Оцінювання ризиків кількісними методами — квантифікація
Статистичний метод. Одним з найпоширеніших методів кі-
* лькісного аналізу ризиків різних видів господарської діяльності є
* статистичний метод. Він ґрунтується на аналізі коливань оцінного
Показника, який характеризує результативність дій підприємства за певний період часу. Як оцінний показник звичайно використовують величину втрат, що були допущені в минулих періодах господарської діяльності, наприклад, недоотримання доходу чи прибутку.
Залежно від результативності дій за аналізований період часу і рівня втрат, діяльність підприємства відносять до однієї з п’яти зон ризику (рис. 13.4): безризикова зона, зона мінімального ризику, зона підвищеного ризику, зона критичного ризику, зона неприпустимого ризику.
Втрати і Надбання і
Рис. 13.4. Схема зон ризику Умовні позначення: В — виторг; Пч — чистий прибуток; ВК — власні кошти підприємства; Вл — валовий дохід; Ут — втрати |
Зоною ризику називають деяку частину загальних втрат, у межах якої вони не перевищують встановленого граничного значення.
Результати діяльності підприємства відносять до певної зони ризику залежно від рівня втрат.
Рівень втрат визначають залежно від частки втрат у загальній величині власних коштів підприємства.
Для кількісного оцінювання рівня втрат уводять поняття коефіцієнта ризику К, який моясна розраховувати як відношення:
♦всього капіталу підприємства до суми його активів;
♦ розміру втрат до величини власних коштів підприємства (табл. 13.4);
♦ очікуваного значення втрат до очікуваного значення доходу або прибутку (табл. 13.5) тощо.
У розглянутому варіанті статистичного методу значення коефіцієнта ризику є скоріше нормованими, що характеризують пев - , ний рівень втрат, а не розрахованими відповідно до викладеного * вище. *
Таблиця 13.4. Рівні ризику залежно від співвідношення величини можливих утрат і величини власних коштів підприємства
|
Таблиця 13.5. Типи поведінки особи, що приймає рішення залежно від співвідношення очікуваних значень утрат Еут і надбань Е„п
|
Так, втратам у розмірі половини чистого прибутку відповідає коефіцієнт ризику 0,125, а втратам усього чистого прибутку — 0,25 (зона мінімального ризику). Відповідно, втратам у розмірі валового доходу відповідає коефіцієнт ризику 0,5, а в розмірі його половини — 0,375 (зона підвищеного ризику) та ін.
Частоту виникнення певного (і-го) рівня втрат визначають за формулою
(13.29)
Де п — кількість випадків настання конкретного рівня втрат; N — загальна кількість випадків у статистичній вибірці, що включає й успішно здійснені операції цього виду.
Метод оцінки фінансової стійкості (аналізу доцільності витрат). Метод орієнтованих"! на оцінювання фінансової стійкості підприємства (проекту) й на ідентифікацію на цій основі потенційних зон ризику.
< § А |
Виділяють два його різновиди: 1) фіксація фінансового стану підприємства (оцінювання фінансової стійкості); 2) зіставлення фінансової стійкості підприємства до і після впровадження аналізованого проекту (оцінювання доцільності витрат). Віднесення фактичного або прогнозованого (внаслідок упровадження проекту) стану підприємства до однієї із зон фінансової стійкості (нестійкості), і відповідно, зон ризику, здійснюється на основі аналізу достатності обігових коштів (власних або позичкових) для формування
Запасів і покриття витрат, пов’язаних з виконанням розглянутих видів діяльності (проектів).
Для цього використовують такі показники:
• ±ЕС надлишок (+) або нестача (-) власних обігових коштів, необхідних для функціонування підприємства або реалізації проекту;
♦±Ет надлишок (+) або нестача (-) власних, а також середньо - і довготермінових позичкових обігових коштів;
» ±Еп надлишок (+) або нестача (-) загальної величини обігових коштів (з урахуванням середньо - і довго-, а також короткотермінових кредитів і позик).
Ці показники відповідають показникам забезпеченості запасів і витрат джерелами їхнього формування.
Для визначення їх використовують балансову модель стійкості фінансового стану підприємства, що має такий вигляд:
(13.30) |
О+г +Еа = Д, +КС д +ЯК +ІІК,
Де О — основні засоби і вкладення; Z — запаси і витрати; Еа — грошові кошти, короткотермінові фінансові вкладення, дебіторська заборгованість та інші активи; Д, — джерела власних коштів; Ксл— середньо-, довготермінові кредити і позичкові кошти; Кк — короткотермінові кредити (до 1 року), позички, не погашені в термін; Дк — кредиторська заборгованість і позичкові кошти.
