Організаційні та правові аспекти відносин орендарів і орендодавців
Оренда заснована на договорі про строкове платне володіння і користування землею та майном, які необхідні орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Оренда. — це отримання на певний період прав володіння майном, землею та іншими засобами виробництва, за допомогою яких здійснюється підприємницька діяльність.
Передані в оренду майно та земля залишаються власністю орендодавця. Орендар володіє і користується орендованими землею та майном, уся вироблена продукція є його власністю, якою він вільно розпоряджається.
Розділ З |
92 |
Частина продукції може переходити у власність орендодавця як орендна плата. Якщо з дозволу орендодавця орендар виконує за рахунок свого доходу роботи, спрямовані на поліпшення майна, то після припинення договору оренди він має право на відшкодування з боку власника майна, землі понесених витрат за умови, що такі дії передбачені договором. Розміри платежів за орендовані земельні ділянки та майно передбачаються договором оренди. За техніку, що передається в оренду з різними термінами служби, бажано застосовувати орендну плату з урахуванням зносу. Розмір орендної плати за будівлі, споруди, техніку визначають з таким розрахунком, щоб компенсувати витрати, пов’язані з придбанням основних засобів й отриманням прибутку в межах банківського відсотка. Орендна плата за робочу і продуктивну худобу має забезпечувати відшкодування її вартості й одержання прибутку. Правове регулювання оренди землі здійснюється відповідно до А Закону України «Про оренду землі» від 06.10.98 р. та постанови ^ Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку держав-
•"у** »Тр* •'ТГ'* •ТС* •'Тр* •'"Зр"- +*¥*+ •'X4* •-у-« •'Тр* •'V* •ТГ* *ТГ* •'Тр'** •''ЗГ'*
11ої реєстрації договорів оренди землі». У цих документах визначено конкретний механізм набуття, реалізації і припинення прана на оренду земельної ділянки.
Як зазначалося, в Україні створено вагомі передумови для посилення соціального захисту власників земельних паїв. Проте, з іншого боку, будь-який користувач землі, який не оформив права пласності на землю, не уклав договору оренди, взагалі не має юридичного права на її використання і отримання доходу. В балансі сільськогосподарських підприємств вперше передбачено відображувати вартість землі, а орендну плату включати до собівартості сільськогосподарської продукції.
Взаємовідносини між орендарями і орендодавцями регулюється відповідними договорами, де передбачаються такі істотні умови:
1) об’єкт оренди;
2) термін договору оренди;
3) орендна плата (розмір, форма платежу, термін і порядок »несення та перегляду);
4) цільове призначення, умови використання і збереження властивостей землі;
5) умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;
6) існуючі обмеження й обтяження щодо використання земельної ділянки.
Основним в орендних відносинах слід вважати спонукальні мотиви сторін. Обидві сторони зацікавлені в отриманні якнайбільшого зиску з оренди землі: орендодавець — в якомога вищій орендній платі зі збереженням при цьому якості земельної ділянки; орендар — у максимальному врожаї впродовж тривалого періоду. Орендодавець у зв’язку з цим прагне передати землю у короткотермінову оренду, а орендар, навпаки, взяти земельну ділянку в оренду на тривалий термін. Зазвичай нині договори оренди укладають на термін до п’яти років. В інтересах сільськогосподарського виробництва бажаною була б довготермінова оренда — не менше від десяти років. На сьогодні оренда землі за термінами становить: 1-3 роки — 29,9 %, 4 - 5 років — 59,7, 6-10 років — 9,2, більше ніж 10 років — 1,2 %. Переважно близько 80 % договорів оренди укладені з господарствами, де отримано земельний пай, або їх правонаступниками.
93 |
Для розвитку особистих підсобних і фермерських господарств оренда є важливим чинником оптимізації виробництва і підвищення його ефективності в умовах ринку. Через оренду можна забезпечити вільне переливання земельних ресурсів від одних користувачів до інших, які результативніше працюють. У разі відсутності купівлі-продажу землі оренда є важливим засобом ефективнішого розподілення ресурсів. Вона вигідна як фермерам - А початківцям, які не мають достатнього капіталу для придбання ^ землі, так і тим, що прагнуть розширити виробництво, не беручи ^
•-у--* •'ТГ* •ТГ* •"V* •''Vе •’ТГ* «"Тр» •'ТГ’* •'Тр* •ТР*
землю у власність. Оренда вигідна орендодавцям, особливо пенсіонерам. Земля в оренді оброблятиметься, приноситиме їм додатковий дохід, право власності не буде втрачено. Орендні відносини розвиватимуться і поглиблюватимуться, сприятимуть найповнішому використанню земельних ресурсів, а отже, підвищенню ефективності сільськогосподарського виробництва загалом.
