ОСОБЛИВОСТІ ФІНАНСОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ КОМАНДИТНИХ ТОВАРИСТВ
Командитне товариство як один з видів господарських товариств можна кваліфікувати як змішане товариство. Це пов’язано з тим, що командитне товариство поєднує кількох громадян і (або) юридичних осіб на основі договору між ними для здійснення спільної господарської діяльності та включає дійсних членів та членів-вкладників (коман - диторів). Члени товариства (повні товариші) несуть повну відповідальність за його зобов’язаннями усім своїм майном, а члени-вкладники (командитори) - у межах своїх вкладів у капітал товариства. Особа може бути повним учасником тільки одного командитного товариства. Повний учасник командитного товариства не може бути учасником повного товариства. Повний учасник командитного товариства не може бути вкладником цього ж товариства.
Наявність у командитному товаристві двох категорій учасників зумовлює необхідність визначення відмінностей в їх правовому становищі. Повні учасники командитного товариства:
• зобов’язані брати майнову і персональну участь у командитному товаристві;
• управляють справами товариства;
• несуть субсидіарну відповідальність, якщо їх двоє і більше, майнову відповідальність за зобов’язаннями товариства усім своїм майном, на яке може бути звернене стягнення;
• мають права і обов’язки, аналогічні правам і обов’язкам учасників повного товариства: заборона конкурувати з товариством; вимога про попередження виходу з товариства за 3 місяці, а якщо товариство створене на визначений строк, - і за наявності поважних причин;
• якщо повних учасників двоє і більше, вони можуть здійснювати управління справами спільно або доручати це одному чи кільком повним учасникам.
Вкладники командитного товариства можуть вступати до коман - дитного товариства шляхом внесення грошових або матеріальних вкладів, а також:
• зобов’язані брати лИшЕ майнову участь у товаристві (як основний, так і додаткові внески);
• на момент державної реєстрації товариства зобов’язані внести не менше 25 % свого внеску;
• мають право брати участь у розподілі прибутку товариства відповідно до розміру своїх часток;
• вправі вимагати першочергового повернення вкладу (перед повними учасниками) у разі ліквідації товариства;
• не беруть участі в управлінні справами товариства, але у разі необхідності на підставі й відповідно до виданого доручення можуть діяти від імені товариства;
• зобов’язані не перешкоджати здійсненню повними учасниками управління справами товариства;
• не несуть субсидіарної відповідальності за зобов’язаннями товариства, якщо повністю сплатили свої частки і не укладали угод від імені та в інтересах товариства без відповідного доручення;
• у разі включення імені вкладника у найменування командитного товариства така особа стає повним учасником цього товариства.
Вкладники беруть участь у діяльності командитного товариства лише своїми вкладами, розмір яких визначає суму отримуваного ними прибутку. Будь-якої участі в управлінні товариством вони не беруть.
У зарубіжній практиці ця форма господарських товариств використовується як спосіб акумуляції капіталів, з одного боку, окремих громадян, що бажають здійснити ділові проекти, але не мають для цього достатніх коштів, з другого боку, різних фірм, що бажають вкласти свої капітали у справу, але не мають проектів, під які могли б бути виділені капітали. Фірма-командитор бере участь у бізнесі своїми капіталами, причому вона може в будь-який час вийти із справи зі своїм паєм. У країнах англо-саксонської системи права (Великобританія, США) командитне товариство скорочено позначається “Ltd” (від англійського - limited - обмежений), а серед вітчизняних підприємців таке скорочення помилково асоціюється з товариством з обмеженою відповідальністю. У нашій країні ця форма товариства набула поширення завдяки можливості маневрування ресурсами підприємств.
Мінімальний розмір статутного капіталу командитного товариства не визначений законодавством. Вкладом до статутного капіталу товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інТтті відчужувані права, що мають грошову оцінку.
Грошова оцінка вкладу учасника командитного товариства здійснюється за згодою учасників товариства, а у випадках, встановлених законодавством, вона підлягає незалежній експертній перевірці. Забороняється використовувати для формування статутного капіталу бюджетні кошти, кошти, одержані в кредит та під заставу.
У командитному товаристві створюється резервний (страховий) фонд у розмірі, встановленому установчими документами, але не менше 25 % статутного капіталу, а також інші фонди, передбачені законодавством України або установчими документами товариства.
Розмір щорічних відрахувань до резервного (страхового) фонду передбачається установчими документами, але не може бути меншим 5 % від суми чистого прибутку.
Командитне товариство є власником:
• майна, переданого йому учасниками у власність як вклад до статутного капіталу;
• продукції, виробленої товариством у результаті господарської діяльності;
• одержаних доходів;
• іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законом.
Ризик випадкової загибелі або пошкодження майна, що є власністю товариства або передане йому в користування, несе товариство, якщо інше не передбачено установчими документами.
Згідно із Законом України “Про господарські товариства” установчий договір командитного товариства, крім відомостей, що містить установчий договір повного товариства, має відображати: розмір часток кожного з учасників з повною відповідальністю; розмір, склад і порядок внесення ними вкладів; форму їх участі у справах товариства, а щодо вкладників тільки сукупний розмір їхніх часток у майні товариства, розмір, склад і порядок внесення ними вкладів. У найменуванні командитного товариства обов’язково зазначається прізвища та найменування учасників, які несуть повну відповідальність.
Управління справами командитного товариства здійснюється тільки учасниками з повною відповідальністю (повними товаришами). Якщо в товаристві є тільки один такий учасник, управління справами здійснюється ним самостійно.
Незважаючи на те, що за загальним правилом відповідальність вкладника обмежується вкладом у майні товариства, в окремих випадках, зокрема, якщо вкладник здійснює угоду від імені та в інтересах товариства без відповідних повноважень, то у разі схвалення його дій командитним товариством він також несе повну відповідальність перед кредиторами. Якщо ж схвалення не одержано, вкладник відповідає перед третьою особою самостійно усім своїм майном.
Крім загальних підстав, діяльність господарських товариств припиняється після закінчення строку, на який воно створювалося, за рішенням вищого органу товариства, на підставі рішення суду або арбітражного суду. Командитне товариство припиняється також у разі вибуття всіх учасників з повною відповідальністю. При вибутті з товариства всіх вкладників повні товариші мають право замість ліквідації командитного товариства перетворити його на повне товариство.
Отже, можна вважати, що командитне товариство є синтезом товариства з обмеженою відповідальністю та повним товариством.