Підприємець і держава
Розділ 2 |
Гарантії прав суб’єктів підприємницької діяльності поділяють на загальні та майнові. Загальні гарантії полягають у тому, що держава гарантує всім підприємцям, незалежно від обраних ними організаційних форм підприємницької діяльності, однакові права і створює рівні можливості для доступу до матеріально - технічних, фінансових, трудових, інформаційних, природних та інших ресурсів. Забезпечення матеріально-технічними та іншими ресурсами, що централізовано розподіляються державою, здійснюється тільки за умови виконання підприємцем робіт і поставок для державних потреб.
У передбачених законом випадках підприємець або громадянин, який працює у підприємця за наймом, може бути залучений до виконання в робочий час державних обов’язків. Орган, що при - ймає таке рішення, відшкодовує підприємцю відповідні збитки.
* Гарантії майнових прав підприємця полягають у тому, що дер-
❖ жава гарантує недоторканість майна і забезпечує захист права
Власності підприємця. Вилучення державою у підприємця його основних і оборотних фондів та іншого використовуваного ним майна не допускається, за винятком випадків, передбачених законодавчими актами України.
Збитки, завдані підприємцю внаслідок порушення громадянами, юридичними особами і державними органами його майнових прав, що охороняються законом, відшкодовуються підприємцю відповідно до чинного законодавства.
Державна підтримка підприємництва є важливим чинником його активізації в умовах побудови ринкової економіки. З метою створення сприятливих організаційних та економічних умов для розвитку підприємництва держава надає земельні ділянки, передає підприємцю державне майно (виробничі та нежитлові приміщення, законсервовані й недобудовані об’єкти та споруди, невикориєтовува - ие устаткування), необхідні для здійснення підприємницької діяльності. За допомогою економічних важелів (цільових субсидій, податкових пільг тощо) держава стимулює модернізацію технології, інноваційну діяльність, освоєння нових видів продукції і послуг. Вона надає підприємцям цільові кредити та інші види допомоги.
Велике значення для розуміння взаємовідносин між підприємцем і державою мають норми Закону «Про підприємництво». В умовах побудови ринкової економіки докорінно змінюється характер органі - заційно-правових відносин державних та інших органів із суб’єктами підприємництва. Нині ці відносини знайшли своє відображення у Господарському кодексі України і будуються з використанням:
♦ податкової та фінансової політики, включаючи запровадження ставок податків і відсотків по державних кредитах; податкових пільг; цін і правил ціноутворення; цільових дотацій; валютного курсу; розмірів економічних санкцій;
♦ державного майна і системи резервів, ліцензій, концесій, лізингу, соціальних, екологічних та інших норм та нормативів;
♦ науково-технічних, економічних, соціальних республіканських та регіональних програм;
♦договорів на виконання робіт і поставок для державних потреб.
67 |
Втручання державних органів у господарську діяльність підприємців не допускається, якщо воно не зачіпає передбачених законодавством України прав державних органів контролю за діяльністю підприємців. Для зменшення втручання державних органів у підприємницьку діяльність, усунення правових, адміністративних, економічних і організаційних перешкод у розвитку підприємництва запроваджено нові підходи до державного регулювання підприємництва. Указом Президента України «Про запровадження єдиної державної регуляторної політики у сфері підприємництва» від 22.01.2000 р. № 89/2000 визнано за необхідне здійснити заходи щодо усунення обмежень, які стримують розвиток підпри - ємницької діяльності, та щодо зменшення надмірного державного регулювання підприємницької діяльності (держрегулювання). ...
•Т4 *У* *У* •У* *У* *У* *У* •У* *Т* •У* •'У* •У* *У* •у* •У'* •«■у* •у*
Зазначені заходи, частина яких вже реалізована в чинному законодавстві, передбачають:
♦ спрощення порядку створення, реєстрації та ліквідації суб’єктів підприємницької діяльності;
♦ скорочення переліку видів підприємницької діяльності, що підлягають ліцензуванню та патентуванню, потребують отримання сертифікатів та будь-яких інших дозволів на здійснення підприємницької діяльності;
♦ лімітування перевірок та контролю за діяльністю суб’єктів підприємництв а;
♦ спрощення процедури митного оформлення вантажів під час здійснення експортно-імпортних операцій;
♦ забезпечення послідовності та стабільності нормативно-правового регулювання підприємницької діяльності.
Відповідно до чинного законодавства державні органи і посадові особи можуть давати підприємцям вказівки тільки відповідно до своєї компетенції, встановленої законодавством. У разі видання державним чи іншим органом акта, який не відповідає його компетенції або вимогам законодавства, підприємець має право звернутися до суду чи господарського суду із заявою про визнання такого акта недійсним. Збитки, завдані підприємцю внаслідок виконання вказівок державних чи інших органів або їхніх посадових осіб, що призвели до порушення прав підприємця, а також внаслідок неналежного здійснення такими органами або їхніми посадовими особами передбачених законодавством обов’язків щодо підприємця, підлягають відшкодуванню цими органами. Всі претензії щодо відшкодування збитків вирішуються господарським судом.