Запрошуємо розробників корисного устаткування до співпраці

НАСТОЛЬНА КНИГА ПІДПРИЄМЦЯ

Дутко Г. В.

Кожен бізнес розпочинається з бізнес-ідеї. Вибір бізнес-ідеї - це один з найважливіших етапів у створенні власної справи. Помилковий вибір бізнес-ідеї може призвести, в кращому випадку, до втрати вашого часу, а в гіршому - до втрати грошей, які ви можете вкласти у її розвиток. Отже, слід досить серйозно підійти до вибору тієї справи, якою ви плануєте займатись.

Найкраще вибирати бізнес-ідею методом мозкового штурму: спочатку просто записати усі варіанти видів бізнесу, що приходять у голову, навіть найбільш несподівані та нездійсненні, і тільки після складання великого списку приступити до оцінки їх важливості, вірогідності та вибору. Складати список краще разом з вашими майбутніми компаньйонами, у крайньому випадку, просто з друзями і знайомими. Необхідно стимулювати найбільш оригінальні пропозиції, навіть якщо незрозуміло, як на такій діяльності можна заробляти. Особливо важливо записати все те, чим Ви любите займатися або де маєте досвід діяльності.

ПідприємництвоСамостійна, ініціативна, систематична діяльність на власний ризик з виробництва продукції, виконання робіт чи послуг або заняття торгівлею з метою отримання прибутку.

Для ведення бізнесу перш за все необхідно:
- мати бажання робити бізнес, усвідомлювати мету, заради якої ним займаєтеся, а також готовність нести відповідальність за його результати;

- мати вміння, професіоналізм, знання; бажання постійно вчитись та підвищувати свою кваліфікацію;
- ніколи не зупинятись на досягнутому, не опускати руки;
- мати ресурси; розраховуючи лише на власні ресурси, підприємець суттєво зменшує ризики, але в той же час зменшує і можливості бізнесу.

Успіх будь-якого бізнесу залежить від трьох основних складових: особистості підприємця, ідеї бізнесу і ресурсів, які він має в своєму розпорядженні. Тому, вибираючи свій бізнес, варто оцінити наступні фактори:

Власну особистість

Усі Ваші сильні сторони повинні застосовуватися в обраному Вами бізнесі, а слабкі сторони не впливати на результат. Якщо у Вас гарний художній смак і Ви чудово малюєте, то Вам не варто займатися будівництвом, тому що для нього дуже важливим є організаторські здібності, краще відкрити дизайн-салон. Якщо Ви некомунікабельні, то Вам не варто займатися торгівлею, але виробництву пиломатеріалів некомунікабельність заважати не буде. Вирішіть, яка діяльність Вам до душі, тому що Вам прийдеться присвячувати саме їй більшість свого часу та зусиль.

Досвід та вміння

Найкраще розвивати той вид діяльності, в якому у Вас вже є певний досвід, знання, навички. Багатьох помилок, які допускають підприємці на початковій стадії, можна уникнути. Один із способів – поспілкуватись з власниками існуючих підприємств щодо їх досвіду становлення бізнесу.

Загальна економічна ситуація

Особливості стану ринку роблять більш прибутковими і зростаючими окремі види бізнесу. Наприклад, великий попит на нові квартири і високі темпи будівництва нового житла об'єктивно розширюють ринок побутової техніки (холодильників, пральних машин і ін.) і меблів, тому що переїзд у нову квартиру звичайно супроводжується покупкою нових меблів і побутової техніки. У той же час скорочення народжуваності зменшує попит на освітні послуги для дітей і збільшує конкуренцію на цьому ринку.

Обраний Вами ринок

Окрім того, що Ви, як підприємець, вмієте і можете щось робити, важливо проаналізувати, які потреби існують у потенційних споживачів і чи зможуть Ваші товари або послуги їх задовільнити; чи будуть потрібними продукти Вашої діяльності та чи зхочуть покупці їх купувати. Подумайте, що б саме хотіли придбати люди, але не можуть – тому що ніхто їм цього не пропонує. Насправді потреби потенційних споживачів не так легко виявити. Тому перед тим, як почати свою діяльність, варто проробити портрет потенційного споживача, на якого Ви розраховуєте: який його дохід, чому він надає перевагу, які в нього мотиви для придбання послуг чи товарів, що викликає антипатію і т. п. Проведіть невелике дослідження обраного ринку для оцінки обсягів продажу, переваг покупців. Провести його можна у виді анкетування, вільних бесід або спостереження за потенційними клієнтами і конкурентами.

Насиченість конкурентів

По можливості не копіюйте чужий бізнес, кращим варіантом є створення власної ніші на ринку, а знайти її можна лише аналізуючи існуючі потреби споживачів та існуючі пропозиції на ринку. Звичайно, найкраще починати бізнес на ринку, який хоча б перший час буде досить вільним. Краще вибирати вид бізнесу, що недавно зародився, споживачі тільки-но про нього довідалися й у даний момент можна прогнозувати великий ріст ринку. На зростаючому ринку усім місця вистачає і конкуренція невисока.

Не варто вважати, що Вам удасться зробити що-небудь краще за конкурентів без особливих передумов. Ви не зможете зробити ціни нижчими, якщо Ви не володієте якою-небудь унікальною технологією щодо зниження витрат. Проте більшість бізнес-ідей можна трохи модифікувати, щоб зробити їх більш перспективними. Наприклад, продаж канцтоварів може здатися не особливо успішним бізнесом, однак, якщо вдасться розмістити торговельну точку у Вузі або в будинку з великою кількістю офісів, то оцінка перспектив істотно покращиться.

Доступ до ресурсів

Під ресурсами слід розуміти не лише гроші, але й наявність потрібного обладнання, приміщення, людей, які будуть працювати разом з Вами, йдучи до спільних цілей, сировини або товарів. Доступ до кращих ресурсів може бути суттєвою перевагою перед існуючими конкурентами.

Досить часто розпочинають власний бізнес, виходячи зі специфіки свого регіону. Сільськогосподарські регіони дають поштовх для розвитку фермерства, близьке розташування до кордону – до торгівлі товарами, які є на ринку сусідньої країни, але ще відсутні на регіональному. Наявність великих підприємств дає змогу створювати малий бізнес навколо них або надавати специфічні послуги цим підприємствам (ремонт і налагодження спеціального устаткування, конструкторські і технологічні послуги, виробництво дрібносерійних комплектуючих та ін.), або пропонувати додаткові сервісні послуги до продукції великосерійних виробників, робити її для покупців більш індивідуальною (встановлення додаткового устаткування, поліпшене виконання й ін.).

Серед починаючих підприємців користуються популярністю надомні форми діяльності, що є краще з економічної точки зору, адже потребують мінімальних постійних витрат (ательє вдома, макіяж і консультування по іміджу, комп’ютерні технічні послуги).

На етапі вибору бізнес-ідеї слід дуже ретельно проаналізувати свої бажання, вміння, дії та можливості, щоб не припуститись помилки від початку. Якщо ж Ви прийняли для себе рішення, починайте діяти.