Показники ефективності використання основних фондів
Основні показники ефективності використання основних фондів можна об’єднати в чотири групи: 1) показники екстенсивного використання основних фондів, які відображають рівень їх використання за часом; 2) показники інтенсивного використання основних фондів, які відображають рівень їх використання за потужністю (продуктивністю); 3) показники інтегрального використання основних фондів, які враховують сукупний вплив всіх факторів — як екстенсивних, так і інтенсивних; 4) узагальнюючі показники використання основних фондів, що характеризують різні аспекти використання (стан) основних фондів у цілому на підприємстві.
Перша група показників включає коефіцієнти екстенсивного використання устаткування, змінності роботи устаткування і завантаження устаткування. Коефіцієнт екстенсивного використання устаткування (К. ) визначається як відношення фактичної кількості годин роботи устаткування (£ ) до кількості годин роботи по нормі (£ ):
О =-*-
“ о*.„-
І |
Приклад. Тривалість зміни - 8 год., час ремонтних профілактичних робіт - 0,5 год., фактичний час роботи верстата - 5 год.:
К = 5/(8 - 0,5) = 0,67.
Екст ' 4 ' ' ’
Коефіцієнт змінності роботи устаткування (К ) розраховується як відношення загального числа відпрацьованих устаткуванням станко - змін (Д ) до верстатів, які працювали в найбільш тривалу (як правило, першу) зміну (п):
Т/' Дсіп. зм
К3м =---------
П
І |
Приклад, п = 270; Дстш = <і1 + сі2 кількість верстатів, які працюють у першу зміну, сі1 = 210; кількість верстатів, які працюють у другу зміну, ,1 = 150:
Кзм = (210+ 150)/270 = 1,33.
Коефіцієнт завантаження обладнання (К ), який визначається (спрощено) як відношення коефіцієнта змінності роботи (К ) до планової змінності устаткування (К ):
Зав
І |
Приклад, Кзад = 1,33 / 2 = 0,66 при Кш - двозмінному режимі роботи устаткування.
До другої групи показників належить коефіцієнт інтенсивного використання устаткування (Кіят), який визначається як відношення фактичної продуктивності устаткування (Пф) до нормативної {Пу.
Інт д
І Приклад. Фактична продуктивність у зміну Пф =130 од. виробів; нор - I мативна продуктивність за зміну П = 190 од. виробів:
К = 130/190 = 0,68.
Гнт ' '
До третьої групи показників належить коефіцієнт інтегрального використання устаткування (Кіитегр). Він розраховується, як добуток коефіцієнтів екстенсивного й інтенсивного використання устаткування та комплексно характеризує експлуатацію його за часом і продуктивністю (потужністю):
К =К X К ■ .
Гнтегр екст гнт
Приклад. К =0,66;К. =0,68;К. = 0,66x0,68 = 0,45.
1 ^ екст ' ' гнт ' ' штегр ' ' '
Четверту групу складають показники фондовіддачі, фондомісткості, фондоозброєності праці, рентабельності основних виробничих фондів і продуктивності праці. Фондовіддача (Фм) - показник випуску продукції на 1 грн вартості основних фондів; визначається як відношення обсягу випуску продукції ((2) до середньорічної вартості основних виробничих фондів (ОФ„ ) за порівняний період часу (місяць, рік):
Ф з = ^ ;
Сер
ОФ хТ ОФ х(12-Т )
Ґ(Т Г1/7) і 6 6 вив ' вив '
Сер - п ^ ^ ,
Де ОФ - балансова вартість основних фондів на початок року, грн; ОФ - вартість основних фондів, що вводяться в плановому році, грн;ОФ - вартість виведених протягом року основних фондів, грн; Т, Т - кількість місяців використання фондів, що вибувають та вводяться.
І: |
І Приклад Обсяг випуску продукції (2 = 2700 тис. грн; середньорічна І вартість основних виробничих фондів ОФсер - 1900 тис. грн:
Феід = 2700/1900 = 1,42 грн.
Фондомісткість (Фм) - величина, зворотна фондовіддачі; показує частку вартості основних фондів, які припадають на 1 грн продукції, яка випускається:
ОФ
Ф - сер
А
Так, використовуючи дані попереднього прикладу, маємо:
Фм = 1900 / 2700 = 0,7 грн.
Фондоозброєність праці (Ф ) розраховується як відношення середньорічної вартості основних фондів (ОФ ) до числа робітників на підприємстві, що працювали в найбільшу зміну (Ч):
/ _ 360 •
' П
■ Приклад. ОФ = 1900 тис, грн, Ч = 125 осіб:
Фоз= 1900/125 = 15200 грн.
Рентабельність основних виробничих фондів (Р) характеризує величину прибутку, що припадає на 1 грн основних фондів, і визначається як відношення прибутку (П) до середньорічної вартості основних фондів (ОФ ):
Р = ^—х 100%
ОФ
Сер
■ Приклад. П = 2150 тис, грн, ОФ = 15000 тис, грн:
Р = (2150 / 15 000) х 100% = 14,3%.
Продуктивність праці (П ) можна визначити множенням показника фондовіддачі ( Ф й) на показник фондоозброєності ( Ф ).
Я = ф х Ф
Р від оз •
■ Приклад. Фвй = 1,42 грн; Фоз = 15200 грн.
Пр = 1,42 х 15200 = 21 584 грн.
Залежність між показниками фондовіддачі і фондоозброєності праці визначається залежністю між зростанням обсягу виробництва і зростанням вартості основних фондів. Якщо обсяг виробництва випереджає зростання вартості основних фондів, то фондовіддача зростає, а фондоозброєність не зростає, або зростає в меншій мірі. І як наслідок цього, зростання продуктивності праці випереджає зростання фондоозброєності праці, та навпаки. Крім перерахованих є й інші показники використання основних фондів, зокрема показники технічного стану, віку, структури фондів тощо.