ТРАНСФЕРНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА
С. А. Нізяєва, ст. викл., О. С. Дашковський, здобувач Одеський національний політехнічний університет, м. Одеса
У ринкових умовах господарювання підприємство, як відкрита система, функціонує у складному, нестабільному та динамічному зовнішньому середовищі, є учасником трансферних відносин. Безліч вхідних і вихідних потоків інформації, фінансових і матеріальних ресурсів і готової продукції є перманентним предметом договірних узгоджень економічних інтересів організацій. В такому контексті, природно закономірним, є перехід до якісних перетворень виробничого потенціалу підприємства засобами активізації трансферного забезпечення розвитку іноваційної діяльності підприємства як основи його економічної безпеки.
Метою даної роботи є дослідження особливостей трансферного забезпечення економічної безпеки підприємства.
З огляду на те, що термін «забезпечення» означає рівень достатності чого-небудь, то під трансферним забезпеченням (ТЗ) доцільно розуміти достатність трансферних ресурсів. Згідно положень ресурсної теорії, не всі ресурси підприємства можуть розглядатись як джерела довгострокових конкурентних переваг. Частину ресурсів підприємства, що є основою реалізації його стратегії та здатні забезпечити стійкі конкурентні переваги, відносять до категорії стратегічних. Відповідно, саме стратегічні ресурси підприємства повинні стати базою формування економічної безпеки, а їх захист і підтримка - забезпечуватимуть її високий рівень. До них належать: права власності на активи; науково-технологічна інформація; креа - тивні продукти і технології; фінансові ресурси (власні і залучені кошти); працівники підприємств як носії технологічної інформації.
Для забезпечення зростання економічної безпеки підприємствам необхідно:
- підтримувати іммобільність ресурсів, які за результатами аналізу потрапили до категорії стратегічних;
- поступово створювати бар’єри для переміщення ресурсів, які мають стратегічний характер для економічної безпеки підприємства;
- забезпечити ефективне використання інших ресурсів для підтримки ресурсної рівноваги і пошуку нових ресурсних комбінацій.
Носіями можливостей внутрішнього і зовнішнього середовищ є суб’єкти трансферних відносин. Вони визначають і узгоджують між собою цілі трансферу (отримання економічної вигоди у формі очікуваного прибутку або отримання ресурсів, необхідних для реалізації програм інноваційного розвитку). Цілі суб’єктів трансферних відносин реалізуються на договірних засадах. Аналізування контрактів, укладених суб’єктами трансферу, показало, що передавання ресурсів або готової продукції від одного суб’єкта трансферу до іншого супроводжується використанням конкретних трансферних моделей (схем трансферу одних ресурсів, продуктів або технологій в обмін на інші ресурси, продукти або технології з часовою і просторовою конкретизацією умов їхньої передачі та отримання суб’єктами трансферу). Рішення щодо вибору певної трансферної моделі є підставою для конкретизації комунікацій, які забезпечуватимуть трансфер, а також технологій і способів управління ним. Проведені дослідження показали, що незалежно від того, яку саме трансферну модель обирають суб’єкти трансферних відносин, вони, найчастіше, здійснюють трансфер інформації та фінансових ресурсів.
Таким чином, система трансферного забезпечення економічної безпеки підприємства є сукупністю взаємопов’язаних моделей передавання і отримання підприємством науково-технологічної інформації, креативних продуктів і технологій, а також фінансових ресурсів і працівників підприємств як носіїв технологічної інформації під час реалізації проектів розвитку. Принципами забезпечення економічної безпеки підприємства є: формування джерел трансфертних, зокрема фінансових ресурсів, слід здійснювати із врахуванням їхнього впливу на показники ліквідності; заходи, націлені на забезпечення ліквідності активів підприємства, необхідно здійснювати із врахуванням рівня диверсифікації сукупних активів підприємства і рівня їхньої прибутковості; рішення про граничний обсяг витрат на розвиток систем управління доцільно здійснювати із врахуванням рівня їхньої економічної ефективності та відповідності фактичних параметрів систем управління очікуваним параметрам; рішення про зміну структури і обсягу фінансування проектів розвитку доцільно здійснювати із врахуванням його впливу на ін-
150
Формаційну безпеку підприємства. Для забезпечення дієвості цих принципів на практиці їх доцільно розглядати у комплексі із принципами фінансового та інноваційного менеджменту підприємства. Подальші дослідження доцільно формувати у напрямку побудови автоматизованих технологій управління системи трансферного забезпечення економічної безпеки підприємства.