Аналітичний метод для оцінювання ризику передбачає використання традиційних показників, які застосовують під час оцінювання ефективності інвестиційних й інноваційних проектів, — період окупності, внутрішню норму прибутковості, індекс рентабельності, чистий зведений дохід. Порівнюючи значення перелічених показників альтернативних проектів, визначають їхній ступінь ризику.
Метод аналізу чутливості (критичних значень). Суть методу полягає у виявленні чутливості оцінних показників проекту зі зміною значень вхідних величин.
Використовуючії цей метод, шукають відповіді на такі запитання:
♦ Наскільки може відхилитися значення однієї або кількох вхідних величин від заданих значень (наприклад, наскільки можуть бути знижені ціни або обсяги збуту продукції) за умови, що оцінний показник не вийде за припустимі межі (наприклад, чистий зведений дохід буде не меншим від нуля)?
* Наскільки зміниться значення оцінного показника за задано
Го відхилення однієї або кількох вхідних величин від заздалегідь установлених їхніх значень? .>
Нормативний метод ґрунтується на використанні системи * фінансових коефіцієнтів, таких як: ❖
♦ коефіцієнт ліквідності — розраховують як відношення засобів високої і середньої ліквідності (грошових коштів і дебіторської заборгованості) до короткотермінової заборгованості. Нормативне значення — не менше ніж 0,5;
♦ коефіцієнт заборгованості — виражається співвідношенням суми позичкових коштів і суми власного капіталу. Нормативне значення — не більше ніж 0,3 - 0,5;
♦ коефіцієнт автономії — розраховують як відношення загальної суми власних коштів до активу фінансового балансу підприємства. Нормативне значення — не більше ніж 0,5;
♦ коефіцієнт маневреності — розраховують як відношення власного обігового капіталу (сума дебіторської заборгованості і запасів товарно-матеріальних цінностей за винятком кредиторської заборгованості і заборгованості за позиками) до власного капіталу підприємства. Нормативне значення — не менше ніж 0,5;
♦ коефіцієнт іммобілізації (реальної вартості основних фондів) — це відношення реального статутного капіталу або вартості основних фондів (за винятком зносу) до підсумку балансу підприємства. Нормативне значення — не більше ніж 0,6;
♦ коефіцієнт покриття — визначають як відношення суми обігових коштів підприємства до суми короткотермінової заборгованості. Нормативне значення — не менше ніж 2,0 - 2,5.
Таких коефіцієнтів використовують кілька десятків.
Фактичні значення коефіцієнтів, розраховані для конкретного підприємства, порівнюють з нормативними. За ступенем відхилення фактичних значень від нормативних роблять висновок про величину ризику.
До переваг нормативного методу варто віднести простоту й оперативність розрахунків, однак, як і розглянуті вище аналітичний метод і метод оцінки фінансової стійкості, він не враховує впливу окремих чинників ризику. Тобто він може бути рекомендований в основному для «відсікання» явно неприйнятних рішень, а для оцінювання тих, що залишилися, слід використовувати інші методи.
Розділ 13 |
Крім того, різні коефіцієнти можуть свідчити про різний рівень ризику. За цієї ситуації для кожного з коефіцієнтів визначають діапазон відхилень від нормативу (діапазон значень), що відповідає певному рівню ризику. Наприклад, відхилення в межах 25 % нормативу свідчать про мінімальний рівень ризику, 50 — підвищений, 75 — критичний, 100 % — неприпустимий (див. статистичний метод). Далі визначають значущість (вагомість) кожного з коефіцієнтів (сума значущостей дорівнює 1,0). Інтегральну оцінку ризику знаходять як середньозважену.
Метод експертних оцінок є, мабуть, тим єдиним методом, що дає змогу оцінювати ступінь ризику різних видів. виробничо - збутової і фінансової діяльності підприємств в умовах дефіциту
Інформації. Оцінювання ризику здійснюється на основі суб’єктивних думок експертів — фахівців у конкретній галузі діяльності.
Існують різні різновиди методу експертних оцінок, розглянемо один з них. Представлена методика дає змогу оцінити ступінь ризику ділового співробітництва підприємства зі своїми економічними контрагентами і вибрати найприйнятніші з них.