Нині особисті підсобні і фермерські господарства надто погано забезпечені матеріальними ресурсами, насамперед технікою. За такого стану проблематичною стає інтенсифікація виробництва, що може призвести до стримування зростання обсягів виробництва продукції, доходів від фермерського та особистого підсобного господарства. Вирішити проблему придбанням нової техніки через її дорожнечу також не можна. За цих умов важливо об’єднати зусилля власників особистих господарств, фермерів і колективних господарств. з використання техніки на основі оренди та взаємодопомоги.
Організаційними структурами щодо раціонального використання техніки для індивідуальних господарств можуть бути товариства зі спільного використання сільськогосподарської техніки. Можуть організовуватися та успішно функціонувати також фермерські механізовані кооперативи за умови підтримання їх наданням механізованих послуг фермерам. Як засвідчив світовий досвід, позитивно зарекомендували себе прокат і оренда сільськогосподарської техніки під час обслуговування фермерів.
У кооперації з колективними сільськогосподарськими підприємствами особисті підсобні і фермерські господарства можуть забезпечити себе сервісним і консультаційним обслуговуванням. Такої кооперації досягають через систему договорів, формування об’єднань, асоціацій, часткову участь капіталом. Через кооперацію з великими сільськогосподарськими підприємствами індивідуальні господарства можуть забезпечуватися кормами, насінням, худобою, племінною продукцією, ветеринарним обслуговуванням і виконанням сільськогосподарських робіт. Особливої уваги заслуговує фінансове забезпечення індивідуальних господарств. Банківська система їх практично не кредитує, інвестиції не надходять. Ці господарства орієнтуються переважно на власні кошти. Тому важливим є створення кредитно-фінансових структур на неформальній основі. Кошти дрібних підприємців можуть акумулюватися у вигляді пайових внесків до кредитних кооперативів-товариств.
Розділ З |
94 |
Вирішальне значення в успішному функціонуванні різних форм господарювання має створення надійної матеріально-технічної бази. Недостатність техніки за постійного дефіциту фінансових ресурсів потребує вибору найраціональніших шляхів залучення засобів виробництва. Довготермінові вкладення у вигляді інвестицій необхідні для створення нових і модернізації реформованих господарств, освоєння прогресивних технологій і придбання
•ТГ* •'ТГ'* “Х* »X* •ТГ’* *тг*
Сучасної техніки. Зрештою, оновлення засобів має забезпечити високоефективне виробництво конкурентоспроможної продукції, сприяти досягненню максимального прибутку й окупності авансового капіталу.
Особливу увагу під час формування засобів виробництва слід приділяти індивідуальним господарствам. Прагнення до повного забезпечення технікою індивідуальних господарств потребує істотних капітальних витрат, які до того ж буде складно окупити. Тому пріоритетним напрямом придбання та використання сільськогосподарської техніки для всіх форм господарювання мають стати кооперація, взаємодопомога.
Як засвідчує аналіз, за спільного (за договором або на принципах взаємодопомоги) використання техніки її власник має стовідсоткову економічну вигоду, а користувач техніки — лише 87,6 %.
Для того щоб вирішити питання — купувати машину чи брати її напрокат, скористаємося формулою
5 =С/(П-3), (3.1)
Де Й — мінімальна площа (обсяг робіт, коли доцільно придбати машину, а не брати її напрокат), га; С — щорічні постійні витрати на машинно-тракторний агрегат (співвідношення з часом роботи трактора і сільськогосподарської машини на окремих видах робіт);
П — щорічна плата за прокат; 3 — змінні витрати, пов’язані з машинно-тракторним агрегатом.
Найдоцільніший варіант використання основних засобів виробництва за інших однакових умов має забезпечити збільшення виробництва продукції, зниження її собівартості, підвищення рентабельності підприємства. Відносний приріст прибутку має бути вищим, ніж збільшення вартості основних виробничих фондів.
