страница на русском: Парогенератор котел паровой РИ-5М
Парогенератор котел паровий РІ-5М
Фото парогенератора РІ-5М:

Паспорт парогенератора РІ-5М:
Паровий котел комбінованого типу РІ-5 М призначений для отримання пари тиску 4 кгс/см².
Паровий котел може працювати на рідкому паливі, дровах а також на торф’яних і вугільних брикетах.
Один з найкомпактніших котлів, що дозволяє отримувати 200 кілограмів пари за годину з тиском до 4 атм на дизельному паливі. Також він може працювати на твердому паливі, дровах, крупно кускових деревних відходах, вугіллі з продуктивністю 130 кілограмів пари в годину.
Котел має надійну конструкцію і не складний в експлуатації. Управління котла повинне проводитися в ручну оператором, але за цієї умови котел має не високу відпускну ціну і володіє головною перевагою — не вимагає електроживлення при своїй роботі.
Завдяки тому, що для роботи котла не потрібна напруга, він необхідний на всіх видалених підприємствах, де потрібна пара, але недостатньо електроенергії або вона відсутня. Можливе його застосування, як мобільного парового котла на будь-якому шасі підприємствами комунального господарства при виробництві дорожніх робіт або для очищення від льоду зливової каналізації.
Він може бути використаний на підприємствах деревообробки для сушки деревини, зняття внутрішньої напруги пиломатеріалів з дуба, на тваринницьких фермах для стерилізації молока і пропарювання кормів, для застосування на підприємствах харчової промисловості при стерилізації консервів в склі — або жерстяних банках.
Призначення, характеристика і короткий опис парового котла РІ-5М
Паровий котел комбінованого типу РІ-5 М призначений для отримання пари тиску 4 кгс/см².
Паровий котел розрахований на опалювання рідким (дизельне паливо — солярка) і твердим паливом (дрова, торф’яні і вугільні брикети і так далі).
Характеристика парового котла РІ-5М
Робочий тиск пари паропродуктивність | 4 кгс/см² |
---|---|
Паропродуктивність | |
при опалюванні рідким паливом | 200 кг/год |
при опалюванні дровами | 130 кг/год |
Поверхня нагріву | |
власне котла | 3,67 м² |
водяного економайзера | 1,83 м² |
Об’єм | |
водяний | 0,172 м³ |
паровий | 0,042 м³ |
Площа колосникової грати | 0,216 м² |
Витрата дизельного палива | 23,5 кг/год |
Витрата дрів середньої вологості | 0,15 м³/год |
Термін розігрівання котла | 30 — 40 хв. |
Розміри котла (без труби): | |
висота | 1760±30 |
ширина | 875±30 |
довжина (з форсункою) | 1340±30 |
вага котла (без води) | 530 кг |
Котел РІ-5 М влаштований таким чином. В вертикальному циліндровому корпусі (мал. 1), перекритому в верхній частині днищем, розташована жарова труба 1.
Мал. 1. Паровий котел типу РІ-5М
- жарова труба;
- корпус котла;
- піддон;
- колосникові грати;
- упорне кільце;
- дверці зольника;
- вентиль для відпустки води з котла;
- спусковий патрубок;
- опорне півкільце;
- триходовий кран;
- маномерт;
- головний замочний вентиль;
- запобіжний клапан;
- водовказівне скло;
- верхній водопровідний кран;
- нижній водопровідний кран;
- бачок для рідкого палива;
- вентиль для пуску палива у форсунку;
- конденсаційний бачок;
- кран для спуску конденсату;
- водопідігрівач;
- сифон;
- димова труба;
- оглядовий люк;
- сепаратор;
- копія котла;
- днище топки;
- поперечні кип’ятильні труби;
- вертикальні кип’ятильні труби;
- перегородка;
- форсунка.
Нижній кінець жарової труби сполучений з корпусом котла фігурним упорним кільцем 5, а верхній кінець перекритий опуклим днищем 27.
Жарова труба з вваренними в неї поперечними 28 і зігнутими вертикальними 29 кип’ятильними трубами складає основну потужність нагріву котла. Кип’ятильні труби 29 одним кінцем вводяться в днище, а іншим — в нижню частину обидві чайки жарової труби мають приварені ребра 30, які створюють перегородку що розділяє топковий простір на дві частини. Завдяки цьому подовжується шлях топкових газів і збільшується їх швидкість, що підвищує теплосприйняття кип’ятильними трубами, стінками і днищем жарової труби. Потокові гази висхідним потоком омивають стінки передньої частини жарової трубки і розташовані в цій частині кип’ятильні труби, а низхідним — відтінки задньої частини жарової труби і розташовані в ній кип’ятильні труби. Вертикальні кип’ятильні труби 29, створюючі перегородку є підйомними трубами, що підсилюють циркуляцію води.
В днищі корпуса котла вварений люк 24 з знімною кришкою, до якої приєднаний сепаратор 25 для віддзеркалення з пару крапель і бризок води. Через люк можна оглядати внутрішній простір котла.
