ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ФІНАНСІВ ПІДПРИЄМСТВ ПРИВАТНОЇ ФОРМИ ВЛАСНОСТІ
Формування економічної системи, основою якої є дія ринкових механізмів із соціальною орієнтацією, передбачає докорінну перебудову відносин власності. Успіх у цьому значно залежить від темпів становлення повноцінного й ефективного приватного сектора економіки.
У сучасних умовах приватна власність створює альтернативу державній, тим самим забезпечуючи розмаїття її форм, конкуренцію суб’єктів. Вона формує базу для розвитку похідних і змішаних форм; сприяє утворенню середнього класу в суспільстві; викорінює менталітет недбалого ставлення до майна; виховує почуття господаря і відповідальності за свою працю, стимулює людей до ефективної діяльності; сприяє утвердженню політичної та економічної свободи в суспільстві. Отже, приватна власність є важливим чинником процесів реформування.
Приватна власність - це один із найефективніших засобів економічного прогресу, соціально-економічного розвитку. Вона, поряд з державною та іншими формами, вкрай необхідна для повноцінного розвитку економіки.
Приватним підприємством в Україні визнається підприємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці. Приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб’єкта господарювання - юридичної особи. Тобто приватне підприємство створюється виключно на основі приватної власності однієї або кількох фізичних осіб чи юридичної особи.
Підприємницькою діяльністю в Україні без створення юридичної особи мають право займатися громадяни України і громадяни інших держав, не обмежені законом у правоспроможності і дієздатності.
Не допускаються до занять підприємницькою діяльністю:
• військовослужбовці;
• працівники органів прокуратури, суду, державної безпеки, внутрішніх справ, державного арбітражу, державного нотаріату;
• працівники державної влади і управління, які здійснюють контроль за діяльністю підприємств;
• особи, яким суд заборонив займатися певним видом діяльності на строк, визначений рішенням суду.
Найбільш характерними ознаками приватного підприємства як
Однієї з форм ведення бізнесу зі створенням юридичної особи є:
• приватне підприємство є самостійним суб’єктом права. Самостійність приватного підприємства визначає його комерційну свободу;
• приватне підприємство є господарюючим суб’єктом. Це означає, що підприємство здійснює господарську діяльність, а саме: виробничу, науково-дослідну, комерційну діяльність, якщо вона не заборонена законодавством України і відповідає цілям, що відображені в статуті підприємства. Законодавство обмежує права приватних підприємств на заняття певними видами діяльності, а саме: діяльність, що пов’язана з виробництвом та реалізацією зброї та боєприпасів до неї, видобутком бурштину, охороною окремих особливо важливих об’ єктів права державної власності, а також діяльність, що пов’язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних, судово-психіатричних експертиз; страхова діяльність; довірча діяльність; ломбардна діяльність; діяльність з організації торгівлі цінними паперами.
• приватне підприємство є статутним суб’єктом. Це означає, що основним документом, за яким воно існує, є статут. У статуті відображені цілі діяльності підприємства, які в свою чергу є основою його спеціальної громадської праводієздатності;
• приватне підприємство має права юридичної особи. На момент державної реєстрації підприємства єдиним джерелом його майна є статутний фонд. Однак законодавством не передбачена обов’язкова наявність статутного фонду приватного підприємства, відповідно не визначається його мінімальний розмір. Це означає, що створення статутного фонду приватного підприємства не є обов’язковим.
• управління підприємством здійснюється відповідно до статуту. Управління приватним підприємством може здійснюватися його засновником, який є його директором. Засновник може делегувати свої повноваження з управління іншій особі. У цьому випадку саме директор буде самостійно вирішувати питання діяльності підприємства, за винятком віднесених до компетенції інших органів управління (засновника);
• приватне підприємство має право створювати філіали, представництва, відділення та інші підрозділи з правом відкриття поточних рахунків.
Приватні підприємства можуть створюватися як для здійснення підприємництва, так і для некомерційної господарської діяльності. Приватне підприємство повинно мати статут, власну печатку, складати самостійний баланс, відкривати розрахунковий рахунок у банку, тобто воно має всі атрибути юридичної особи.
Статут приватного підприємства повинен містити відомості про його найменування, мету і предмет діяльності, розмір і порядок утворення статутного та інших фондів, порядок розподілу прибутків і збитків, органи управління і контролю, їх компетенцію, умови реорганізації та ліквідації підприємства, інші відомості, що не суперечать законодавству. Статут (положення) затверджується власником майна (засновником) підприємства чи його представниками, органами або іншими суб’єктами відповідно до закону.
Законодавство не містить будь-яких обмежень щодо розміру статутного фонду приватного підприємства. Під час формування статутного фонду приватного підприємства слід виходити лише з принципу достатності для здійснення господарської діяльності.
Зареєстрована сума статутного капіталу приватного підприємства може вноситися засновником нескінченно довго або ж взагалі не вноситися. У разі прийняття власником приватного підприємства рішення про збільшення або зменшення статутного капіталу внесення змін до статуту з подальшою державною реєстрацією цієї зміни є обов’язковим.
Майно підприємства становлять виробничі і невиробничі фонди, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства. Джерелами формування майна підприємства є грошові та матеріальні внески засновників; доходи, одержані від реалізації продукції, послуг, інших видів господарської діяльності; доходи від цінних паперів; кредити банків та інших кредиторів; капітальні вкладення і дотації з бюджетів; майно, придбане в інших суб’єктів господарювання, організацій та громадян у встановленому законодавством порядку; інші джерела, не заборонені законодавством України.
Управління приватним підприємством здійснюється згідно з його установчими документами. Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів.
Переваги форми організації бізнесу у вигляді приватного підприємства такі:
• максимально повне використання власником права на участь в управлінні підприємством. Усі найважливіші питання діяльності
Підприємства приймаються власником особисто або призначеним ним директором;
• спрощений порядок реалізації права на правонаступництво;
• власник несе обмежену відповідальність за зобов’язаннями підприємства, тобто лИшЕ в межах вкладів у власний капітал, якщо інше не передбачено статутом;
• оплата внесків може здійснюватися як у грошовій, так і майновій формах;
• практично повністю відсутні так звані агентські ризики та витрати, зумовлені принципал-агент-конфліктом між окремими власниками та власниками і менеджментом.
До основних недоліків, які перешкоджають ефективній фінансовій діяльності приватного підприємства, можна віднести такі:
• низький рівень мобільності прав власності на приватне підприємство. Позбутися права власності на приватне підприємство можна в результаті його ліквідації або внаслідок продажу підприємства у повному обсязі іншій особі;
• неможливість залучення власного капіталу від інших, крім власника, інвесторів;
• відсутність детального нормативного регулювання діяльності приватного підприємства, що створює умови для свавілля бюрократії.
Фінансування приватного підприємства здійснюється на основі внесків його власника, тезаврації прибутку, одержання комерційних чи банківських позичок. Враховуючи статус приватного підприємства, оптимальним способом поповнення власного капіталу з погляду мінімізації накладних витрат є реінвестування прибутку. На практиці типовою є ситуація, коли в приватних підприємствах повністю відсутній статутний капітал, а величина власного капіталу в результаті одержаних збитків має від’ємне значення. У такому разі проблемним є залучення кредитних ресурсів.
Для України пріоритетними напрямками розвитку приватного підприємництва слід вважати:
1) виробництво товарів, які замінюють товари критичного імпорту;
2) виробництво конкурентоспроможних товарів народного споживання;
3) виробництво продуктів харчування;
4) виробництво сільськогосподарської продукції;
5) створення потужностей з первинної переробки сільськогосподарської продукції.