Показники ефективності використання обігових коштів
Ефективність використання обігових коштів характеризується системою економічних показників. Швидкість оборотності обігових коштів є найважливішим показником інтенсивності використання обігових коштів. Вона визначається за допомогою таких взаємозв’язаних показників: коефіцієнт оборотності, тривалість одного обороту в днях та коефіцієнт завантаження обігових коштів.
Коефіцієнт оборотності (Ко6) показує кількість оборотів, здійснених обіговими коштами за рік (півріччя, квартал), і визначається за формулою:
Де Qpn - обсяг реалізованої в плановому періоді продукції в діючих гуртових цінах за рік, квартал, грн; Оо6сз - залишок обігових коштів (середньорічний або на кінець періоду), грн;
Приклад. Виручка від реалізації за рік становила 200 тис. грн, середньорічний залишок обігових коштів - 40 тис. грн, тоді коефіцієнт оборотності обігових коштів дорівнюватиме:
Коб= 200 / 40 = 5.
Це означає, що за рік кожна гривня, вкладена в обігові кошти, здійснила 5 обертів.
Звідси легко визначається і показник середньої тривалості одного обороту в днях.
Т, =------ або Т, =
Тривалість одного обороту в днях(Тоб) визначається за формулою: Я 'г _Дх0^3 |
ОО т/» ОО
К-, 00 а„„
Де Д - кількість днів у звітному періоді.
У розглянутому прикладі маємо:
То6= 360 / 5 = 72 днів (360 х 40 / 200 = 72).
Коефіцієнт завантаження обігових коштів (К) - показник, зворотний коефіцієнту оборотності. Він характеризує величину обігових коштів, які припадають на одиницю (1 грн, 1 тис. грн) реалізованої продукції і розраховується за формулою:
TOC o "1-5" h z О 1
К або —
А„„ '
У розглянутому прикладі:
К =40/200 = 0,20.
З 1
Цю величину можна трактувати так: на 1 гривню виручки від реалізації продукції в середньому за період, який розглядається, припадало 20 коп. вартості запасів обігових коштів.
Розглянуті взаємозв’язані показники оборотності відображають загальну оборотність обігових коштів.
Розрізняють абсолютне і відносне вивільнення обігових коштів. Абсолютне вивільнення обігових коштів відбувається тоді, коли фактичні залишки обігових коштів менші нормативу або залишків обігових коштів за попередній (базовий) період при збереженні або збільшенні обсягу реалізації за цей період. Відносне вивільнення обігових коштів відбувається в тих випадках, коли оборотність обігових коштів прискорюється за рахунок зростання обсягу виробництва на підприємстві.
Про ступінь використання обігових коштів можна судити за показником віддачі обігових коштів ( О ), який визначається як відношення прибутку від реалізації (Я) до залишків обігових коштів (О 6 ):
Об. с.з
Обігові кошти після основних фондів за своєю величиною займають друге місце в загальному обсязі ресурсів, які визначають економіку підприємства. З позиції вимог ефективного ведення економіки підприємства обсяг обігових коштів повинен бути достатнім для виробництва продукції в асортименті й якості, яку вимагає ринок, і в той же час мінімальним, що не веде до збільшення затрат виробництва за рахунок утворення наднормативних запасів.
176