ОСОБЛИВОСТІ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ У ПРИРОДООХОРОНОЇ СФЕРІ (НА ПРИКЛАДІ ВІДТВОРЕННЯ ЦІННИХ ВОДНИХ ЖИВИХ РЕСУРСІВ)
К. Ю. Лукаржевська, здобувач Нижньодністровський національний природний парк, м. Одеса
Нижньодністровський національний природний парк створений Указом Президента України від 13.11.2008 р. №1033 з метою збереження, відтворення та раціонального використання унікальних природних комплексів пониззя річки Дністра. В межах територій парку нараховується 71 вид тварин, занесених до Червоної книги України, в тому числі 7 видів риб.
Заходи щодо збереження, охорони та відтворення видів тваринного та рослинного світу, що занесені до Червоної книги України, фінансуються за рахунок коштів державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших коштів[1]. Фактично, з правової точки зору, найбільш врегульованим на даний час є процес розведення у штучних умовах риб, які занесені до Червоної книги України.
Протягом останніх років Міністерством аграрної політики та продовольства України прийняло наказ від 06.07.2007 р. №473 „Про затвердження обсягів фінансування на здійснення заходів з відтворення водних живих ресурсів у внутрішніх водоймах та Азо - во-Чорноморському басейні», яким встановлена мінімальна вага особини та вартість фінансування за один екземпляр з державного бюджету. Наприклад, стерлядь, згідно до Червоної книги України, має статус об'єкту, що зникає. Мінімальна вага одного екземпляра встановлена 2,5 г, фінансування з державного бюджету не більш 5,0 грн. за особину. [2]
ТОВ „Одеський осетринницький комплекс”, розташований в Одеської області, має потужності та біотехніку для штучного розведення видів, занесених до Червоної книги України. На виконання загальнодержавної бюджетної програми „Селекція у рибному господарстві та відтворення водних біоресурсів у внутрішніх водоймах та Азово-Чорноморському басейні”, у 2011 році підприємство здійснило випуск у р. Дунай 10,0 тис. молоді стерляді вагою 3,3 г за рахунок коштів державного бюджету.
На прикладі цього підприємства доцільне дослідити модель взаємодії суб’єкта підприємництва ТОВ „Одеський осетринниць - кий комплекс” з державними органами на протязі всього відтворю-
83
Вального циклу: від замовлення обґрунтування на відтворення певного виду до отримання виплат за проведені роботи. Державні органи, яки беруть участь в цьому процесі на його різних етапах - це Державне агентство рибного господарства України з територіальними підрозділами, Міністерство охорони навколишнього середовища України, наукова установа Одеський центр ПівденьНІРО.
Особливостями взаємодії підприємства, що займається специфічним видом господарської діяльності - розведенням у штучних умовах видів, занесених до Червоної книги України, є: неможливість суб’єкта підприємництва безпосередньо отримати дозвіл на добування тварин, занесених до Червоної Книги України; проходження щорічних конкурсів на участь у виконанні бюджетної програми; дискретність фінансування з державного бюджету робіт з відтворення видів, занесених до Червоної книги України, по певному регіону; відсутність регіональних програм відтворення видів, занесених до Червоної книги України, та їх фінансування з місцевих бюджетів.
Для створення економічної привабливості для суб’єктів підприємницької діяльності, які займаються специфічним виробництвом - штучним розведенням видів тварин, занесених до Червоної книги України, необхідно: розробити довгострокову регіональну програму відтворення видів тварин, занесених до Червоної книги України, у межах території природно-заповідного фонду Нижньод- ністровського національного природного парку; залучити до фінансування програми кошти місцевих бюджетів різного рівня та інші кошти; укласти довгострокові договори з суб’єктами підприємницької діяльності на штучне відтворення видів тварин, занесених до Червоної книги України; максимально скоротити непрямі взаємодії таких суб’єктів підприємницької діяльності, з органами державного контролю.