Припинення підприємницької діяльності фізичною особою — підприємцем
Припинення підприємницької діяльності підприємця здійснюється у разі:
♦ прийняття підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності;
♦ смерті підприємця;
♦ судового рішення про оголошення фізичної особи померлою або визнання безвісно відсутньою;
♦ судового рішення про визнання підприємця недієздатним або про обмеження його дієздатності;
♦ судового рішення про припинення підприємницької діяльності. Фізичну особу позбавляють статусу підпиємця з дати внесення
До ЄДР відповідного запису. Порядок подання документів, залишення їх без розгляду тощо такий самий, як у разі припинення діяльності юридичної особи, за винятком того, що заявником є підприємець.
Для внесення до ЄДР запису про рішення щодо припинення підприємницької діяльності підприємець, що вирішив припинити її, подає такі документи:
♦ нотаріально засвідчену заяву про припинення підприємницької діяльності;
♦
Розділ 8 |
Документ про внесення плати за публікацію повідомлення про припинення підприємницької діяльності;
♦ рішення щодо припинення підприємницької діяльності.
У разі смерті підприємця третя особа, зокрема спадкоємець, може подати державному реєстратору особисто (надіслати рекомендо - ваним листом) нотаріально засвідчену копію свідоцтва про смерть
* або нотаріально засвідчену копію довідки органу реєстрації актів
* громадянського стану про смерть фізичної особи. Державний реєст-
•“Зр* «тр» •"У •ТР* •''ЗР* •"ЗР* •ТР* •ТР*'*ТР* •"ЗР* •"ЗР* *ТР* •‘‘ЗР* •''ЗР* •"ЗР* »ТР* •"ЗР*
Ратор за відсутності підстав для залишення документів без розгляду не пізніше від наступного робочого дня з дати їх надходження вносить до ЄДР запис про рішення щодо припинення підприємницької діяльності та передає органам статистики, державної податкової служби, ГІФУ, фондів соціального страхування відповідне повідомлення. Відомості про рішення щодо припинення діяльності підприємцем публікують у спеціалізованому ЗМІ у порядку, встановленому для припинення діяльності юридичних осіб.
Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності підприємцем здійснюється на підставі таких документів (які подають не раніше від 2 місяців з дати публікації зазначених вище відомостей):
♦ заповненої реєстраційної картки встановленого зразка;
♦ свідоцтва про державну реєстрацію;
‘ довідки ДГІА про зняття підприємця з обліку як платника податків;
♦ довідки Пенсійного фонду України про зняття з обліку;
♦ довідок фондів соціального страхування про зняття з обліку.
За відсутності підстав для залишення документів без розгляду
Державний реєстратор вносить до ЄДР запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності підприємця. Термін реєстрації припинення не повинен перевищувати 2 робочих дні з дати надходження документів. Державний реєстратор не пізніше від наступного робочого дня з дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності підприємцем має подати (надіслати) заявнику копію свідоцтва про державну реєстрацію із відміткою про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та надати (надіслати) органам статистики, державної податкової служби. Пенсійному фонду України, фондам соціального страхування повідомлення про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності підприємцем та відомості реєстраційної картки про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.
Ліквідаційні процедури. Після прийняття рішення про ліквідацію суб’єкта підприємницької діяльності (СПД) до подання документів для державної реєстрації припинення діяльності слід здійснити низку процедур, необхідних для цього.
Зняття з обліку як платника податків здійснюється у ДГІА за місцем реєстрації на підставі таких документів:
4 для юридичних осіб:
1) заяви про зняття з обліку платника податків за формою № 8-0IIП;
2) оригіналу довідки за формою АР 4-ОПП;
3) копії рішення про припинення діяльності;
4) копії рішення про створення ліквідаційної комісії;
» для підприємців:
«у*. .-у - - у» .-г» «-р. - XV. - Ті-« *ТГ* *ТГ» *ТГ* «ТГ» *ТГ* *ТГ* *"Х~* ПГ* *ТГ* *ТГ* 229
1) заяви про зняття з обліку платника податків за формою N2 8-0IIП;
2) оригіналів та копій документів, що видаються ДПА платнику податків (свідоцтва, патенти, довідки за формою № 4-ОПІІ, інші довідки тощо) і підлягають поверненню.
Документи подають у 3-денний термін з дати прийняття рішення про припинення СПД. У 10-дєнний термін з дня подання заяви за формою № 8-ОПП юридична особа зобов’язана скласти ліквідаційний баланс у формі річного звіту та подати його для перевірки в ДГІА. У місячний термін призначають документальну перевірку СПД, після проведення якої, у разі відсутності заборгованості по податках і зборах та наявності повідомлення від банку про закриття рахунків, СІІД знімають з обліку як платника податків. Після завершення процедури зняття з обліку ДГІА складає довідку про зняття з обліку платника податків за формою № 12-ОПІІ.