Основними напрямами розвитку технічної бази сільськогосподарських підприємств різних форм господарювання є:
1. Технологічне і технічне переозброєння: впровадження нових реєурсо - та енергозберігаючих технологій вирощування й збирання сільськогосподарських культур, вирощування худоби з використанням сучасної високопродуктивної техніки, яка дає змогу знизити затрати ручної праці, підвищити врожайність і продуктивність.
2. Міжгосподарське придбання і використання складної збиральної техніки (зерно-, кормо - і бурякозбиральних комбайнів), надання взаємодопомоги у виконанні механізованих робіт.
3. Подальший розвиток машинно-технологічних станцій й удо
Сконалення економічних взаємовідносин із сільськогосподарськими підприємствами. Освоєння і виконання для господарств повних сучасних технологій вирощування сільськогосподарських... культур, що забезпечують високу врожайність і зниження трудо - [1] вих та матеріальних ресурсів. *
4. Удосконалення економічних взаємовідносин із сільськогосподарськими підприємствами передбачає:
♦ значне поліпшення змісту договору — основним показником роботи й одиниці взаєморозрахунків має бути 1 т зібраного зерна, соняшнику, цукрового буряку за мінімального розміру втрат 1-2%;
♦ обов’язкову наявність калькуляції витрат за видами робіт;
♦ надання послуг господарства (заправлення дизельним пальним, харчування і розміщення механізаторів, ремонт тощо) має утримуватися з вартості робіт поданням зустрічних рахунків;
♦ розроблення і встановлення обґрунтованих норм виробітку і витрат дизельного пального залежно від культур і врожайності на переїзд техніки.
5. Здійснення оплати за актами приймання виконаних робіт замовником, тобто сільськогосподарським підприємством. Облік витрат на виконувані роботи в МТС має здійснюватися за наведеними у договорі статтями калькуляції.
6. Створення системи технічного сервісу на базі наявних підприємств. Одночасно повинні функціонувати майстерні в господарствах з машинними дворами, великі сервісні підприємства (РТГТ, «Агросервіс» та ін.) у вигляді цехів і майстерень, станцій ТО, ремонтних заводів, регіональних і головних технічних центрів і опорних пунктів заводів-виробників та сервісних ремонтно - обслуговуючих підприємств.
Ремонт техніки має здійснюватися, виходячи з його економічної доцільності порівняно з придбанням нових машин. Варто продовжити роботи зі створення мінімально необхідної ремонтно - технічної бази в господарствах, які її не мають.
7. Використання господарствами перевірених на практиці організаційних форм застосування техніки, що сприяють зменшенню їхніх потреб. Наприклад, групове використання машин, закріплення за механізатором двох тракторів чи трактора і зернозбирального комбайна, в разі потреби — організація двозмінної роботи енергоємних тракторів. Розмір площ посівних культур має забезпечувати ефективне використання техніки, спеціалізації механізаторів на виконання робіт, що потребують високої кваліфікації, тобто створення своєрідних механізованих загонів господарства під час посіву, внесення мінеральних добрив, збирання силосних культур, сіна, для боротьби зі шкідниками і бур’янами.
Розділ З |
Упровадження нових форм оплати праці, зокрема, від валового доходу, прогресивно-преміальної тощо сприяє підвищенню матеріальної зацікавленості механізаторів у кращому використанні техніки та збільшенні її денного і сезонного виробітку.
96 |
Застосовують стимулювання механізаторів за економію дизельного пального, витрат на ремонт техніки, установлюють диферен - ційну оплату залежно від віку техніки.
►Xі* •ТГ’’* •’’ЗР* »ТГ® •''ЗР* •'“ЗГ** ♦"ЗР* •’ТГ** •'ЧГ** *ТГ* •'‘З"®
Щодо економічного оцінювання вибору проектів будівель обчислюють показники будівельної та технологічної частин, які визначають вартість технологічного обладнання, його металомісткість, енергосмність, трудомісткість та інші експлуатаційні витрати.
Економічну ефективність капітальних вкладень щодо проектів будівель, споруд установлюють за такими показниками:
1. Рентабельність
SHAPE \* MERGEFORMAT
ЕР = |
(3.2) |
К :
Р - [2] Е~Т2’ |
У = |
К_ П ’ |
Ц-С |
ТЛ = |
К |
|
|
![]() |
|
|
|
|
|
![]() |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|