Облік готівки, грошових коштів, їх еквівалентів та грошових документів
Грошові кошти є найбільш ліквідними активами. Вони присутні на початковому та кінцевому етапах облікового циклу, який включає придбання товарів, виробництво продукції, виконання робіт, надання послуг, а також їх продаж і отримання виручки.
Згідно з П(С)БО 4 під грошовими коштами розуміють готівку, кошти на рахунках у банках та депозити до запитання.
Під готівкою розуміють валюту України та іноземну валюту у вигляді грошових коштів.
Валюта України - це грошові знаки у вигляді банкнот, казначейських білетів, монет та в інших формах, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території України, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обміну на грошові знаки, які перебувають в обігу; кошти, що знаходяться на рахунках, або вносяться вигляді внесків до банківських та інших кредитно-фінансових установ на території України; платіжні документи та інші цінні папери, виражені у валюті України.
Іноземна валюта - це іноземні грошові знаки у вигляді банкнот, казначейських білетів, монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обміну на грошові знаки, які перебувають в обігу; кошти в грошових одиницях іноземних держав і міжнародних розрахункових одиницях, що перебувають на рахунках або вносяться до банківських та інших кредитно-фінансових установ за межами України; платіжні документи та інші цінні папери, виражені в іноземній валюті або монетарних металах.
Систематизація інформації про наявність і рух готівки, грошових коштів на рахунках у банках, еквівалентів грошових коштів, грошових коштів у дорозі та грошових документів здійснюється у Відомості 1-м за формою додатка 3 до наказу № 422 (додаток Д).
У розділі І Відомості 1-м здійснюються записи за операціями з готівкою і грошовими документами по дебету і кредиту рахунку 30 «Каса».
У розділі II здійснюються записи щодо операцій із грошовими коштами на рахунках у банках, у дорозі, еквівалентами грошових коштів по дебету і кредиту рахунка 31 «Рахунки в банках».
У графі 3 за необхідності до початку записів зазначається об'єкт обліку, наприклад:
• каса (у тому числі каса підприємства та операційна каса);
• грошові документи;
• поточний рахунок (у тому числі щодо кожного окремого рахунка);
• акредитивний рахунок (у тому числі щодо кожного окремого рахунка);
• інші рахунки (у тому числі щодо кожного окремого рахунка);
• кошти в дорозі.
У графі 4 розділу І (для рахунка 30) і графі 5 розділу II (для рахунка 31) зазначається відповідне сальдо по рахунках 30 «Каса» і 31 «Рахунки в банках» на початок місяця, щодо якого здійснюються записи про господарські операції, з підсумовуванням місячних оборотів та визначенням сальдо на кінець місяця.
Усі записи у Відомості 1-м здійснюються в розрізі кореспондуючих рахунків у хронологічному порядку на підставі первинних та зведених облікових документів, до яких належать звіти касира з доданими до них прибутковими та видатковими касовими ордерами, виписки банку з доданими до них платіжними документами тощо.
Операції в іноземній валюті, крім Відомості 1-м, яка ведеться у грошовій одиниці України, відображаються в окремій Відомості 1-м у валюті здійснення операції. Відомість 1-м ведеться окремо для кожної іноземної валюти із зазначенням назви іноземної валюти.
Найпоширеніша кореспонденція рахунків, що застосовується для відображення в бухгалтерському обліку господарських операцій та заповнення Відомості 1-м з використанням рахунків спрощеного Плану рахунків наведено в таблиці 2.5
Сальдо відповідних рахунків бухгалтерського обліку у Відомості 1-м на кінець поточного місяця визначається додаванням до сальдо на початок місяця суми дебетових оборотів за місяць та відніманням суми кредитових оборотів за місяць. При цьому сальдо звіряється з відповідними документами, що підтверджують останню господарську операцію місяця (звітами касира, виписками банку тощо).
Таблиця 2.5 Відображення руху грошових коштів по касі та рахунках в банку
|