ОСНОВНІ НАПРЯМИ РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВОГО МІСТА: АСПЕКТИ ЗБАЛАНСОВАНОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇПОЛІТИКИ
В. Ю. Луніна, аспірант Інституту економіко-правових досліджень НАН України Донецький державний університет управління, м. Донецьк
Поява нових економічних, соціальних і екологічних пріоритетів, що спираються на нові збалансовані структури виробництва й споживання, нові технології та форми інноваційно - інвестиційного розвитку, спричинює необхідність трансформації національних систем управління на локальному, регіональному, державному і глобальному рівнях, головним завданням яких є гармонізація відносин у системі «природа-промислове виробництво - суспільство». У зв’язку з цим набуває актуальності розвиток систем технологічного управління і досягнення ними такого рівня досконалості, який забезпечував би гармонійний розвиток виробничого та природо ресурсного потенціалу, давав би змогу узгодження «цілі» господарювання промисловості, в тому числі, промислового підприємництва з цілями саморегуляції природних екосистем промислових міст в умовах старопромислових регіонів України.
Недооцінка в наш час значення технологічно-екологічних проблем в рамках діяльності промислових міст (наприклад, Донецької та Луганської областей), зумовлюючи виснаження та деградацію природного середовища, стає найбільшим обмежувачем майбутніх виробничих та соціальних можливостей регіонів та їх великих/малих промислових міст.
Вченим М. Реймерсом представлено тенденцію взаємовідносин між екологічними і економічними цілями в ході соціально - економічного розвитку промислових територій, в тому числі промислових міст (рис. 1).
Інноваційний технологічно-екологічний збалансований розвиток регіональної економіки, в тому числі промислових міст, означає постійне підвищення ефективності виробництва і удосконалення його технологічно-екологічного рівня. Основними причинами повільного впровадження технологічно-екологічних інновацій у сфері промислового комплексу міст є такі:
- недостатньо досвідчених фахівців у галузі комерціалізації технологій в умовах промислового виробництва та інноваційного
85 менеджменту, в тому числі менеджменту екологічних інновацій;
- в регіонах та містах України не задіяні механізми підтримки технологічно-екологічної інноваційної діяльності, ефективність яких підтверджена досвідом багатьох інших країн;
- існує значний лаг від розробки технологічно-екологічних інновацій до її впровадження;
- впровадженню технологічно-екологічних інновацій протидіє ринок і керівництво промислового бізнесу регіонів та промислових міст.
Рис.1 Тенденція взаємовідношень між екологічними і економічними цілями в умовах промислового комплексу міст |
Головною причиною негативних змін в рамках промислового комплексу великих та малих промислових міст, яких зазнала технологічно-екологічна інноваційна сфера в цілому, на наш погляд є неефективність системи управління розвитком цієї найважливішої сфери життєдіяльності суспільства промислових територій України.
Труднощі, які виникають на етапі розробки технологічно - екологічних інновацій в умовах промислових міст Донбасу, полягають у тому, що:
- складно визначити навантаження, яке чинить виробництво та продукція на довкілля;
- навряд чи можна передбачити рамкові умови майбутньої
86
Утилізації відходів;
- зростаюча складність промислових продуктів і технологічних способів виробництва утруднює утилізацію відходів;
- мають місце зростання кількості інновацій у сфері промислового виробництва і скорочення часу їх впровадження (термін служби промислового продукту зменшується, що суперечить екологічним цілям території, тобто цілям тривалого терміну використання, ресурсозбереження і екологічно прийнятої утилізації відходів).
Оскільки на сьогодні відсутнє єдине бачення щодо забезпечення технологічно-екологобезпечної моделі природокористування для використання на рівні промислового регіону та його міст (наприклад Донбасу), то природо ресурсний маркетинг-менеджмент слід розглядати як домінуючу парадигму розвитку технологічно - екологічного управління в просторовому контексті.
Концептуальними принципами природо ресурсного маркетинг-менеджменту на рівні екологічної політики в умовах промислових міст можна вважати:
- принцип обов’язкового відродження втраченого природо ресурсного потенціалу міст шляхом налагодження постійних компенсаційних виплат;
- принцип еколого-економічної єдності інтересів щодо формування ресурсних потоків в регіональному (містевому) вимірі;
- принцип синхронізації дій («синергії»), що проявляється в синхронному проведенні певних еколого-економічних реформ, що впливають на соціально-економічний розвиток промислових територій і далі регіонів;
- принцип субсидіарності - розподілу владних повноважень в системі ресурсного та технологічного маркетинг-менеджменту шляхом концентрації інноваційно-маркетингових, матеріальних і фінансових ресурсів на відповідному територіальному рівні управління містом;
- принцип державно-приватного партнерства, яке передбачає співпрацю між центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, суб’єктами промислового виробництва та господарювання в процесі реалізації стратегічних технологічно - екологічних завдань, оцінки можливих негативних наслідків від впровадження нових промислових продуктів для екологічного середовища великих і малих промислових міст.
87
Завдання економічного, соціального та технологічно - екологічного розвитку промислових міст, особливо для умов ста - ропромислових регіонів України мають бути взаємоузгодженими і повинні визначатися з урахуванням основних принципів сталого розвитку промислових територій. Дослідження соціально - економічних передумов розвитку технологічно-екологічної спрямованої діяльності промислових підприємств великих та малих міст, свідчить про необхідність інноваційно-маркетингового, технологічно-екологічного спрямованого розвитку вітчизняних підприємств промислових міст і наявність для його реалізації значного потенціалу.