Оцінюють ризик поетапно:
1) ранжирування — виділення оцінних критеріїв та їхнє раи - жирування щодо конкретної ситуації;
2) зважування — визначення вагових характеристик оцінних критеріїв для кожного з можливих ділових партнерів;
3) комплексна оцінка ділових партнерів з урахуванням рангів і вагових характеристик оцінних критеріїв і прийняття рішень.
Метод аналізу ризику за допомогою дерева рішені*. Існує кілька різновидів цього методу. Розглянемо два з них.
1. Використання дерева рішень для розробки оптимального алгоритму дій з урахуванням їх результативності і ризику.
У процесі підготовки рішення виділяють різні його варіанти, що можуть бути прийняті, а також для кожного з варіантів — ситуації, які можуть настати незалежно від волі особи, яка приймає рішення. Ці ситуації також беруть до уваги.
2. Використання дерева, рішень для багатофакторної оцінки ризику в умовах їх різноспрямованого впливу.
Розглянемо випадок, коли для оцінювання ризику використо - вують коефіцієнти впевненості — числа, що відображують ступінь впевненості в істинності або хибності висновку про наявність ризику (про вплив конкретних чинників ризику на його величину). Шкалу значень коефіцієнтів упевненості наведено на рис. 13.5.
-1,0 -0,8 -0,6 -0,2 0 +0,2 +0,6 +0,в +1,0
|
Рис. 13.5. Шкала значень коефіцієнта впевненості |
Як випливає з рис. 12.5, коефіцієнти впевненості набувають значення від -1 до +1. За ступеня впевненості +1 вважають, що подія обов’язково відбудеться, а за -1 — напевно, ні. Ліва частина шкали на рис. 13.5 призначена для оцінювання хибності факту настання подій, а права — істинності. Коефіцієнт упевненості — * це комбінація двох оцінок: *
•**
•ТГ-* «•'■у*'* «"У* *-ЗР* •"Т4* •"V* •"**•* •от* ^ "ПГ* 481
Де І — оцінка істинності факту настання події (від 0 до +1); X — оцінка хибності (від 0 до -1).
Комбінування оцінок незалежних свідчень про наявність або відсутність ризику (оцінок ступеня впливу чинників ризику на його величину) виконують згідно з такими правилами:
К0=К1+ К2{ 1 - Кг), якщо Кг > 0 і К2 > 0;
#0 = |Кг + І-К^О - - |#і|), якщо Кх < 0 і К2 < 0; (13.32)
К + ІС
К0 = -------- . -• | рякщо Кі і К2 мають різні знаки.
1 — ШШ(| І,|іг21)
За комбінації доказів з коефіцієнтами +1 і -1 вважають, що К0 = +!•
Метод аналогій. Для оцінювання ризику цей метод передбачає використання даних про аналогічні проекти, виконані у порівнянних умовах.
Приклад. Відкриваючи невеликий пункт технічного обслуговування автомобілів (ІІТО) в одному з районів міста, аналізують інформацію про діяльність аналогічних ПТО: чинники ризику і ступінь їхнього впливу; масштаби й імовірність втрат тощо. На підставі цієї інформації прогнозують ступінь ризику. Звичайно, при цьому вносять поправки, що враховують специфіку діяльності конкретного ПТО.
Точність цього методу невисока, в основному його використовують для попереднього оцінювання. Основний його недолік полягає в тім, що кожен проект мас свої характерні риси і специфіку реалізації, що не дає змоги підготувати вичерпний набір сценаріїв розвитку подій у майбутньому, ґрунтуючись на досвіді минулого.
Оскільки кожен з розглянутих методів не позбавлений недоліків, то в практичній діяльності потрібно використовувати кілька різних методів. Звичайно, отримані різними методами результати відрізнятимуться, проте аналіз розбіжностей між ними дасть можливість виявити чинники, які враховують в одних методах і не £ враховують в інших, що впливає на точність оцінки і вірогідність,5 отриманих результатів. Аналіз розбіжностей у результатах, у зі - 5 ставленні з прийнятими в розрахунок чинниками ризику допомога, же виявити існуючі тенденції в розвитку майбутніх подій З ПОГЛЯ - ду ризику тих або інших видів діяльності. А це сприятиме точні-
❖ шому прогнозуванню ступеня ризику в досягненні очікуваних ре-
❖ зультатів.