страница на русском: Вспененный полистирол (пенополистирол)
Спінений полістирол (пінополiстирол)
Виготовлення спіненого полістиролу зі стиропора виробляється шляхом піноутворювання гранулята і наступним спіканням спінених часток.
Якість пінополiстiролу в значній мірі залежить від технологічного устаткування пінополiстiрол з низьким водопоглиненням, високими теплоізоляційними властивостями і з високою щільністю поверхневого шару можна одержати тільки на найсучаснішому устаткуванні.
Пінополiстiрол характеризується низькою теплопровідністю (0,027-0,040 Вт/м°С) і щільністю (15-40 кг/м³). При цьому міцність пінополiстiролу дозволяє застосовувати його як конструктивний елемент, здатного нести значні навантаження протягом тривалого часу. Міцність на стиск при 10% лінійній деформації складає для різних марок 65-250 КПа.
Поводження пінополiстiролу при контакті з водою оцінюється з обліком двох аспектів: водопоглинення і паропроницаемости. пінополiстiрол не гигроскопичен, однак кількість води, що може проникнути в проміжки між гранулами, настільки мало, що його впливом на теплопровідність можна зневажити. Водопоглинення при зануренні у воду на 7 днів складає 0,5-1,5% від обсягу. Сорбционная вологість пінополiстiролу складає 3-6% вмассе.
Дифузія водяної пари в пінополiстiроле пренебрежимо мала
Важлива властивість пінополiстiролу — його довговічність. Він не змінює своїх властивостей і розмірів ні при тривалому контакті з водою, ні при багаторазових впливах зміни температур.
Пінополiстiрол — екологічно чистий матеріал. Стирол, з якого він виготовляється, складається з вуглецю і водню. Пентан, застосовуваний у якості порообразователя, одержують з нафти. Потрапляючи в атмосферу, він швидко розкладається на воду і вуглекислий газ. При горінні пінополiстiролу утвориться вода і вуглекислий газ, що характерно для горіння інших органічних матеріалів, наприклад, дерева
Пінополiстiрол володіє необхідною хімічною стійкістю
Донедавна широке застосування в будівництві обмежувалося його горючістю. Але на сьогоднішній день у будівництві застосовуються марки які погано горять і самозагасаючі марки пінополiстiролу, що в Україні мають позначення ППСБ-С. Такі пінополiстироли містять спеціальні добавки антипирени, що придушують самостійне горіння, що, у цьому випадку, спостерігається тільки в прямому контакті з відкритим полум’ям. Якщо контакт із відкритим полум’ям припинений, припиняється і горіння пінополiстiролу. Краплі, що утворяться від розплаву, не можуть служити джерелом подальшого поширення вогню
Із приводу температурної стійкості пінополiстiролу необхідно сказати наступне: при температурі більш 100°З матеріал починає повільно розм’якшуватися і всідатися. Але в будівельних конструкціях такі температури практично не зустрічаються. У той же час виробництво полістиролу, що спінює, не стоїть на місці — уже з’являються марки, призначені для робочих температур у 110°С.
Пінополiстiрол не може довго протистояти впливу ультрафіолетових променів. У результаті тривалого (біля двох місяців) сонячного опромінення поверхня плит стає коричневою і поступово перетворюється в пил. Перед обробкою пінополiстiрол повинний бути ретельно очищений від цього пилу
Як утеплювач стін пінополiстiрол застосовується:
- у системах зовнішнього утеплення «мокрого» типу;
- у системах з утеплювачем із внутрішньої сторони конструкції, що обгороджує;
- у системах з утеплювачем усередині конструкції, що обгороджує, (шарувата кладка, тришарові бетонні чи залізобетонні панелі, тришарові «сендвич-панели» з металевими обшиваннями).
Одне з перспективних застосувань пінополiстiролу — виробництво теплоізоляційних фасадних плит, що представляють собою тришарову конструкцію з двох шарів полістиролбетона і шару пінополiстiролу як середній шар. Ці плити виробляються компанією СИМПРО (SІMPRO, Югославія) під торговою маркою СИМПРОЛИТ. Вони мають невелику щільність (200-250 кг/м³), завдяки чому легко монтуються на фасаді традиційним способом (клей плюс дюбелі).
Крім того, теплоізоляційні плити з полістиролбетона мають високими теплофізичні характеристики і відмінними показники по довговічності
На відміну від існуючих систем утеплення фасадів, у яких застосовуються мінераловатні чи пінополiстiрольні плити, оштукатурені по сітці з наступною обробкою, плити СИМПРОЛИТ готові до обробки відразу після закріплення на фасаді. Причому деякі операції обробки (ґрунтовка, шпаклівка) можуть бути частково виконані до монтажу плит. До безсумнівних переваг даних теплоізоляційних виробів варто віднести можливість їхньої обробки будь-якими фасадними матеріалами — від фарбувальних до лицювальних.
Симпролит-плити можна монтувати в будь-яку погоду, оскільки до складу полістиролбетона, з якого вони виготовляються, входить спеціальна добавка, що робить плити водонепроникними, що значно підвищує довговічність і експлуатаційні характеристики не тільки фасаду, але і будинку вцелом.
Широкому впровадженню пінополiстiролу заважає відсутність інформації про методи застосування пінополiстiролу в сертифікованих типових вузлах будівельних конструкцій. Це створює труднощі для архітекторів і конструкторів. Останнім часом ситуація починає виправлятися, виробниками матеріалу розробляються типові конструктивні рішення.