Характеристика «чистої» монополії
Протилежністю досконалої конкуренції є «чиста монополія» (від грец. mono — один, роїео — продаю).
Характерні ознаки цієї ринкової моделі такі:
1. На ринку існує лише один продавець певного товару. Як єдиний постачальник фірма-монополіст стикається з сукупним попитом усіх потенційних покупців товару в межах певного (національного чи місцевого) ринку, і в цьому розумінні вона тотожна галузі. Інакше кажучи, галузь складається з однієї фірми, тобто поняття «фірма» і «галузь» збігаються. На перший погляд така ситуація малореальна і, дійсно, в масштабі країни трапляється рідко. Однак, якщо взяти, наприклад, невелике місто, то видно, що ситуація монополії досить типова. В такому місті існує одна залізниця, один банк, один книжковий магазин тощо.
2. Відсутність абсолютних замінників. Фірма-монополіст може виробляти однорідну або диференційовану продукцію, проте в будь-якому разі ця продукція не має абсолютних (з точки зору покупців) замінників (субститутів). Звичайно, всі споживчі товари є взаємозамінниками у тому розумінні, що всі вони конкурують за гроші покупців. Однак якщо товари, які виробляються конкурентними фірмами, мають абсолютні субститути, що виробляються іншими фірмами тієї самої галузі, то субститути товарів, які виробляються монополістом, не абсолютні. Тому перехресна еластичність попиту між продуктами монополіста й будь-яким іншим товаром або дорівнює нулю, або дуже незначна.
Розділ 1 |
Хоча монополіст — єдиний продавець певного товару, він все ж має враховувати існування більш-менш близьких, хоча й не абсолютних, замінників свого товару, що виробляються іншими фірмами. Цей тиск загальної конкуренції за гроші покупців утілений у самій функції (кривій) попиту, яка для монополіста є ринковою функцією попиту на його товар.
3.
16 |
Входження на ринок нових фірм блоковано. Монополія
* може існувати лише тому, що вхід на ринок уявляється іншим фір-
•'-jp* «ПР* •"У* •'ТР* •'-у-* »"Tp* •"‘Зр* •'"Зр* •'Тр* •TP* "“TP* •'TP* *TP* •'TP* •'TP* •’TP* •'TP* •'TP* •'TP* •'TP*
Мам невигідним або неможливим. Якщо ж інші фірми зможуть увійти в галузь, то монополія, за визначенням, зникне. Тому наявність вхідних бар’єрів є обов’язковою умовою і виникнення, й існування монополії. Вхідні бар’єри численні та різноманітні. Серед них:
♦ наявність у фірми-монополіста патентів на продукцію чи застосовувану під час її виготовлення технологію;
♦ існування урядових ліцензій, квот чи високого мита на імпорт товарів;
♦ контроль монополістом джерел надходження потрібної сировини чи інших спеціалізованих ресурсів;
♦ наявність істотного ефекту масштабу забезпечує функціонування на ринку лише одного виробника, який отримує економічний прибуток;
♦ великі транспортні витрати, які сприяють формуванню ізольованих місцевих ринків, тому єдина технологічно галузь може передбачати багато локальних монополістів;
♦ нечесна конкуренція (антиреклама, тиск на банки та постачальників ресурсів, демпінг, переманювання фахівців, промисловий шпіонаж тощо) — незаконні або ті, що межують із беззаконням, заходи щодо утримання монопольної влади.
Крім того, і сама фірма-монополіст може здійснювати таку політику цін, яка не приваблює на ринок потенційних конкурентів.
4. Абсолютна поінформованість. І покупці, й єдиний постачальник володіють повною інформацією про ціни, фізичні характеристики благ, інші параметри ринку.
Ринки, закриті для входження конкурентів юридичними бар’єрами, називають закритими монополіями. Монополію, яка існує завдяки ефекту масштабу, називають природною монополією.
Зосередження виробництва всього ринкового обсягу блага в одній фірмі у разі природної монополії економічно ефективніше, ніж на кількох підприємствах. Тому природні монополії зазвичай підтримуються державною владою, яка бере на себе регулювання їхньої діяльності.
Існування різноманітних вхідних бар’єрів є джерелом монопольної влади. Монопольна (ринкова) влада полягає у здатності фірми впливати на ринкову ціну. Чистий монополіст має абсолютну ринкову владу, а його здатність впливати на ціну обмежується лише попитом споживачів.
