страница на русском: Агрохимическая наука и сельскохозяйственная практика
Агрохімічна наука і сільськогосподарська практика
Агрохімічна наука і сільськогосподарська практика довели, яку величезну роль грають добрива в отриманні стійких урожаїв. Не менш важливу роль грають і правильно підібрані стимулятори зростання і розвитку рослин, особливо якщо вони використовуються спільно з добривами.
При правильному їх використанні з урахуванням індивідуального підходу до різних культур, до особливостей грунтів і властивостей самих стимуляторів не тільки підвищується врожайність культур, але поліпшується якість при значному зниженні їх собівартості; збільшується зимостійкість рослин і їх опірність хворобам. Ці чинники дозволяють рекомендувати нашу продукцію до застосування в державах з великою різноманітністю грунтово-кліматичних умов і величезної різноманітності оброблюваних сільськогосподарських і декоративних культур.
Численними дослідженнями встановлено, що розчинні солі гумінових кислот володіють фізіологічною активністю і є не тільки джерелами живлення для рослин, а і регуляторними препаратами. Вони здійснюють дію на рівні клітини. Беручи участь в окислительно-восстановительных процесах в клітках рослин, розчинні солі гумінових кислот сприяють активації белоксинтезірующей системи. Це приводить, з одного боку, до посилення мітотічеських процесів і диференціації тканин (що сприяє прискоренню зростання і розвитку рослин); а з іншою — до додаткового утворення ферментів, що є основними регуляторами всіх процесів обміну речовин (наприклад, активація процесів фотосинтезу і використання мінеральних елементів живлення).
У несприятливих умовах середовища фізіологічно активні речовини гумусової природи підвищують неспецифічну опірність організму. У екстремальних умовах під впливом несприятливих чинників середовища відбувається гальмування генетичної інформації в рослинах, а під впливом фізіологічно активних гумінових речовин відбувається зняття блоків синтезу нуклеїнових кислот і білка, що обуславліваєт посилення процесів репарації і регенерації. Все це позитивно позначається на ході онтогенезу у рослин при застосуванні гуматних реагентів, що дозволяє отримувати повноцінне потомство в умовах, далеких від норми, зокрема при накопиченні отрутохімікатів в середовищі.
Додавання дуже малих кількостей гумінових речовин в розчини для обробки насіння перед посівом, при внекорневих і кореневій підгодівлі, а також внесення гумінових добрив до грунту сприяє тому, що рослини краще переносять жару і ранні заморожування, засоленность грунти, надмірні дози мінеральних добрив, недолік кисню в різосфере і ін. ускладнення. Прискорюючи процес дозрівання, вони сприяють і отриманню повноцінного насінного матеріалу, якщо навіть кліматичні умови регіону були несприятливими. Вміст білка в такому зерні вищий, врожайність більше і посівні якості насіння кращі. Вплив фізіологічно активних речовин на рослини у вигляді гуматов може мати велике значення при інтродукції рослин в нові райони з складними метеорологічними умовами, а також в тих випадках, коли культура вимагає внесення підвищених доз мінеральних добрив, але просте збільшення їх кількості недостатньо ефективно, наприклад, при вирощуванні технічних культур.
Застосування гумінових речовин також сприятливо позначається на підвищенні резистентності рослин до надмірних доз пестицидів і сприяє зменшенню змісту залишкових кількостей отрутохімікатів в сільськогосподарській продукції.
Використовувана термінологія
Мітотичний апарат — тимчасова структура в клітці, що ділиться, здійснює рух хромосом до її полюсів, що забезпечує їх рівномірний розподіл між дочірніми клітками.
Репарація — відновлення біологічних об'єктів від пошкоджень, викликаних іонізуючими випромінюваннями або УФ променями. Репарація на рівні кліток полягає в основному в ліквідації пошкоджень генетичних структур (ДНК, хромосом), що здійснюється спеціальними ферментами і знаходиться під контролем генів. Репарація на рівні тканин, організмів і популяцій відбувається шляхом розмноження кліток і організмів, що уціліли після опромінювання.
Регенерація — відновлення організмів втрачених або пошкоджених органів і тканин, а також відновлення цілого організму з його частини.
Онтогенез — індивідуальний розвиток організму; сукупність перетворень, організмів, що зазнають, від зародження до кінця життя.
Різосфера — прилеглий до коріння рослин шар грунту (2—3 мм) з підвищеним вмістом мікроорганізмів. Мікроби переводять трудноусвоюючі рослинами з’єднання в легкозасвоювані, вступають в симбіоз з рослиною (клубенькові бактерії, мікоріза).
Інтродукція — перенесення окремих видів рослин за межі їх природного проживання; початкова фаза акліматизації.
Резистентність — опорність.