ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВІ ОСНОВИ ЗДІЙСНЕННЯ ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПРИВАТНИМИ ПІДПРИЄМЦЯМИ
Рухливий і динамічний підприємницький сектор сприяє формуванню здорового конкурентного середовища, розширює можливості працевлаштування населення, зумовлює появу нових стимулів до суспільно корисної, продуктивної діяльності. Успіх у підприємництві базується на здатності підприємця приймати правильні, обґрунтовані рішення. Підприємець є визначальною особою в підприємництві та ключовою фігурою в ринковій економіці.
Підприємець - це особа, яка здійснює самостійну, систематичну, ініціативну, ризикову діяльність, що спрямована на виробництво товарів та надання послуг з метою одержання прибутку або особистого доходу і передбачає здійснення нововведень.
Приватний підприємець - це суб’єкт підприємницької діяльності - фізична особа (без створення юридичної особи), що займається веденням власного бізнесу. Приватний підприємець виконує чотири функції, які властиві саме цьому виду діяльності, а саме: ресурсну, управлінську, інноваційну, ризикову.
Ресурсна функція полягає в тому, що підприємець бере на себе ініціативу поєднання фінансових, людських, інформаційних, інтелектуальних та інших ресурсів у процесі виробництва товару чи надання послуги, організовує виробництво, розподіляє засоби виробництва і трудову діяльність.
Управлінська функція підприємця - це прийняття управлінських рішень на всіх стадіях виробничої та збутової діяльності, здійснення організації, планування, мотивації та контролю виробництва.
Інноваційна функція передбачає здійснення інновацій, освоєння нової продукції, нових технологій та нових форм організації виробництва і праці, пошук нових ринків збуту, нових засобів задоволення потреб споживача, перехід від традиційних до нових форм господарювання, які не мають аналогів у господарській діяльності.
Ризикова функція полягає у необхідності прийняття рішень, які спрямовані на досягнення успіху, але не гарантують його через невизначеність та мінливість економічної ситуації. Підприємець ризикує не лише власним майном, вкладеними коштами, а й своєю працею, своїм часом, діловою репутацією.
Характерними рисами приватного підприємця є:
• організаційно-господарське новаторство;
• готовність і здатність до ризику;
• пошук нових можливостей та ініціативність;
• орієнтація на ефективність та якість продукції й обслуговування;
• майнова відповідальність і цілеспрямованість;
• висока інформованість та постійне спостереження;
• чіткість, планомірність у роботі;
• комунікабельність, чесність, надійність.
Державна реєстрація фізичних осіб - підприємців проводиться, відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”, який набрав чинності з 1 липня 2004 року, державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради або у районній державній адміністрації за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Для проведення державної реєстрації фізична особа, яка має намір стати підприємцем, повинна надати такі документи:
• заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, яка видається державним реєстратором і є одночасно заявою;
• копію довідки про включення заявника до Державного реєстру фізичних осіб - платників та інших обов’язкових платежів (ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податків);
• документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця (два неоподаткованих мінімуми доходів громадян).
За відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця на підставі відомостей реєстраційної картки. Строк державної реєстрації фізичної особи - підприємця не повинен перевищувати двох робочих днів з дати надходження документів для проведення державної реєстрації.
Зареєстрований суб’ єкт підприємницької діяльності без створення юридичної особи (далі - приватний підприємець) повинний також зареєструватися:
• у державній податковій інспекції (адміністрації) як платник податку на додаткову вартість;
• в органах Пенсійного фонду;
• як страхувальник в органах соціального страхування.
Суб’ єкт підприємницької діяльності без створення юридичної особи має право відкривати рахунок у будь-якому банку України та інших державах за згодою цих банків у порядку, встановленому НБУ. Підставою для відкриття рахунку є свідоцтво про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності та копія документа, що підтверджує взяття його на облік у державному податковому органі.
Власний капітал приватного підприємця формується виключно за рахунок його приватного майна. Основним джерелом його збільшення є внутрішнє фінансування, зокрема не використаний для споживання прибуток. Кредитні рамки приватного підприємця обмежуються величиною приватного майна, яке він може надати як кредитне забезпечення.
Приватний підприємець відповідає за боргами суб’єкта господарювання, власником якого він є, всім своїм майном, окрім майна, на яке згідно з цивільним процесуальним законодавством не може бути звернено стягнення. Одночасно з прийняттям заяви про порушення справи щодо банкрутства підприємця господарський суд приймає рішення про накладення арешту на його майно, яке включається до складу ліквідаційної маси у разі оголошення підприємця банкрутом. Приватне майно підприємця підлягає реалізації судовим виконавцем на основі виконавчого листа про звернення стягнення на майно та постанови суду про визнання боржника банкрутом. У разі необхідності суд може призначити ліквідатора. Кошти, отримані від реалізації майна, вносяться на депозитний рахунок відповідної нотаріальної контори. За заявою кредиторів господарський суд може визнати недійсними угоди підприємця, пов’язані з відчуженням його майна заінтересованим особам протягом року до порушення справи про банкрутство. У разі визнання громадянина (підприємця) банкрутом за заявою кредитора протягом п’яти років після завершення розрахунків з кредиторами (у разі недостатності коштів) підприємець не звільняється від подальшого виконання вимог кредиторів.
Перевагами у діяльності приватного підприємця є:
• відносна простота започаткування власної справи та її припинення;
• повна свобода та оперативність діяльності;
• максимум спонукальних мотивів діяльності.
Однак діяльність приватного підприємця має і значні недоліки:
• труднощі із залученням зовнішніх фінансових ресурсів;
• повна відповідальність за борги;
• відсутність спеціалізованого менеджменту;
• невизначеність термінів функціонування.
Отже, приватний підприємець самостійно здійснює діяльність, одержує прибуток і несе повну особисту відповідальність за всіма зобов’язаннями.