Запрошуємо розробників корисного устаткування до співпраці

Сонячні станції параболічного типу

Концепція параболічного жолоба являє собою приклад найбільшого ступеня спрощення механізму концентрації сонячного випромінювання в лінійних сфокусованих приймачах енергії вздовж жолоба. Цей принцип покладений в основу сонячних станцій параболічного типу (рисунок 4.2.29).

Приймач

Рисунок 4.2.28 - Сонячна електростанція параболічного типу

В установках параболічного типу використовуються параболічні дзеркала (лотки), які концентрують сонячне світло на приймальних трубках, що містять у собі рідину - теплоносій. Ця рідина нагрівається приблизно до 400 °С і прокачується через ряд теплообмінників. При цьому виробляється перегріта пара, яка приводить у рух звичайний турбогенератор для виробництва електрики. Для зниження теплових втрат приймальну трубку можна розташовувати всередині скляної трубки, яка розміщується вздовж фокусної лінії параболічного дзеркала. Як правило, такі установки мають одноосні або двоосні системи слідкування за Сонцем, у деяких випадках вони бувають стаціонарними.

Станції параболічного типу набувають значного поширення у зв’язку з більш простою системою спостереження за Сонцем і меншою матеріалоємністю. Питома вартість станцій параболічного типу становить близько 110-130% вартості АЕС, а у випадку

264

застосування для концентрації випромінювання параболоїдів з посрібленого склопластику замість параболоїдів зі скляним покриттям знизиться до вартості АЕС. При цьому необхідно зазначити, що вартість енергії на АЕС у зв’язку з заходами щодо підвищення безпеки постійно зростає.

З 1988 р. у СІЛА (Південна Каліфорнія) працює 7 сонячних станцій параболічного типу потужністю від 15 до 80 МВт, загальною потужністю більше 350 МВт. Апертура концентраторів становить від

2,5 до 5,6 м, а їхня довжина - від 50 до 100 м.

4.2.3.3 Сонячні станції тарілкового типу

В установках тарілкового типу (рисунку 4.2.30) використовуються параболічні тарілкові дзеркала (схожі за формою на супутникову тарілку), які фіксують сонячну енергію на приймачі, що розташовані у фокусній точці кожної тарілки.

Рисунок 4.2.29 - Сонячна електростанція тарілкового типу Рідина в приймачі нагрівається до 1000 °С і безпосередньо використовується для вироблення електрики в невеликому двигуні та генераторі, при цьому використовуються двигуни Стерлінга і Брайтона. Установки мають системи слідкування за Сонцем. Через ефект аберації у зв’язку з відхиленням від ідеальної форми і через конструктивні причини максимальний діаметр тарілок не перевищує 20 м.

Декілька дослідних систем потужністю від 7 до 25 кВт працюють у СІЛА. Система з двигунів Стерлінга параболічного дзеркала має найвищий досягнутий ККД перетворення сонячної енергії в електричну, який становить 29 %.

Завдяки модульному проектуванню такі системи є оптимальним варіантом для задоволення потреб в електроенергії як для автономних споживачів (у кіловатному діапазоні), так і для гібридних (у мегаватному діапазоні), з'єднаних з електричними мережами комунальних підприємств. В американському штаті Джорджія використовувалася система з 114 дзеркал, кожне з яких мало 7 м у діаметрі. При такому діаметрі дзеркала потужність сонячної електростанції становить 7,5 кВт, при діаметрі 17м-50кВт. Мінімальна вартість сонячної електростанції тарілкового типу дорівнює 1,3 дол. США/Вт, тоді як баштового - 2,5, параболічного -

2’7’

Слід зауважити, що мінімальна питома площа для станцій

2 ^

тарілкового типу потужністю 1 МВт становить 15 м /кВт, у той час як баштових станцій і станцій параболічного типу потужністю ЗО МВт відповідно - 20 і 25 м /кВт.