Основи підприємництва
Виноградська А. М.
Становлення ринкової економіки, посилення конкуренції передбачає перехід до активної підприємницької діяльності юридичних та фізичних осіб, створення підприємств різних форм власності. Вирішення цієї проблеми залежить від рівня підготовки фахівців у галузі підприємництва, які повинні мати глибокі знання ринкових відносин, високі організаційні здібності у сфері підприємницької діяльності.
У ринковій економіці підприємництво (етгергепеигсЬір) — це ОСНОВНИЙ вид самостійної господарської діяльності, яка здійснюється юридичними та фізичними особами. Ця діяльність спрямована на досягнення наміченого результату (одержання прибутку або підприємницького доходу) шляхом найкращого використання трудових, матеріальних, фінансових та інформаційних ресурсів при повній майновій відповідальності за результати своєї діяльності і одержанні свідоцтва про державну реєстрацію.
Метою цього навчального посібника є ознайомлення студентів економічних спеціальностей з основами підприємницької діяльності, формування у майбутніх спеціалістів професійних знань у сфері початкових дій в бізнесі, розуміння логіки та схем підприємницької діяльності у загальному вигляді, типології підприємництва, дослідження середовища підприємницької діяльності, соціальної та етичної відповідальності бізнесу, процесу створення підприємства, аналізу власних можливостей щодо кар’єри у бізнесі.
Навчальний посібник складається з семи розділів.
У першому розділі «Зміст підприємницької діяльності. Місце підприємництва в суспільстві» розглядається сутністьпідприємництва та його характерні риси, суб’єкти та об’єкти підприємницької діяльності, свобода підприємців у здійсненні бізнесу. Значна увага приділяється вивченню ролі підприємництва в суспільстві, значущості малого бізнесу у реформуванні економіки України. Детально розглянуто питання логіки підприємницькоїдіяльності, мотивації підприємництва.
Об’єктом вивчення є також особистість підприємця та його ділові якості.
Другий розділ «Види підприємництва» спрямований на вивчення основних видів підприємницької діяльності: виробництва, торгівлі, посередництва, сфери надання фінансових, консалтингових послуг, страхування, фермерського господарства.
У третьому розділі посібника «Зовнішнє середовище підприємницької діяльності» розглядаються поняття підприємницького середовища, його складові елементи, подається класифікація факторів за різними ознаками. Особлива увага приділяється впливу держави як партнера і регулятора на підприємництво. Об’єктом вивчення є ризик у підприємницькій діяльності, характеристика видів, методів оцінки ризикових факторів та механізм управління ними.
Четвертий розділ «Етична та соціальна відповідальність підприємництва» присвячений поняттю та еволюції принципу етичноїта соціальної відповідальності підприємців, зв’язку бізнесу з навколишнім середовищем, споживачами, конкуренцією. Розглядається також етичний кодекс підприємця.
П’ятий розділ «Організаційні форми підприємництва» спрямований на вивчення міжнародної класифікації організаційних форм бізнесу, складних форм підприємницьких утворень, характеристик видів підприємств та їхніх об’єднань в Україні.
У шостому розділі «Процес створення підприємства та характеристика основних його етапів» розглядаються послідовність початкових дій (кроків) в організації власної справи, складання бізнес-плану, засновницького договору та статуту, розкривається процедура державної реєстрації підприємства, відкриття рахунку у банку, взаємовідносини початківця з державною податковою службою, порядок ліцензування та патентування підприємницької діяльності.
Завершує посібник сьомий розділ «Кар’єра у бізнесі», де розглядаються сутність кар’єри, її види, типові моделі, етапи розвитку та процес планування кар’єрного процесу, механізм досягнення успіху у підприємницькій діяльності.
Перше видання навчального посібника було у Київському національному торговельно-економічному університеті на підставі програми дисципліни «Основи підприємництва» для студентів базової вищої освіти з напрямів «Економіка і підприємництво», «Менеджмент», «Право», «Харчова технологія та інженерія». Прийняття нових законодавчих актів, Цивільного та Господарського кодексів України обумовило необхідність внесення певних змін та доповнень у друге видання. Включено нові матеріали з малого підприємництва, фермерського господарства, патентування підприємницької діяльності, законодавчі документи (у додатках).
Знання запропонованих питань, раціональних методів їх вирішення необхідні як початківцям, так і діючим підприємцям, менеджерам, студентам, слухачам шкіл бізнесу, всім, хто цікавиться сучасною економічною діяльністю.