Сплата єдиного податку або спрощена система оподаткування
Спрощену систему оподаткування, обліку та звітності запроваджено Указом Президента України від 03.07.98р. №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб‘єктів малого підприємництва".
Обрати спрощену систему оподаткування СПДФО може самостійно шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку, з-за умови, якщо:
У трудових відносинах з ними, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб;
Обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень.
Єдиний податок не поширюється на СПДФО, Які здійснюють торгівлю лікеро-горілчаними та тютюновими виробами, пально-мастильними матеріалами.
Виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг).
Ставка єдиного податку для підприємців встановлюється місцевими радами залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.
У разі коли підприємець здійснює кілька видів підприємницької діяльності, для яких установлено різні ставки єдиного податку, вона отримує одне свідоцтво, в якому вказуються всі ці види діяльності, а єдиний податок сплачується у розмірі максимальної ставки.
Підприємець – фізична особа – платник єдиного податку не є платником таких податків і зборів:
Податку на додану вартість;
Податку на прибуток підприємств;
Податку на доходи фізичних осіб (для самих фізичних осіб - суб'єктів малого підприємництва);
Плати (податку) за землю;
Збору на спеціальне використання природних ресурсів;
Збору на обов'язкове соціальне страхування;
Комунального податку;
Податку на промисел;
Збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (для самих фізичних осіб - суб'єктів малого підприємництва;
Збору за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг;
Внесків до Фонду України соціального захисту інвалідів;
Внесків до Державного фонду сприяння зайнятості населення (для самих фізичних осіб - суб'єктів малого підприємництва);
Плати за патенти згідно із Законом України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності".
У разі коли платник єдиного податку здійснює підприємницьку діяльність з використанням найманої праці або за участю у підприємницькій діяльності членів його сім'ї, ставка єдиного податку збільшується на 50 % за кожну особу.
Вищезгаданий Указ говорить, що підприємець - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України, проте реально податкові служби вимагають його сплату до 20 числа поточного місяця за наступний місяць (наприклад, до 20 квітня за травень).
Основними перевагами спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності для підприємців – фізичних осіб є те, що:
1) ставка єдиного податку є фіксованою і не залежить від щомісячно одержуваного доходу;
2) для СПДФО діє спрощена система обліку та звітності. Ви зможете самостійно оформляти всю необхідну для звітності документацію без спеціальної бухгалтерської освіти;
3) підприємцю на єдиному податку не потрібно отримувати торговий патент на здійснення торговельної діяльності;
4) СПДФО - платники єдиного податку мають право не застосовувати реєстратори розрахункових операцій (касові апарати) для проведення розрахунків із споживачами, за умови, що вони не реалізують підакцизні товари;
5) дозвіл на розміщення об’єктів торгівлі платники єдиного податку отримують безоплатно (але це не звільняє їх від сплати за послуги оцінки відповідності торговельної точки нормам чинного законодавства, які надають інспектори відповідних дозвільних інстанцій - органів пожежного нагляду, державної санітарно-епідеміологічної служби і. т. і.).
Таблиця 2 вказує податки, які сплачує підприємець на єдиному податку, для випадків, коли він має і не має найманих працівників. (Див. Табл. 2).