ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМНИЦТВА В ОДЕСЬКОМУ РЕГІОНІ
І. М. Сараєва, к. філос. н., НІ Носова, пров. інж.
Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, м. Одеса
В сучасних умовах ефективно функціонуючий підприємницький сектор стає життєво необхідним для економічного зростання й підвищення конкурентоспроможності економіки. Сьогодні в багатьох промислово розвинених країнах мале підприємництво активно розвивається, забезпечуючи сталий розвиток, впровадження інновацій, створення нових робочих місць, спрямованість виробництва на випуск продукції, що користується попитом.
Стабільний розвиток сектора малого бізнесу реалізується за допомогою системи заходів підтримки малого підприємництва (ін - ституціонально-правових, податкових, організаційних). Розвиток бізнесу має бути спрямованим на вирішення економічних і соціальних задач: формування конкурентного середовища, насичення ринку товарами й послугами, забезпечення зайнятості, збільшення податкових надходжень, впровадження інновацій, стримування тенденцій монополізації ринку.
Сьогодні в Україні понад 90 відсотків підприємств належать до малих і знаходяться у приватній власності. Тільки в Одеській області у 2010 р. частка малих підприємств становила 93,3% підприємств, середніх - 6,3%, великих - 0,4%.
Однак, незважаючи на повну свободу дій у межах закону, малі підприємці потерпають від несприятливого підприємницького середовища, слабкої інфраструктури підтримки бізнесу, високих податкових ставок та інших економічних і адміністративних перешкод, внаслідок чого уповільнюються темпи їх розвитку. Зокрема, в Одеській області кількість підприємств на 10 тис. осіб наявного населення зменшилася з 93 у 2009 р. до 74 у 2010 р. (на 19 одиниць або на 20,4%), кількість зайнятих працівників (на 21543 особи, або на 9,47%), збільшилася питома вага збиткових підприємств (зокрема малих підприємств на 4,5% за два роки), зберігається негативний фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування, суттєво зменшилися обсяги валових інвестицій у секторі МП (на 47% у порівнянні з 2008 р.), за той же час майже на 16% зросла кількість суб'єктів господарювання, підприємницьку діяль-
152
Ність яких припинено (див. табл. 1, розраховану за даними [1,2]).
Таблиця 1
Основні показники суб'єктів підприємницької діяльності Одеської області
|
Рівень підприємницької активності суб'єктів господарювання та фізичних осіб-підприємців, розрахований за формулою 1- |
Кпр/Кзар, де Кпр - кількість суб'єктів господарювання (або фізичних осіб-підприємців), які припинили підприємницькую діяльність, а Кзар - кількість зареєстрованих суб'єктів господарювання (або фізичних осіб-підприємців), постійно знижується. Ця тенденція спостерігається і для України в цілому (див. Рис. 1).
|
2008 2009 2010
| Рівень підприємницької активності суб"єктів господарювані
Рис.1. Динаміка рівня підприємницької активності суб'єктів господарювання у 2008-2011 рр.
Проведений аналіз показав, що існуючий в Одеському регіоні підприємницький клімат у цілому не сприяє успішному веденню бізнесу внаслідок його надмірної зарегульованості, низкого рівня фінансування державних програм підтримки, недостатньо ефективної діяльності виконавчих органів регіонального рівня та нерозвиненості мережі об'єктів підприємницької інфраструктури, а саме: бізнес-інкубаторів, технопарків тощо.
Тому першочерговим завданням державного регулювання розвитку малого підприємництва на регіональному рівні є оптимі - зація й підвищення ефективності діяльності виконавчих органів влади, зокрема в напрямку вдосконалення інфраструктурної підтримки підприємництва, для чого необхідно:
- здійснити комплексний аналіз існуючої інфраструктури підтримки підприємництва в регіоні з метою підвищення ефективності її роботи, зокрема побудувати мережу бізнес-інкубаторів, для підтримки компаній, що перебувають на початковій стадії розвитку, регулярно вносити зміни в бази даних об'єктів інфраструктури на сайті регіону й відповідних муніципальних і районних сайтах;
- внести зміни в розроблені регіональні Програми підтримки підприємництва на місцях у частині надання допомоги й підтримки існуючої інфраструктури або створення нових об'єктів інфраструктури підтримки підприємництва в регіонах;
- запровадити моніторинг інфраструктури підтримки підприємництва, зорієнтований на аналіз зовнішнього середовища розвитку регіону;
- розробити спеціалізований сайт в мережі Інтернет у відкритому доступі, в якому би містилася би вся інформація для підприємців нормативні документи тощо в режимі оперативного відс - теження;
- створити при облдержадміністрації Єдиний інформаційно-аналітичний центр для збору в одному місці усієї оперативної й достовірної інформації щодо діяльності різних державних структур й служб.
Такі заходи мають сприяти підвищенню ефективності регіональної моделі підтримки малого підприємництва в регіоні і подальшому розвитку цього важливого сектора економіки.