До акції може додаватися купонний листок на виплату дивідендів, що містить такі основні дані: порядковий номер купона на виплату дивідендів, порядковий номер акції, за якою виплачують дивіденди, найменування акціонерного товариства і рік виплати дивідендів.
Випуск акцій акціонерного товариства здійснюється у розмірі його статутного фонду або на всю вартість державного підприємства у разі перетворення його в акціонерне товариство на основі рішення засновників або загальних зборів акціонерного товариства.
Облігація — це цінний папір, що засвідчує внесення її власником грошових коштів і підтверджує зобов’язання відшкодувати йому номінальну вартість цього цінного паперу в передбачений у ньому термін з виплатою фіксованого відсотка.
Облігації поділяють на такі види: внутрішніх державних і місцевих позик; підприємств усіх форм власності.
Облігації можуть випускатися іменними і на пред’явника, відсотковими і безвідсотковими або цільовими, що перебувають у вільному обігу або з обмеженим колом обігу.
Облігації внутрішніх республіканських і місцевих позик випускають на пред’явника.
Облігації, запропоновані для відкритого продажу з подальшим вільним обігом, крім безвідсоткових, мають і купонний листок. Купонний листок на виплату відсотків з облігації містить такі дані: порядковий номер купона на виплату відсотків, номер облігації, за якою виплачують відсотки, найменування емітента і рік виплати відсотків.
По облігаціях підприємств доходи виплачують за рахунок коштів, що залишаються після розрахунків з бюджетом і сплати інших обов’язкових платежів.
Кошти від реалізації облігацій внутрішніх республіканських і місцевих позик спрямовуються відповідно до республіканського і місцевих бюджетів, до позабюджетних фондів місцевих органів самоврядування, а кошти від реалізації облігацій підприємств — на цілі, визначені під час випуску їх.
Вексель — це письмове зобов’язання, боргова розписка стандартної форми, що дає право її власникові вимагати сплати відповідної суми (визначеної у векселі) від особи, яка видала вексель, у ' відповідний термін і у відповідному МІСЦІ.
Порядок проведення заліку взаємної заборгованості з використанням векселів передбачає чотири етапи: оформлення та облік платіжних документів; проведення заліку взаємної заборгованості; вексельне оформлення прострочених заборгованостей; подальші операції з векселями.
За своєю суттю вексель є абстрактним борговим зобов’язанням. Його абстрактність полягає в тім, що він не обумовлений попереднім виконанням будь-яких договірних зобов’язань, як наприклад, акредитив. Боржник зобов’язаний оплатити виданий (акцептований) ним вексель незалежно від виконання або невиконання договірних зобов’язань, пов’язаних з видачею (акцептом) цього векселя.
Векселі, які застосовують у господарському обороті як в Україні, так і в міжнародних розрахунках, досить різноманітні.
За угодами, що обслуговуються, векселі бувають фінансові і товарні або комерційні.
Фінансовий вексель має в своїй основі депозитну природу. Якщо класичний вексель видають за реальної товарної угоди, то фінансовий в основному використовують для мобілізації грошових ресурсів.
Товарний (комерційний) вексель використовують для кредитування торговельних операцій. Він визначає умови погашення век - селедавцем-боржником своїх зобов’язань перед постачальником- кредитором за поставлену продукцію, надані послуги, виконані роботи.
За суб’єктами, що здійснюють оплату, розрізняють векселі прості й переказні.
Простий (соло-вексель) виписується і підписується боржником (векселедавцем) і є його борговим зобов’язанням сплатити кредитору вказану суму в установлений час. Тобто, оформлюючи простий вексель, векселедавець є платником. Підписавши простий вексель, він стає на певний термін боржником особи, вказаної у векселі. Векселедавець бере на себе зобов’язання особисто сплатити за векселем певну суму грошей у точно зафіксований час у майбутньому або в час, визначений власником векселя.
Розділ 10 |
Переказний вексель (тратта) виписує та підписує кредитор (трасант). Трасант — особа, що видає тратту, тобто переказує свій платіж на іншу особу. Переказний вексель означає наказ трасату — особі-боржнику векселедавця — сплатити в установлений термін визначену у векселі суму третій особі (ремітенту) або пред’явнику тратти.
Ремітент — власник гіереказного векселя. Ним може бути підприємство або банк, що утримує на свою користь відповідний відсоток від суми платежу — комісійну винагороду за надану банком послугу щодо перерахування вказаної у векселі суми у встановле - ,1, ний термін з рахунку векселедавця на рахунок власника векселя.
•'У* •'ТГ'* •'X4 ►Х4
За наявністю застави векселі поділяють на забезпечені і незабезпечень Забезпечений — це вексель, гарантований заставою, яка надається кредиторові, банку або продавцеві доти, доки борг не буде сплачено. Заставою можуть бути дебіторська заборгованість, товарні запаси, цінні папери, основні виробничі засоби, обладнання. Незабезпечений вексель немає застави.
За порядком платежу векселі класифікують на пред’явника і термінові.
Вексель на пред’явника — це такий вексель, іцо оплачується негайно після прийняття його дебітором. Вексель, що оплачується в термін, указаний у документі, називають терміновим.
За можливістю передавання іншій особі розрізняють вексель, що індосується, і такий, що не індосується, тобто має передатний надпис.
Векселі можуть виписувати як платники, так і постачальники. Якщо вексель виписує постачальник, то платник має обов’язково акцептувати такий вексель, і тільки після цього він став виконавчим платіжним документом. Для гарантії оплати векселя в зазначений у ньому термін за проханням постачальника або платника за встановлену плату банк може акцептувати його.
З настанням терміну платежу за векселем він оплачується за рахунок коштів платника з його поточного рахунку. Якщо на цьому рахунку кошти відсутні або їх недостатньо, то акцептований вексель може оплачуватися за рахунок кредиту, який може надаватися постачальнику банком під вексель.
Застосування векселів сприяє розвитку комерційного кредиту, дотриманню платіжної дисципліни, спрощенню безготівкових розрахунків і скороченню потреби в банківських кредитних ресурсах.