Закриття рахунків в установах банків. Під час реорганізації чи ліквідації юридичної особи, зміни її назви, а також припинення підприємницької діяльності підприємця поточний рахунок закривають. У разі реорганізації юридичної особи (злиття, приєднання, поділу, перетворення) рахунок може бути закритий юридичною особою — правонаступником за умови подання таких документів:
А) у разі реорганізації юридичної особи:
♦ заяви про закриття поточного рахунку;
♦ копії рішення уповноваженого органу про проведення реорганізації юридичної особи та визначення правонаступника, засвідченої нотаріально;
♦ картки із зразками підписів і відтиску печатки юридичної особи-правонаступника, засвідченої нотаріально;
Б) у разі ліквідації юридичної особи для проведення ліквідаційної процедури використовують один поточний рахунок юридичної особи, що ліквідовується, визначений ліквідатором (ліквідаційною комісією). Для цього до банку подають такі документи:
♦ рішення суду про ліквідацію юридичної особи (оригінал або нотаріально засвідчену копію);
♦ картку із зразками підписів і відтиску печатки, засвідчену нотаріально (зі зразками підписів ліквідатора (уповноважених членів ліквідаційної комісії) і відтиску печатки юридичної особи, що ліквідується).
Розділ 8 |
Інші рахунки, виявлені під час проведення ліквідаційної процедури, підлягають закриттю ліквідатором (ліквідаційною комісією). Закриття рахунку підприємця здійснюється на підставі його заяви. Датою закриття рахунку вважають наступний після проведення останньої операції за цим рахунком день. Якщо на рахунку, власника немає залишку коштів, а заяву подано в операційний
* час банку, то датою закриття рахунку є день отримання банком ^ цієї заяви. У день закриття рахунку банк видає СПД довідку про
закриття рахунку і впродовж 3 робочих днів (включаючи день закриття рахунку) повідомляє про це ДГІА.
Зняття з обліку в органах Пенсійного фонду. У разі прийняття рішення про ліквідацію СІ1Д — юридичної особи, у 10-денний термін з дня прийняття такого рішення до робочого органу Пенсійного фонду України подають заяву про зняття з обліку та копію рішення про припинення діяльності СПД. У разі припинення підприємницької діяльності фізичною особою до робочого органу Пенсійного фонду подають лише заяву про зняття з обліку. Отримавши зазначені документи, орган Пенсійного фонду у 10-денний термін проводить документальну перевірку правильності обчислення та сплати страхових внесків. На основі акта перевірки платник розраховується з Пенсійним фондом. У ра
Зі відсутності заборгованості по внесках або ліквідації такої заборгованості СІІД знімають з обліку закриття справи платника внесків, що фіксують у журналі обліку платників, і орган Пенсійного фонду видає відповідну довідку для пред’явлення державному реєстратору.
Зняття з обліку у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. У разі ліквідації СПД — юридичної особи у 10-денний термін з дня прийняття рішення про припинення діяльності до робочого органу виконавчої дирекції Фонду подають заяву про зняття
З обліку із зазначенням правонаступника (у разі реорганізації), рішення про припинення юридичної особи, виписку з поточного рахунку в банку. У разі припинення підприємницької діяльності фізичною особою до робочого органу Фонду подають лише заяву про зняття з обліку та виписку з поточного рахунку. Після отримання зазначених документів Фондом проводиться документальна перевірка, результати якої оформляють актом, що є підставою для проведення розрахунків з Фондом. У разі відсутності заборгованості перед Фондом чи її ліквідації СПД знімають з обліку закриттям справи страхувальника, про що видають відповідну довідку.
Зняття з обліку у Фонді соціального страхування від тимчасової втрати працездатності та Фонді соціального страхування на випадок безробіття (Центрі зайнятості) проводиться в аналогічному порядку та на підставі таких самих документів, за винятком того, що до робочого органу Фондів не потрібно подавати виписки з поточного рахунку СПД в банку.
Знищення печаток та штампів СПД. У разі ліквідації СПД — юридичної особи (або припинення підприємницької діяльності фізичною особою) керівник СПД (або підприємець) зобов’язаний здати печатки і штампи для знищення в органи внутрішніх справ. Для цього подають письмове клопотання, де вказують:
* кількість печаток та штампів, які передбачається знищити;
♦
231 |
Підставу для знищення;
»х* «ТГ* •'V* ***"*• •"X*”*1 •ТГ'* •'ТГ* •Т*
♦ особу, відповідальну за знищення печаток і штампів, прізвище, ім’я, по батькові, паспортні дані;
• прізвище, ім’я, по батькові, паспортні дані керівника або уповноваженої ним особи, що подає клопотання до органу внутрішніх справ.
До клопотань додають печатки і штампи, їхні відбитки у двох примірниках, а також платіжні доручення чи квитанції про оплату послуг. Про знищення печаток і штампів видають квитанцію, на звороті якої роблять відбитки знищених печаток і штампів, після чого їх знищують: металеві вироби — обпилюванням двома перехресними лініями; гумові, каучукові деталі — розрізанням на малі не з’єднувані, не відновлювані частини в присутності заявника.