Якщо уявити своєрідну шкалу можливостей різних ринкових структур щодо конкуренції серед постачальників та впливу на ринкові ціни, то всі реально існуючі типи структур будуть розміщені на ній між досконалою конкуренцією,'
Термін «олігополія» (від грец. — нечисленний і роїео —
Продаю) в європейську лексику запроваджений англійським гуманістом і державним діячем Томасом Мором у всесвітньо відомому романі «Утопія» (1516 р.). Нині цей термін використовується економістами для позначення певного типу будови ринку, за якого пропозиція представлена невеликою кількістю порівняно великих підприємств — продавців однорідної продукції або близьких субститутів. Припущень, на яких ґрунтується виокремлення олігополії як особливого типу будови ринку, небагато, і вони реалістичніші порівняно з припущеннями, покладеними в основу моделей досконалої конкуренції та монополії.
1. Незначна кількість продавців, яким протистоїть безліч дрібних покупців. Це означає, що покупці на олігополістичному ринку є ціноодержувачами, кожен з них переконаний, що його поведінка не впливає на ринкові ціни. Крім того, самі олігополісти є «ціно - шукачами», кожен з них розуміє, що його поведінка істотно впливає на ціни, які можуть отримати за свою продукцію суперники.
Не можна конкретно сказати, скільки фірм має діяти на ринку, щоб його віднести до олігополії. їх може бути три або десять, оскільки олігополія займає весь проміжок між чистою монополією та монополістичною конкуренцією.
2. Продукт, який виробляють олігополісти, може бути як однорідним (стандартним), так і неоднорідним (диференційованим). Типовими олігополістичними ринками є ринки сталі та автомобілів. Якщо у першому випадку виробляється стандартний продукт, то у другому він диференційований. У теорії зручніше розглянути цю велику кількість субститутів як однорідний агрегований продукт.
3. Можливості входження у галузь (на ринок) нових виробників змінюються в широких межах: від повністю блокованого входу (як у моделі монополії) до абсолютно вільного (як у моделі досконалої конкуренції).
Високі бар’єри до входження в галузь пов’язані насамперед з економією на масштабі виробництва (ефект масштабу), яка є найважливішою причиною значного поширення і тривалого збереження олігополістичних структур. В автомобільній промисловості США у 80-ті роки XX єт., наприклад, мінімально ефективний обсяг виробництва становив 300 тис. автомобілів за рік. Оскільки багато підприємств виробляли не менше від двох моделей одночасно, вартість такого заводу зазвичай перевищувала 3 млрд доларів. Такі великі інвестиції доступні далеко не всім фірмам, тому створюються об’єктивні передумови для збереження провідних А позицій автомобільних заводів-гігантів. Перешкоди до входження в ринок можуть бути пов’язані з патентною монополією, як це від - буваетьс. я в наукомістких галузях, які контролюються фірмами на
Зразок «Ксерокс», «Кодак», ІВМ та ін. Упродовж усього терміну дії патенту (в США — 17 років) фірма надійно захищена від внутрішньої конкуренції.
Серед інших причин — монополія контролю над рідкісними джерелами сировини (наприклад, світовий ринок нафтопродуктів контролює картель ОПЕК), високі витрати на рекламу (як у виробництві сигарет, прохолоджувальних напоїв чи шоу-бізнесу). Є й інші бар’єри, що склалися природно або створені штучно. Перешкоди різні за міцністю і хоча немає таких, які не можна здолати, все ж вони виникають знову і знову.
4. Загальна взаємозалежність поведінки фірм на олігополіс - тичному ринку. Олігополія виникає тоді, коли кількість фірм настільки мала, що кожна з них під час формування своєї економічної політики змушена брати до уваги реакцію з боку конкурентів. Фірма-олігополіст не може не зважати на те, що співвідношення між вибраним нею рівнем ціни і обсягом продукції, яку вона зможе за цією ціною продати, залежить від поведінки її суперників, які, в свою чергу, залежать від прийнятого рішення. Тому олігополіст не може розглядати криву попиту на свою продукцію як задану.
Саме ця «незаданість» функції попиту на продукцію олігополіс - та при прийнятті ним рішення щодо рівня цін та/чи обсягу виробництва і визначає особливості ринку, який має олігополістичну будову. Тому олігополіст має передбачати реакцію суперників на свої рішення та дії. Отже, загальна взаємозалежність фірм є основною рисою олігополістичних ринків. Результати суперництва на таких ринках значною мірою залежать від реакції суперників на дії один щодо одного, яка може істотно відрізнятися. Тому й не існує єдиної, загальної моделі олігополії, як це є у разі моделі досконалої конкуренції та монополії. Натомість відомо кілька моделей олігополії, які відрізняються характером намірів олігополістів та особливостями їхніх взаємовідносин.
Насамперед олігополістичні ринки розрізняють за тим, як діють виробники: незалежно один від одного, на свій страх і ризик, або, навпаки, вони вступають у змову, яка може бути явною (відкритою) чи таємною (закритою). В першому випадку йдеться про некооперовану, в другому — про кооперовану олігополію.
Монополістична конкуренція — така ринкова структура, за якої багато продавців конкурують, щоб продати диференційований продукт на ринку, де можлива поява нових продуктів.