Корпус котла зовні покритий теплоізоляційним матеріалом (азбеститом) і фанерований сталевим роз'ємним кожухом 26, що значно знижує втрату тепла в оточуюче середовище.
В нижній частині жарової труби розташовані чавунні колосникові грати 4, що складаються з чотирьох окремих колосників, що виділяються через топкові дверці, з екраном — відбивачем, який зміцнюється спеціальним клином. В розжареному стані клин запалює гарячу суміш, що поступає з форсунки 31.
Екран — відбивач захищає стінки жарової труби від безпосередньої дії факела і акумулює деяку кількість пари. Колосники під час роботи охолоджуються повітрям, що поступає їх цілі в топку. Під колосниковими гратами 4 корпус котла утворює зольник, який перекритий піддоном (глухим днищем). Зола і залишки твердого палива видаляють через дверці.
Через спеціальний патрубок 8, що має знімну заглушку, оглядається і очищення нижньої частини котла. Вентиль 7 служить для зливу води по закінченні роботи, а під час роботи, шляхом короткочасного відкриття його, періодично продувають котел, видаляючи при цьому шлам, бруд, а також накип після хімічної очистки.
Для підвищення загальної теплопродуктивності і коефіцієнта корисної дії (за рахунок зниження температури газів, що відходять), а також для отримання стійкішого тиску пари котел має водопідігрівач 21, що складається з пучка димогарних труб, в якому холодна вода заздалегідь підігрівається за рахунок температури тих відходячих газів.
Для поліпшення тяги в верхній частині корпусу димаря водопідігрівача встановлений паровий сифон 22. Відбір пари для сифона проводиться від патрубка люка котла.
Для контролю за роботою котла встановлена наступна арматура: водовказівна колонка 14, манометр 11 з триходовим краном 10 и сифоновою трубкою, водопробні крани 15 і 16, два запобіжні клапани 13 і вентиль 7 для випуску води. Водовказівна колонка (мал. 2) служить для спостереження за рівнем води в котлі. Нижній кран 1 в відкритому положенні (ручкою вниз) повідомляє корпус водопокажчика з водяним простором котла, а верхній кран 3 — з паровим.
Мал. 2. Водовказівна колонка

- нижній кран,
- кран для продування скла,
- верхній кран,
- скло.
Кран 2 служить для продування і спорожнення колонки від води (в закритому положенні — ручка вниз). Манометр призначений для вимірювання надмірного тиску. Він приєднаний до парового простору котла за допомогою сифонової трубки. В самій нижній точці сифонової трубки встановлений спусковий кран (в закритому положенні — ручка вниз) для повного стоку води, обов'язкового при експлуатації казана в зимовий час. Проти цифри 4 кгс/см² на циферблаті повинна бути нанесена червона межа.
Триходовий кран, встановлений між манометром і сифоновою трубкою, служить для приєднання контрольного манометра (при інспекторських перевірках), а також для продування манометра.
Водопробні крани, як і водомірне скло, призначені для контролю рівня води в котлы.
Нижній кран 16 (рис. 1) встановлений відповідно нижчому рівню води, що допускається, в котлы, верхній кран 15 — відповідно вищому рівню. До кранів прикріплені металеві покажчики з написами «Низький рівень» і «Вищий рівень».
Запобіжні клапани, встановлені на днищі, служать для автоматичного випуску пари в атмосферу, коли тиск його перевищує робоче. Обидва клапани по пристрою однакові, але працюють незалежно один від іншого.
Мал. 3. Запобіжний клапан
- корпус,
- клапан,
- стрижень,
- пружина,
- гайка,
- контргайка,
- ричаг,
Запобіжний клапан (мал. 3) складається з корпуса 1, клапана 2, направляючого стрижня 3, зв’язаного шарніром з клапаном 2 і ричагом 7, пружини 4, що спирається на дно спеціальної гайки 5, яка служить одночасно для регулювання сили пружини, положення гайки 5 фіксується контргайкою 6. Ричаг 7, що має захисний ковпак 8, служить для продування клапана. Для примусового продування клапана до ричага клапана прикріпляється спеціальна тяга.
Система рідкого палива складається з паливного бака 17 (мал. 1), розташованого між корпусом котла і водопідігрівачем, паливопровода, що є сталевою трубою з вентилем 18 і гнучкого гумовотканинного рукава, службовців для подачі палива в форсунку, паропроводу з замочним вентилем, конденсаційного бачка 19 з краном 20, для спуску конденсату, гнучкого гумовотканинного паропровідного рукава, короткофакельної форсунки 31, вмонтованою в дверці топки.
Паливний бак 17 є циліндровою судиною з випуклими днищами. В верхньому днищі зроблена горловина, в якою встановлений фільтр для очищення заливаємого палива.
В нижньому днищі є штуцер для приєднання паливопровода і спускового крана. Ємкість бака 40 літрів.
