Розвиток БІОЕНЕРГЕТИКИ У СВІТІ
Для 75 % населення планети, яке проживає в країнах, що розвиваються, біомаса є основним джерелом енергії. Промислове використання енергії біомаси може бути значимим, наприклад, за рахунок відходів виробництва цукру в країнах, що його поставляють, покривається до 40 % потреби в паливі. Використання біопалива у вигляді дров, гною і відходів рослинності має першочергове значення в домашньому господарстві приблизно 50 % населення планети.
В ряді країн Африки використання біомаси для енергетичних цілей дорівнює 60 % загального енергоспоживання, в азіатських країнах - до 40 %, в країнах Латинської Америки - до ЗО %, в ряді країн Європи, Ближнього Сходу і Північної Африки - до 10%.
На сьогодні в багатьох країнах існують плантації для вирощування швидкорослих дерев і високоврожайних культур для енергетичних потреб (вирощування рапсу для отримання моторного палива в Німеччині, плантації швидкорослих порід деревини в Швеції, вирощування цукрової тростини для отримання етанолу в Бразилії тощо).
В ряді країн для енергетичних цілей використовують водорості. Наприклад, у Японії біомаса виробляється на фотобіореакторах, заповнених деякими видами водоростей (хлорела та ін.). Через реактор, розташований на даху електростанції, проходять продукти згорання з поглинанням у реакторі С02 для зростання біомаси. При потужності електростанції 1 ГВт продуктивність реактора становить 35 т біомаси за день.
Останні дослідження китайських учених показали, що існує можливість перетворення на газ вуглецю і водню, які є в траві Spartina gracilis. З 1 кг цієї трави можна отримати до 2 м3 газу.
Швеція, Фінляндія, Австрія забезпечують потреби в первинних енергоносіях за рахунок біомаси відповідно на 12, 23 і 18 %. Закриття в майбутньому атомних і теплових електростанцій, які спалюють викопні види палива, Швеція планує компенсувати енергією біомаси.
Фірма “Боїнг” спалює біомасу (відходи деревини і міське сміття) для отримання приблизно 60 % теплоти, необхідної для обігрівання заводу “Боїнг” площею 550 тис. м2, що є найбільшим у світі виробничим комплексом.
У США на основі різних видів біомаси (в основному на відходах промисловості) працюють електростанції загальною потужністю 9 млн кВт. Швеція за рахунок біомаси виробляє близько 14 % електроенергії. В Австрії на основі біомаси діють понад 70 невеликих ТЕЦ, на яких виробляється приблизно 10 % усієї енергії країни.
В таблиці 4.4.7 [7] наведено оцінку потенціалу виробництва енергії з біогазу в 2020 р. в країнах ЄС, при цьому основна частка потенціалу біомаси, що придатна для отримання біогазу, припадає на гній (до 80 %).
країнах ЄС в 2020 р.
|
В Норвегії використовуються пересувні установки на лісосіках, де переробляються рослинні відходи методом піролізу. Продуктивність окремої установки - від 10 до 30 т деревного вугілля на добу. При піролізі з 1 т відходів (щепа) отримується 280 кг вугілля, 200 кг смоли піролізу і близько 222 кг газоподібного палива.
У Швеції в районі Ґетеборга на початок 2007 р. заплановано запуск найбільшого у світі заводу з виробництва біогазу з органічних сполук. Він буде використовуватися для автомобілів, які оснащені спеціальними двигунами. Вже у Швеції почав курсувати перший у світі пасажирський потяг, що працює виключно на біогазі. Однієї його заправки досить для перевезення 50 пасажирів на 600 км при швидкості 130 км/год.
На сьогодні в країнах Є С близько 80 % біо дизельного палива виготовляється на основі ріпакової олії, однак намітилася тенденція збільшення для виробництва цього палива соєвого та пальмового масел у зв’язку з їх більш низькою вартістю. Країни ЄС планують до 2010 р. задовольнити свої потреби в паливі за рахунок біологічного палива на 5,75 %.
Японія, яка не має власних природних запасів рідкої вуглеводневої сировини і на 50 % залежить від їх поставок, до 2030 р. планує знизити нафтову залежність країни на 10 % за рахунок збільшення споживання газохолу - бензинових сумішей із добавками етанолу та етилтрибутилового ефіру.