Мал. 4. Форсунка
- корпус,
- жиклер,
- жиклерна голка,
- корпус жиклера,
- гайка,
- маховик,
- ніпель для приєднання топлівопровода,
- фланець,
Парова короткофакельна форсунка (мал. 4) служить для подачі і розпилювання рідкого палива парою. Форсунка розбірна і складається з корпуса 1 з фланцем 8 для кріплення до дверцят топки, ніпелі 9 для приєднання паропроводу, жиклера 2, корпуси жиклера 4 з угвинченим ніпелем 7 для приєднання топлівопровода, жіклерной голки 3, закріпленою в маховику 6 і ущільненою в корпусі жиклера 4 сальником з гайкою 5. В фланці корпуси просвердлені три отвори. Центральний діаметром 5 мм, що перекривається жиклером. По внутрішньому центральному отвору проходять паливо, що перекривається жіклерной голкою, а по канавкам пар, і два бічні отвори діаметром 1,7 мм для виходу пари, просвердлені під кутом для зменшення довжини факела і кращого його розпилювання. Грубе регулювання кількості палива, що подається, проводиться вентилем 18 (рис. 1), встановленим на паливопроводі, тонше регулювання — жиклерною голкою.
Конденсаційний бачок 19 (мал. 1) призначений для відділення вологи (конденсату) від пари, що поступає в форсунку. Він представляє собою циліндровий бачок, в який вварені два штуцери: один для підведення пари з котла, другий для подачі його в форсунку. Кран служить для періодичного спуску конденсату, який накопичується в бачку.
Паровий котел забезпечений двома живильними приладами: ручним насосом і пароструйним інжектором.
Ручний насос призначений для первинного заповнення котла водою, періодичного живлення котла в процесі роботи у випадку несправності пароструйного інжектора. Пароструйний інжектор використовується для живлення котла під час роботи, коли тиск пари вище 2,7 кгс/см².
Ручний насос типу «Родник» (мал. 5) поршневий, одноциліндровий, подвійної дії. Він складається з корпуса, поршня, всмоктуючих і напірних клапанів, поршневого шарнірного механізму з приводною рукояткою.
Мал. 5. Ручний насос «Родник»
- корпус,
- всмоктуючий клапан,
- кришка,
- нагнітальний клапан,
- спусковий кран,
- поршень,
- рукоятка.
Для видалення золи і сажі трійник димаря водопідігрівача має знімну кришку. Водопідігрівач сполучений з котлом по паровому s водяному простору. Живильна вода подається в котел через водопідігрівач ручним насосом або паровим інжектором (мал. 5,6).
Пароструйний інжектор ІП-4 (мал. 6). Корпус його складається з двох частин. В корпусі регулятора 7, що сполучається з паровим простором котла на шток 10, з ексцентрично посадженим пальцем і сальниковим ущільненням 12, голка регулятора переміщається управо або вліво, відкриваючи (при пуску) або закриваючи (при зупинці) прохідний отвір парового сопла 5.
Мал. 6. Інжектор ІП-4а

- гайка;
- зворотний клапан;
- вихідне сопло;
- корпус інжектора;
- парове сопло;
- голка регулятора;
- корпус регулятора;
- гайка опорна;
- гайка натискна;
- шток;
- ручка;
- сальникове ущільнення;
- змішувач;
- вісь;
- клапан скидання;
- клапан змішувача;
- косинець;
- пружина;
- трафарет.
В корпусі інжектора 4 сполученого всмоктуючою трубою, з живильною ємкістю, а фланцем з водопроводом котла, усередині розташовані: змішувач 13, сопло вихідне 3, зворотний клапан 2, розміщений в направляючій гайці 1; клапан скидання 15, притискуваний до свого гнізда пружиною 18 і захищений косинцем 17, до якого приєднується вістова труба. Верхня рухома частина змішувача 13 — клапан 16 укріплений шарнірно на осі 14. Через цей клапан при припиненні підсосу води з ємкості суміш пари і води випускається через клапан скидання 15 назовні.
При нормальній роботі інжектора, котла відбувається подача води, клапан 16 притиснутий до змішувача 13. Таким чином, робота інжектора регулюється автоматично.
Робочий тиск пари, кгс/см² | |
---|---|
Продуктивність інжектора, л/хв: | 2,7 — 4,0 |
при всмоктуванні підігрітої води (36 °C — 42 °C) | 10 |
при всмоктуванні холодної води (2 °C — 5 °C) | 12 |
Температура води, що нагнітається інжектором, °C: | |
при всмоктуванні підігрітої води (36 °C — 42 °C) | 70 |
при всмоктуванні холодної води (2 °C — 5 °C) | 40 |
Pages: 1 2
Коментарі:
-
Тарас
16.08.2013 05:05
Здравствуйте! Сегодня звонил Вам из Кыргызстана, по поводу фото РИ 5. Снят из военного прицепа у нас. Никак не можем собрать все соединения. Буду Вам очень благодарен за помощь! !!!
Заранее спасибо большое! !!!
С уважением Тарас Тромпак.
г. Балыкчы Кыргызстан.